Město Písek

Město Písek

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Písek

Nadmořská výška

370 m n. m.

Popis

Písek je se svými 29 880 obyvateli 3. největší město v Jihočeském kraji (co do počtu obyvatel na 37. místě v České republice). Rozkládá se na řece Otavě. Jeho historické centrum Vnitřní město je městskou památkovou zónou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nejprve něco o vzniku města. Na území dnešního města vznikla již v polovině 13. století osada u rýžovišť zlatého písku při levém břehu řeky Otavy. Právě z této skutečnosti vychází název města. Později zde stála trhová ves. V roce 1254 zde Přemysl Otakar II. Založil královské město. Nad brodem přes řeku Otavu byl postaven hrad, založen klášter, postaven děkanský kostel a přes řeku byl postaven kamenný most.

  Město Písek 

  Ve fotoalbu k tomuto výletu jsou obsaženy hlavní či alespoň výrazné dominanty města. Patří mezi ně například kamenný most, jemuž bude věnováno samostatné album.

  Město Písek 

  Další známou stavbou je Putimská brána. Rovněž jí bude věnována větší pozornost v samostatném albu.

  Město Písek 

  Historické centrum města, zvané Vnitřní město bylo vyhlášeno Městskou památkovou zónou.

  Její hranice jsou vyznačeny na mapce červeně. Uvnitř této zóny se nachází starověký hrad, Městská sladovna, Městská (Křižíkova) elektrárna. Lze zde nalézt hned tři zajímavá náměstí, kromě největšího Velkého (někdy také „Dolního“) náměstí také Havlíčkovo náměstí a Alšovo („Malé“) náměstí s řadou zajímavých, historicky cenných domů a například i barokním morovým sloupem. K odpočinku a kulturním akcím jsou využívány rozlehlé Palackého sady.

  Město Písek 

  Co do výšky, je nejvyšším stavbou města hranolová věž kostela Narození Panny Marie. Samotný kostel a pohledy z věže budou náměty samostatných alb.

  Město Písek

   

  Mezihradební prostory tzv. Parkány vznikly v Písku již ve 13. století spolu s opevněním města. Dnes je tento prostor parkově upraven, nacházejí se zde stromy a travnaté plochy a je přístupný veřejnosti. Do Parkánů je možné vstoupit buď tzv. Katovskou brankou nebo po nově vzniklém schodišti z Bakalářů.

  Město Písek 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Nové Hrady - hrad

  Nové Hrady - hrad

  Nové Hrady – městečko jižních Čechách v okrese České Budějovice, cca 2 km, od hranice s Rakouskem. Na jeho západním okraji stojí gotický hrad, jenž je v majetku státu.

  Židova strouha

  Židova strouha

  Židova strouha je romantické kaňonovité údolí s protékajícím potokem obklopeným mohutnými skalami.

  Poutní kostel U Svatého Kamene

  Poutní kostel U Svatého Kamene

  Barokní poutní chrám zasvěcený Panně Marii Sněžné se nachází v lokalitě U Sv. Kamene cca 2 km od Dolního Dvořiště v jižních Čechách, nedaleko hranic s Rakouskem. V blízkosti kostela stojí kaple s pramenem léčivé vody.

  Dačice – ještě jednou kostka cukru …..

  Dačice – ještě jednou kostka cukru …..

  Dačice jsou kromě jiného známé tím, že de byla vynalezena konečná úprava cukru ve tvaru kostky. Však má kostka také ve městě důstojný pomník (viz výlet: tramp2 08.12.2020). Ve městě se však nachází další připomínka tohoto vynálezu.

  Lannova třída v Českých Budějovicích

  Lannova třída v Českých Budějovicích

  Lannova třída je ulice spojující Nádražní třídu na Vídeňském předměstí a ulici Na Sadech v historickém centru města. V současné době je pěší zónou, centrem obchodu a služeb, ale i odpočinku.