Vimperk

Vimperk

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

694 m n. m.

Popis

Město Vimperk se rozkládá v podhůří Šumavy v okrese Prachatice v Jihočeském kraji.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jde o historické město, které původně vzniklo jako kolonizační osada, nad níž v letech 1251 až 10260 postavil Purkart z Janovic hrad. Osadu roku 1423 vypálili husité, ale v roce 1479 ji král Vladislav Jagelonský povýšil na město. Město si později postavilo mohutné hradby, dodnes zčásti zachované. Od konce 13. do 17. století stálo město na významné obchodní stezce.

  Vimperk 

  V první polovině 20. století žilo ve městě necelých 5 tis. Obyvatel, většina z nich německé národnosti. V současné době žije ve městě cca 7 400 obyvatel. Historické centrum města je vyhlášeno jako městská památková zóna.

  Vimperk 

  Mezi turisticky zajímavé objekty města patří zejména náměstí s řadou opravených renesančních domů, zámek (dřívější hrad), sakrální památky a zbytky městských hradeb.

  Vimperk 

  K jednotlivým zajímavostem města se vrátím v některých dalších výletech.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov - Latrán

  Český Krumlov - Latrán

  Latrán je jednou ze dvou částí historického jádra Českého Krumlova. Nachází se na levém břehu Vltavy pod zámkem, rest. východně od zámku. Stejné označení však má i ulice, která prochází touto částí města.

  Dačice – pomník kostky cukru

  Dačice – pomník kostky cukru

  Zvláštní pomník se nachází ve městě Dačice v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Pomník je věnován kostce cukru. Vynález kostky cukru byl totiž vytvořen v roce 1841 právě v tomto městě.

  vrcholová kniha Hýlačka

  vrcholová kniha Hýlačka

  Na Větrovech u Tábora stojí rozhledna Hýlačka s vrcholovou knihou na její vyhlídkové plošině.

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  Areál katolických kostelů v Kaplici

  V jihočeském městě Kaplici můžeme narazit na jednu zajímavou raritu – areál dvou katolických kostelů, nacházejících se na jenom pozemku. Větší, blíže k náměstí, je zasvěcen sv. Petru a Pavlu, menší, původně mariánský, sv. Floriánovi.

  Lannova třída v Českých Budějovicích

  Lannova třída v Českých Budějovicích

  Lannova třída je ulice spojující Nádražní třídu na Vídeňském předměstí a ulici Na Sadech v historickém centru města. V současné době je pěší zónou, centrem obchodu a služeb, ale i odpočinku.