Nahořany

Nahořany

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Volyně

Nadmořská výška

690 m n. m.

Popis

Nahořany jsou malá vesnice a jsou částí městyse Čestlice v okrese Strakonice. Obec je zajímavá zachovalým souborem lidové architektury. Ten je také důvodem pro to, aby v ní byla vyhlášena vesnická památková zóna.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nahořany se nacházejí cca 5 km severně od města Čkyně, ležícího na spojnici silnic Strakonice – Vimperk a cca 3,5 km od Čestlic. Je zde evidováno 55 adres a v roce zde trvale žilo 70 obyvatel. Řada domů má však rekreační účel, vlastní je například hned několik lékařů z okolí.

  Nahořany 

  První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1315. Ves patřila pod panství Lčovické. V roce 1654 zde bylo 8 selských gruntů.

  Nahořany 

  Jak uvedeno v anotaci v obci je zachovalý soubor lidové architektury zejména v okolí kaple sv. Cyrila a Metoděje. Jde zejména o zděná stavení ve stylu selského baroka v období 18. a 19. století. Ve vsi je možno spatřit i typickou selskou roubenku. V roce 2005 zde byla vyhlášena vesnická památková zóna.

  Nahořany 

  Zhruba 500 m severozápadně od kaple se nachází vesnický hřbitov a u něj turistický přístřešek s informační tabulí. Je odtud dobře vidět na Šumavu, Šumavské podhůří (například na vrch Boubín a díky telekomunikační věži viditelný i Mařský vrch) a západo-severním směrem zajímavou krajinu, z níž vyčnívají telekomunikační věže s rozhlednami v Čestlicích a na vrchu Kbíl. Východním směrem je patrná i „kouřící“ vodní pára z chladicích věží Jaderné elektrárny Temelín.

  Nahořany

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov – zámecká věž

  Český Krumlov – zámecká věž

  Zámecká věž je součástí zámku v Českém Krumlově a vchod do ní je z pohledu od Červené brány na III. hradním nádvoří. Z vyhlídkového ochozu se návštěvníkům naskytne jedinečný pohled na město i přilehlé okolí.

  Pohádková kovárna Selibov

  Pohádková kovárna Selibov

  Malebná jihočeská vesnička Selibov leží cca 9 km jižně od Písku, obcí prochází hlavní silnice spojující města Písek a České Budějovice. V centru vesničky, západně od uvedené silnice se nachází známá Pohádková kovárna.

  most Bechyňská duha

  most Bechyňská duha

  Bechyňská duha je unikátní železobetonový most klenoucí se nad hlubokým údolím řeky Lužnice.

  Zámek Stráž na Nežárkou

  Zámek Stráž na Nežárkou

  Městečko Stráž nad Nežárkou se nachází v Jihočeském kraji v okrese Jindřichův Hradec, mezi okresním městem a Třeboní. Je vzdáleno přibližně 10 km od každého z nich. Kolem města prochází silnice č. I/34 – E551.

  Vyhlídková věž staré radnice v Třeboni

  Vyhlídková věž staré radnice v Třeboni

  Na Masarykově náměstí v Třeboni stojí budova staré radnice. Součástí této budovy je věž vysoká 31 metrů. Věž slouží jako vyhlídková a je přístupná veřejnosti. Poskytuje návštěvníkům báječné pohledy na město.