Horažďovice

Horažďovice

Kategorie

Města a obce

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Horažďovice

Nadmořská výška

427 m n. m.

Popis

Třetí největší město okresu Klatovy na samé východní hranici Plzeňského kraje, kde sousedí s krajem Jihočeským. Žije v něm cca 5500 obyvatel. Jeho historické centrum je vyhlášeno městskou památkovou zónou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Počátek osídlení v regionu má souvislost s nedalekým hradištěm na Práchni. Nejstarší historické zdroje z roku 1251 uvádějí osadu Gorazdějovice založenou knězem Gorazdem, žákem a nástupcem sv. Metoděje. V roce 1292 byla osada králem Václavem II. povýšena na město. Město měl v držení rod Bavorů ze Strakonic, později bylo majetkem pánů z Hradce. Po nich byl majitelem panství Půta Švihovský ze Švihova, který nechal postavit vodovod a zřídit klášter minoritů. Po Bílé hoře se stal majitelem panství katolický rod Šternberků. Od roku 1719 se majitelé rychle střídali, až v roce 1848 koupil panství kníže Rudolf Kinský ze Vchynic a Tetova. Jeho rod vlastnil panství až do roku 1945 a velmi se zasloužil o rozvoj města. Historickou zajímavostí je skutečnost, že koncem druhé světové války bylo město 96. května 1945 osvobozeno americkou armádou generála Pattona.

  Horažďovice 

  V současné době jsou Horažďovice třetím největším městem okresu Klatovy. Průmyslová a zemědělská odvětví jsou zde zastoupena firmami a podnikateli regionálního významu. Na významu spíše nabývá podíl služeb, zejména zaměřených na turistiku. Městem protéká Mlýnský potok a jižním okrajem města řeka Otava.

  Horažďovice 

  Mezi městské zajímavosti patří historické centrum města, které je vyhlášeno Městskou památkovou zónou. Kromě Mírového náměstí s kostelem sv. Petra a Pavla, stojí za pozornost zámek, zbytky městských hradeb se zachovalými branami a opravovaný bývalý zámecký mlýn.

  Horažďovice 

  Vkládaný výlet zachycuje na fotkách snad většinu objektů, které si zaslouží pozornost návštěvníků města. V některých příštích výletech dojde i na jednotlivé objekty, jimž budou věnována celá alba fotek.  

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Sochařský pohádkový ráj

  Sochařský pohádkový ráj

  Na okraji Mariánských Lázní před hotelem Krakonoš se nachází sochařský pohádkový ráj.

  Mariánské Lázně – Kaplička Lasky

  Mariánské Lázně – Kaplička Lasky

  Kaple se nachází v severní části Mariánských Lázní ve svahu pod Žižkovým vrchem, poblíž Lesního pramene. Přístupná je z Chopinovy ulice. Někde je uváděna jako kaple Panny Marie Bolestné.

  Smírčí kříže u Lokte

  Smírčí kříže u Lokte

  Před sjezdem do Lokte od Nového Sedla či sjezdem z dálnice mezi Sokolovem a Karlovými Vary stojí po levé straně silnice naproti finským domkům trojice smírčích křížů. Kříže jsou však lépe viditelné vpravo při opačném výjezdu z Lokte.

  Vysoký kámen

  Vysoký kámen

  Impozantní křemencové útvary s nádhernou vyhlídkou do krajiny.

  Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého

  Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého

  Kaple sv. Jana Nepomuckého stojí v lese, 5 km od Klatov, nedaleko obce Loreta. Ke kapli se dostanete po žluté turistické značce začínající uprostřed obce Loreta.