Kostel sv. Václava v Mostě

Kostel sv. Václava v Mostě

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Most

Nadmořská výška

243 m n. m.

Popis

Novodobá stavba, jíž je kostel sv. Václava, stojí v mostecké vilové čtvrti Zahražany.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V minulosti stálo v Mostě hned několik katolických kostelů. Po zbourání starého Mostu z nich zůstal pouze děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie, přestěhovaný v 70. letech 20. století z tehdejšího centra města do lokality dřívějšího špitálu, vzdálené přes 800 metrů.

  Kostel sv. Václava v Mostě 

  Jako náhrada za zbořené kostely byla pro potřeby věřících z Mostu a okolí schválena stavba modlitebny s tehdy povoleným investičním limitem 2 miliony korun.

   

  Nová stavba měla stát na nenápadném, téměř skrytém místě. I samotná podoba kostela byla podřízena řadě předpisů. Chrám například nesměl mít věž a na jeho exteriéru neměly být žádné výrazné náboženské symboly. Přesto sloupoví jeho zvonice tvoří výrazný kříž.

  Kostel sv. Václava v Mostě 

  Pro stavbu nového kostela byl vymezen prostor v zahradě budovy děkanství v Mostě ve čtvrti Zahražany. Kostel podle projektu arch. Michala Sborwitze byl postaven v letech 1983 – 1989 a dne 9. prosince 1989 byl vysvěcen Mons. Josefem Kouklem, biskupem litoměřickým.

  Kostel sv. Václava v Mostě 

  Trojlodní stavba inspirovaná dispozicí raně křesťanské baziliky a románským tvaroslovím je jedinou sakrální novostavbu v Čechách, která byla vybudována v normalizačním období.

  Kostel sv. Václava v Mostě 

  Návštěva kostela je možná pouze v době bohoslužeb. Pro veřejnost je nepřístupná i zahrada, na níž kostel stojí. Jeho podobu lze zachytit pouze přes plot nebo mřížemi ve vratech. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  rozhledna Svatý kopeček

  rozhledna Svatý kopeček

  Rozhledna Svatý kopeček se nachází na zalesněném čedičovém vrchu, který se vypíná nad město Kadaň.

  Lavička Václava Havla v Ústí nad Labem

  Lavička Václava Havla v Ústí nad Labem

  Lavička Václava Havla je instalována v universitním kampusu v městské části Klíše krajského města Ústí nad Labem.

  Rozhledna Cibulka

  Rozhledna Cibulka

  Pohledná rozhledna Cibulka stojí na 3ebeničním vrchu v podhůří Krušných hor nad městem Oloví na Sokolovsku. Z rozhledny je krásný výhled na Krušné hory na průmyslové Sokolovsko a na pohoří Slavkovský les.

  Krušné hory – Eduardova skála

  Krušné hory – Eduardova skála

  Eduardova skála je zajímavý skalní útvar (dříve nazývaný také jako Eduardův kámen) nacházející se v Chomutovské části Krušných hor, konkrétně cca 55 m od osady Malý háj a cca 400 m od osady Rudolice v Čechách.

  Kostel Povýšení sv. Kříže v Kadani

  Kostel Povýšení sv. Kříže v Kadani

  Děkanský kostel Povýšení svatého Kříže stojí na Mírovém náměstí v Kadani. Je to hlavní katolický chrám města a jedna z nejdůležitějších architektonických památek kadaňské památkové rezervace. Je chráněn jako Kulturní památka ČR.