Kamenný most v Písku

Kamenný most v Písku

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Písek

Nadmořská výška

365 m n. m.

Popis

V Písku se přes řeku Otavu klene nejstarší kamenný most u nás - dříve uváděný jako Jelení, nyní se oficiálně nazývá Kamenný most v |Písku. Nachází se na území Městské památkové zóny a je také chráněn jako Kulturní památka České republiky.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kamenný most byl postaven ve 13. století, je o půl století starší než pražský Karlův most.

  Starším mostem u nás byl pouze most Juditin v Praze, ten už ovšem neexistuje. 

  Kamenný most v Písku 

  Most byl postaven v gotickém slohu. |Jak již jeho název napovídá, jeho základním stavebním materiálem je kámen. Most je dlouhý 110 metrů a jeho šířka činí 6,5 metru. Původně byl na obou březích opatřen obrannými věžemi. Levobřežní věž strhla povodeň v roce 1768, pravobřežní věž byla zbořena v roce 1849 vzhledem k nárokům na dopravní provoz.

  Kamenný most v Písku 

  Most během staletí mnohokrát odolával velkým povodním. Poslední z nich, jako jedna z největších, postihla město v roce 2002. Hladina řeky vystoupila cca o 8,5 metrů a průtok vody v řece se zvýšil více než 50x. Celý most zmizel pod vodou a přišel o své kamenné zábradlí.  Bezprostředně po opadnutí vody však byl most zrekonstruován.

  Kamenný most v Písku 

  Součástí výzdoby mostu jsou repliky čtveřice původních barokních soch, resp. sousoší - sv. Jana Nepomuckého s anděly, sv. Anny, sv. Antonína Paduánského a Kalvárie.

  Kamenný most v Písku 

  Most je celoročně přístupný pro pěší veřejnost.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Přední Výtoň - kostel sv. Filipa a Jakuba

  Přední Výtoň - kostel sv. Filipa a Jakuba

  Přední Výtoň je malá obec v Jihočeském kraji v okrese Český Krumlov. Leží na pravém břehu přehradního jezera Lipno I v nadmořské výšce 755 m, cca 5 km od lipenské přehradní hráze a 5 km od hranice s Rakouskem.

  Velešín – město v jižních Čechách

  Velešín – město v jižních Čechách

  Velešín je menší město cca 8 km východně od Českého Krumlova na západním břehu přehradní nádrže Římov na řece Malši. Obchvatem města vede silnice I/3 (mezinárodní E55) od Českých Budějovic k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště.

  Stádlecký řetězový most

  Stádlecký řetězový most

  Poslední dochovaný empírový řetězový most v České republice.

  Český Krumlov – kaple sv. Kříže na Křížovém vrchu

  Český Krumlov – kaple sv. Kříže na Křížovém vrchu

  Osmiboká kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže stojí na Křížovém vrchu nad Českým Krumlovem. Přístupná je z centra města po modrém turistickém značení (po Křížové cestě), případně dvěma pěšinami – viz mapka.

  Nahořany

  Nahořany

  Nahořany jsou malá vesnice a jsou částí městyse Čestlice v okrese Strakonice. Obec je zajímavá zachovalým souborem lidové architektury. Ten je také důvodem pro to, aby v ní byla vyhlášena vesnická památková zóna.