Nahořany

Nahořany

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Volyně

Nadmořská výška

690 m n. m.

Popis

Nahořany jsou malá vesnice a jsou částí městyse Čestlice v okrese Strakonice. Obec je zajímavá zachovalým souborem lidové architektury. Ten je také důvodem pro to, aby v ní byla vyhlášena vesnická památková zóna.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nahořany se nacházejí cca 5 km severně od města Čkyně, ležícího na spojnici silnic Strakonice – Vimperk a cca 3,5 km od Čestlic. Je zde evidováno 55 adres a v roce zde trvale žilo 70 obyvatel. Řada domů má však rekreační účel, vlastní je například hned několik lékařů z okolí.

  Nahořany 

  První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1315. Ves patřila pod panství Lčovické. V roce 1654 zde bylo 8 selských gruntů.

  Nahořany 

  Jak uvedeno v anotaci v obci je zachovalý soubor lidové architektury zejména v okolí kaple sv. Cyrila a Metoděje. Jde zejména o zděná stavení ve stylu selského baroka v období 18. a 19. století. Ve vsi je možno spatřit i typickou selskou roubenku. V roce 2005 zde byla vyhlášena vesnická památková zóna.

  Nahořany 

  Zhruba 500 m severozápadně od kaple se nachází vesnický hřbitov a u něj turistický přístřešek s informační tabulí. Je odtud dobře vidět na Šumavu, Šumavské podhůří (například na vrch Boubín a díky telekomunikační věži viditelný i Mařský vrch) a západo-severním směrem zajímavou krajinu, z níž vyčnívají telekomunikační věže s rozhlednami v Čestlicích a na vrchu Kbíl. Východním směrem je patrná i „kouřící“ vodní pára z chladicích věží Jaderné elektrárny Temelín.

  Nahořany

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Soběnovská přehrada

  Soběnovská přehrada

  Soběnovská přehrada (někdy také uváděná jako „Černá“) je nejstarší funkční vodní přehradou v jižních Čechách. Stojí na toku říčky Černé u Soběnova, cca 8 km východně od jihočeského města Kaplice, a to od roku 1925.

  Františkánský klášter v Bechyni

  Františkánský klášter v Bechyni

  Františkánský klášter s největším souborem sklípkových kleneb v České republice.

  Kájov – poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Kájov – poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Kájov je obec vzdálená přibližně 4 km od Českého Krumlova jihozápadním směrem. V Obci se nachází kostel s areálem bývalého kláštera, který je jedním z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách.

  Naučná stezka okolo Kozího Hrádku

  Naučná stezka okolo Kozího Hrádku

  Zajímavá naučná stezka, zvláště pro děti, se nachází nedaleko města Tábor u zříceniny Kozího Hrádku.

  Zřícenina hradu Sokolčí

  Zřícenina hradu Sokolčí

  Cca 6 km východně od jihočeského města Kaplice se nad říčkou Černá vypíná vysoká skála a na ní stojí zbytky trosek hradu Sokolčí. Zřícenina hradu je obklopena smíšeným lesem. Je volně přístupná a je chráněna jako Kulturní památka ČR.