Město Prachatice – Městská památková rezervace

Město Prachatice – Městská památková rezervace

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Prachatice

Nadmořská výška

561 m n. m.

Popis

Prachatice jsou město v Jihočeském kraji v samém podhůří Šumavy. Počtem svých cca 11 tisíc obyvatel se řadí na 7. místo v kraji. Centrum města kolem Velkého náměstí je vyhlášenou Městskou památkovou rezervací.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Prachatice se nacházejí v Šumavském podhůří na severním úpatí hory Libín v kotlině, kterou protéká Živný potok. Ta je ze západu uzavřena hřebenem Libínské hornatiny, z východu hřebenem Žernovické hornatiny a ze západu Dubovým vrchem. Vlivem této polohy je město a jeho okolí ve srážkovém stínu.

  Město Prachatice – Městská památková rezervace 

  Původně vznikly Prachatice, podobně jako řada jiných měst, jako trhová osada v 11. století. Později se staly městem, jež zaznamenalo velký rozkvět po roce 1381, kdy Král Václav VI.

  přiznal městu právo skladování a prodeje soli dovážené ze Salzburgu. V průběhu 15. století město dále vzkvétalo, značnou část jeho obyvatelstva tvořili čeští Němci. K největšímu rozmachu pak došlo v průběhu 16. století, kdy byla postavena původní radnice  a byl přestavěn původní raně gotický kostel sv. Jakuba. Město náleželo k rozsáhlé doméně Viléma z Rožmberka. V té době byla také postavena celá řada výstavných renesanční domů na Velkém náměstí. Ty patří mezi architektonické skvosty dodnes.

  Město Prachatice – Městská památková rezervace 

  Úpadek města způsobený Třicetiletou válkou a s ní ztrátou městských privilegií donutil obyvatelstvo přeorientovat se na jiné druhy pracovních činností, např. na zpracovávání dřeva. Zavedení železnice do města roce 1893 bylo převratnou změnou ve vývoji města. Následkem toho došlo k rozvoji průmyslu a modernizaci města, ke stavbě škol, nemocnic a dalších objektů nezbytných pro moderní sídlo.

  Město Prachatice – Městská památková rezervace 

  Po roce 1938 byly Prachatice přičleněny k Německé říši, přestože Češi tvořili téměř polovinu obyvatelstva a v obecních volbách v roce 1935 získali spolu s komunisty poprvé v místním zastupitelstvu většinu. Hranice s územím Protektorátu Čechy a Morava probíhala těsně za městem u Starých Prachatic. Po skončení druhé světové války město vyrostlo do šířky o nová sídliště.

  Město Prachatice – Městská památková rezervace 

  Mezi pozoruhodnosti města patří například zachovalé hradby s baštami, Dolní brána a především Velké náměstí a domy v jeho okolí. V centrum náměstí stojí kamenná kašna.

  Město Prachatice – Městská památková rezervace 

  Na Velkém náměstí zaujme především budova Staré radnice, Nová radnice, Božkovského dům, Rumpálův dům, Husův dům, Knížecí či Schwarzenberský dům, národní dům a další zajímavé stavby. Všechny tyto a další objekty jsou součástí Městské památkové rezervace.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Choustník

  hrad Choustník

  Hrad Choustník je ukázkou tkz.ganerbenburgu, vícehradu, jediného svého druhu v Čechách.

  hrad Borotín

  hrad Borotín

  Nejkrásnější pohled na pozůstatky hradu Borotín je od Starozámeckého rybníku.

  Státní zámek Kratochvíle

  Státní zámek Kratochvíle

  Renesanční zámek Kratochvíle se nachází cca 2 km od Netolic, města v Jižních Čechách v okrese Prachatice. Je zajímavý zejména svým půdorysem. Zámek je ve vlastnictví státu a je veřejnosti přístupný (po zaplacení vstupného).

  visutá lávka u Bechyně

  visutá lávka u Bechyně

  Jedním z několika krásných míst, které lze v okolí Bechyně navštívit, je visutá lávka.

  Poutní kostel v Dobré Vodě

  Poutní kostel v Dobré Vodě

  Poutní kostel Panny Marie Těšitelky stojí v Novohradských horách v Jihočeském kraji ve vsi Dobrá Voda, místní části Městečka Horní Stropnice. Na úpatí Kraví hory je za dobrého počasí zdaleka viditelný z Českobudějovicka a Třeboňska.