Strakonice

Strakonice

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Strakonice

Nadmořská výška

395 m n. m.

Popis

Město Strakonice leží v Jihočeském kraji na soutoku řek Otavy a Volyňky. Je vzdáleno zhruba 55 km od Českých Budějovic, 90 km od Plzně a 115 od Prahy. Ve městě žije v současné době přibližně 23 tisíc obyvatel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nejprve stručně něco zajímavého z historie. První písemná zmínka o Strakonicích se datuje rokem 1243 a je spojována s rodem Bavorů, který vymřel na počátku husitské doby. Po nich přebírá město do svého vlastnictví řád johanitů, který zde vládl po několik staletí. Na počátku 15. století byl představitelem řádu Jindřich z Hradce. V době husitských válek stál strakonický hrad na straně katolíků. Později byli představiteli řádu Rožmberkové. Na počátku novověku ve městě vznikala řada cechů, v okolí došlo na stavbu rybníků. Většinu průmyslových odvětví (např. koželužství, kloboučnictví, postřihačství a kráječství) ovládala židovská komunita. V době třicetileté války prošly Strakonice těžkým obdobím – značně bylo zpustošeno nejen město, ale  i hrad.

  Strakonice 

  V 19. století Strakonice charakterizuje rozvoj průmyslové výroby, zejména pak výrobky pokrývek hlavy – fezů. Ty se ve větší míře vyvážely do zahraničí. V 19. století došlo i na strojírenskou výrobu, která se rozvíjela i ve století 20. Známá byla motocyklová továrna pod značkou ČZ, která kromě jiného vyráběla i zbraně (Česká zbrojovka). V průběhu německé okupace byla zcela decimována židovská komunita. Ve městě působily odbojové skupiny, které na sklonku 2. světové války napomohly osvobození města. Dne 4. května zde byla vyvěšena československá vlajka. Den nato vjely do Strakonic čtyři oddíly pancéřové divize generála Patona, aby převzaly ochranu města do svých rukou. Americká posádka zůstala ve městě do 23. listopadu 1945.

  Strakonice 

  Ve Strakonicích je možno vidět celou řadu památek a jiných zajímavých objektů. Tento výlet je však věnován především správnímu centru města při levém břehu řeky Otavy. Jde zejména o Velké náměstí a Palackého náměstí. Ostatním zajímavostem budou věnovány další výlety.

  Strakonice 

  Správní centrum města se nachází na Velkém náměstí, které připomíná spíše dlouhou ulici.

  Stojí zde městský úřad. Mezi pozoruhodné stavby zde patří budova bývalé radnice a budova České spořitelny. Střed náměstí zdobí bronzová plastika Dudáka v životní velikosti, pozornost upoutá i sloup s hodinami. V západní části náměstí zaujmou Papežovy domy (po strakonickém staviteli Ing. Gustavu Papežovi) v nichž sídlí zajímavá restaurace s venkovními prostorami, ze kterých je pěkný výhled na strakonický hrad. Mezi další významné historické domy patří dům č. 54 (hned vedle České spořitelny) a Masné krámy.    

  Strakonice 

  Palackého náměstí dominuje morový sloup. Nacházejí se zde částečně přestavěné historické domy i objekty modernější architektury.

  Strakonice

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov – kostel sv. Víta

  Český Krumlov – kostel sv. Víta

  Farní kostel sv. Víta je po zámecké věži druhou dominantní výškovou stavbou v historickém centru města. Nachází se v části Vnitřní město (či Staré město) nad náměstím Svornosti. Za pozornost stojí i okolí kostela s objektem prelatury.

  Stádlecký řetězový most

  Stádlecký řetězový most

  Poslední dochovaný empírový řetězový most v České republice.

  Poutní kostel Nejsvětější Trojice u města Trhové Sviny

  Poutní kostel Nejsvětější Trojice u města Trhové Sviny

  Poutní kostel, který je uváděn jako jeden ze skvostů českého baroka, stojí cca 2,5 km jižně od města Trhové Sviny v okrese České Budějovice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  Zámek ve Vimperku

  Zámek ve Vimperku

  Ve Vimperku, jihočeském městě v okrese Prachatice (viz výlet 13.11.2019), nalezne návštěvník města řadu zajímavých objektů. Jedním z nich je zámek tyčící se nad městem.

  Rožmberk – kostel sv. Mikuláše

  Rožmberk – kostel sv. Mikuláše

  Další z gotických sakrálních památek. Pozdně gotický kostel, který se nachází na náměstí v samotném centru městečka nad řekou Vltavou, pochází ze 2. poloviny 15. století.