Masarykova zdymadla v Ústí nad Labem

Masarykova zdymadla v Ústí nad Labem

Kategorie

Technické památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ústí nad Labem

Nadmořská výška

140 m n. m.

Popis

Zdymadlo Střekov v Ústí nad Labem, známé spíše jako Masarykova zdymadla, stojí na řece Labi přímo pod hradem Střekov. Zdymadlo je chráněno jako technická památka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zdymadlo bylo vybudováno mezi lety 1923 a 1936. Jeho hlavním účelem bylo splavnění Labe v místě střekovských peřejí, které byly často nesjízdné. V době svého vzniku se zařadilo mezi největší zdymadla v republice a současně mezi nejmodernější zdymadla v Evropě.

   

  Celou stavbu tvoří jez vysoký 7,8 m, dvě zdymadla o délce 82,5 m a šířkách 13 a 24 m a hydroelektrárna. V elektrárně, která je v provozu trvale, nikoliv pouze v energetických špičkách, jsou instalovány tři Kaplanovy turbíny o celkovém výkonu 19,5 MW. Zvláštností tohoto vodního díla je rybí přechod u střekovského břehu.

   

  Střekovským zdymadlem bylo proti proudu Labe vytvořeno říční jezero dlouhé téměř 20 km.

   

  Přes zdymadlo vede lávka pro pěší a cyklisty.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hrad Loket II. – prohlídka hradu

  Hrad Loket II. – prohlídka hradu

  Hrad Loket stojí na ostrohu ve výšce 427 m n.m. nad meandrem řeky Ohře ve stejnojmenném městě, cca 8 km západně od Karlových Varů. Kromě impozantního vnějšího vzhledu nabízí i zajímavé vnitřní prostory. Je častým cílem turistických výletů.

  Podkrušnohoří – zámek v Ostrově (nad Ohří)

  Podkrušnohoří – zámek v Ostrově (nad Ohří)

  Tzv. Šlikovský zámek se nachází v historické části města. V nedávné minulosti v něm působila střední průmyslová škola, dnes je sídlem městského úřadu. Je obklopen rozlehlým parkem.

  Ostrov – Posvátný okrsek – kaple sv. Floriána

  Ostrov – Posvátný okrsek – kaple sv. Floriána

  Kaple sv. Floriána je dalším ze sakrálních objektů v areálu Posvátný okrsek, který je součástí bývalého piaristického kláštera ve městě Ostrově. Související výlety byly vloženy dne 04.05.2016 (Piaristický klášter), 21.02.2017 a 25.02.2017.

  Karlovarsko – zámek v Sokolově

  Karlovarsko – zámek v Sokolově

  Zámek v Sokolově se se nachází v historickém centru města poblíž Starého náměstí, polikliniky a budovy městského úřadu. Je obklopen parkem. Je majetkem města a užíván je v rámci kulturních a společenských potřeb a aktivit města.

  rozhledna Málkov

  rozhledna Málkov

  Ocelová rozhledna s výhledem na povrchové hnědouhelné doly se severočeskými elektrárnami Tušimice a Prunéřov…