Kamenný most v Písku

Kamenný most v Písku

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Písek

Nadmořská výška

365 m n. m.

Popis

V Písku se přes řeku Otavu klene nejstarší kamenný most u nás - dříve uváděný jako Jelení, nyní se oficiálně nazývá Kamenný most v |Písku. Nachází se na území Městské památkové zóny a je také chráněn jako Kulturní památka České republiky.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kamenný most byl postaven ve 13. století, je o půl století starší než pražský Karlův most.

  Starším mostem u nás byl pouze most Juditin v Praze, ten už ovšem neexistuje. 

  Kamenný most v Písku 

  Most byl postaven v gotickém slohu. |Jak již jeho název napovídá, jeho základním stavebním materiálem je kámen. Most je dlouhý 110 metrů a jeho šířka činí 6,5 metru. Původně byl na obou březích opatřen obrannými věžemi. Levobřežní věž strhla povodeň v roce 1768, pravobřežní věž byla zbořena v roce 1849 vzhledem k nárokům na dopravní provoz.

  Kamenný most v Písku 

  Most během staletí mnohokrát odolával velkým povodním. Poslední z nich, jako jedna z největších, postihla město v roce 2002. Hladina řeky vystoupila cca o 8,5 metrů a průtok vody v řece se zvýšil více než 50x. Celý most zmizel pod vodou a přišel o své kamenné zábradlí.  Bezprostředně po opadnutí vody však byl most zrekonstruován.

  Kamenný most v Písku 

  Součástí výzdoby mostu jsou repliky čtveřice původních barokních soch, resp. sousoší - sv. Jana Nepomuckého s anděly, sv. Anny, sv. Antonína Paduánského a Kalvárie.

  Kamenný most v Písku 

  Most je celoročně přístupný pro pěší veřejnost.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Pohádková kovárna Selibov

  Pohádková kovárna Selibov

  Malebná jihočeská vesnička Selibov leží cca 9 km jižně od Písku, obcí prochází hlavní silnice spojující města Písek a České Budějovice. V centru vesničky, západně od uvedené silnice se nachází známá Pohádková kovárna.

  Kamenný most v Mirovicích

  Kamenný most v Mirovicích

  Mirovice jsou menší město nacházející se na severním okraji okresu Písek v jihočeském kraji. Kromě toho, že městské centrum je vyhlášenou městskou památkovou zónou, stojí na území města zajímavá památka – kamenný inundační most.

  Český Krumlov – Městský park

  Český Krumlov – Městský park

  Městský park se nachází v blízkosti historického jádra Městské památkové rezervace Český Krumlov (MPR) na předměstí Plešivec na území tzv. 3. meandru řeky Vltavy (já jsem sice napočítal 4), ale to je jedno, je vyznačen na mapě.

  Prácheň – kostel sv. Klimenta

  Prácheň – kostel sv. Klimenta

  Na návrší Prácheň u Horažďovic bývalo kdysi hradiště, z něhož zbyly pouze valy. Z rozhlehlého pozdějšího hradu zůstala pouze zřícenina. Avšak kostel ze 13. století na místě stojí dodnes.

  Holašovické Stonehenge

  Holašovické Stonehenge

  Pár set metrů od návsi v Holašovicích se nachází kruhový kromlech (kamenný kruh z menhirů), známý jako Holašovické Stonehenge. Kromě samotné vesnice jde o další pozoruhodnost vhodnou ke shlédnutí.