Vimperk

Vimperk

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

694 m n. m.

Popis

Město Vimperk se rozkládá v podhůří Šumavy v okrese Prachatice v Jihočeském kraji.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jde o historické město, které původně vzniklo jako kolonizační osada, nad níž v letech 1251 až 10260 postavil Purkart z Janovic hrad. Osadu roku 1423 vypálili husité, ale v roce 1479 ji král Vladislav Jagelonský povýšil na město. Město si později postavilo mohutné hradby, dodnes zčásti zachované. Od konce 13. do 17. století stálo město na významné obchodní stezce.

  Vimperk 

  V první polovině 20. století žilo ve městě necelých 5 tis. Obyvatel, většina z nich německé národnosti. V současné době žije ve městě cca 7 400 obyvatel. Historické centrum města je vyhlášeno jako městská památková zóna.

  Vimperk 

  Mezi turisticky zajímavé objekty města patří zejména náměstí s řadou opravených renesančních domů, zámek (dřívější hrad), sakrální památky a zbytky městských hradeb.

  Vimperk 

  K jednotlivým zajímavostem města se vrátím v některých dalších výletech.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Slamburk - hrad ze slámy u Borovan

  Slamburk - hrad ze slámy u Borovan

  Slamburk je hrad postavený z balíků slámy nedaleko Borovan u Českých Budějovic. Zde se každoročně na sklonku prázdnin odehrává Bitva o Slamburk - tematická akce pro širokou veřejnost a zejména pro děti, které se mohou bitvy přímo účastnit.

  Borovanský mlýn

  Borovanský mlýn

  Nejde o žádnou historickou pamětihodnost, nýbrž o vyhlášenou restauraci s fungujícím penzionem. Nachází se, jak ostatně název napovídá, v blízkosti jihočeského městečka Borovany, cca 20 km jihovýchodně od Českých Budějovic.

  Rozhledna na Hradišťském vrchu

  Rozhledna na Hradišťském vrchu

  Rozhledna stojí na Hradišťském vrchu nad vesničkou Hradiště cca 4 km východně od jihočeské Kaplice.

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  České Budějovice – bývalý dominikánský klášter

  Areál bývalého dominikánského kláštera v Českých Budějovicích se nachází na Piaristickém náměstí. Patří mezi nejstarší budovy v historickém centru města. Klášter je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  Černá věž v Českých Budějovicích

  Černá věž v Českých Budějovicích

  Černá věž v Českých Budějovicích se nachází v samém historickém centru města, a to v bezprostřední blízkosti náměstí Přemysla Otakara II., hned vedle katedrály sv. Mikuláše. Je součástí Městské památkové rezervace České Budějovice.