Slavkovský les – Novoveská kyselka

Slavkovský les – Novoveská kyselka

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

725 m n. m.

Popis

Oblast Slavkovského lesa je bohatá na minerální prameny. Jedním z nich je pramen Novoveské kyselky. Již název napovídá, že se nachází poblíž obce Nová Ves.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pramen Novoveské kyselky se nachází cca 1500 m od obce Nová Ves Místo v současné době není využívané. Dlouho bylo opuštěné a zanedbané, teprve v roce 2010 bylo jeho okolí upraveno a zpřístupněno veřejnosti.

  Slavkovský les – Novoveská kyselka

  Nález pramene sahá do období 2. poloviny 19. století. Tehdy stávala jižně od obce Nová Ves na břehu zdejšího Černého rybníka panská hájenka. Na přelomu 19. a 20. století zde sloužil hajný August Trötscher. Zhruba patnáct metrů od hájenky se tehdy nacházela menší nádrž, která byla vykopána v zemi. Nádrž se neustále plnila místní minerální vodou, která do nádrže prosakovala ze země. Hajný postavil v blízkosti menší pumpu a tou odebíral vodu pro potřeby své rodiny. Zprava o lahodné chuti vody se brzy roznesla a brzy ji začali využívat i lidé z okolí.  

  Slavkovský les – Novoveská kyselka 

  Vévoda Beaufort-Spontin, majitel panství, který se o vodě později dozvěděl, nechal provést rozbor kvality vody v laboratořích. Laboratorní rozbor potvrdil, že jde o kvalitní kyselku, kterou je možno využívat k pití v širším měřítku. Proto na místě původní nádrže byla v roce 1893 vybudována 18 m hluboká vyzděná šachta. Pramen vystoupal až 3 metry pod povrch. Odtud byl proveden odtok. K místu pramene vedlo schodiště.  Následně zde byly postaveny hospodářské budovy. Zdejší minerálka se stala významným obchodním artiklem. Byla rozvážena nejen po Evropě, ale dokonce i do Ameriky a Japonska.

  Slavkovský les – Novoveská kyselka 

  Po roce 1938 vyžíval prameny, jejichž voda se vyznačovala značnou trvanlivostí, německý wehrmacht, který minerální vodou zásoboval své jednotky bojující v Africe. Po 2. světové válce připadl pramen do péče čs. armády a od té doby začal chátrat. Dílo zkázy dokonala tehdejší správa Západočeských zřídel v Karlových Varech. Ta se o zdejší prameny nikterak nestarala a ty dál rychle chátraly. Dokonce nechala zbořit okolní budovy, stavební materiál z nich byl postupně rozkraden.

  Slavkovský les – Novoveská kyselka 

  Od roku 1991 je vlastníkem všech zdejších minerálních pramenů společnost Karlovarské minerální vody. V roce 1995 došlo i na zdejší pramen. Rybník, který dříve prameny zatopil,  byl opět vypuštěn, prameny vyčištěny a začalo se s novým jímáním vod.  Nad každým pramenem byla postavena dřevěná ochranná chata a voda z něj byla dopravována do stáčírny k Mnichovu. Všechny prameny ze zdejší oblasti jsou dnes ve stáčírně smíchány dohromady a poté distribuovány na trh pod dnešní známou značkou Magnezia. 

  Slavkovský les – Novoveská kyselka 

  Ačkoliv pramen Novoveské kyselky není pro veřejnost využitelný, stojí za to místo navštívit. K prameni vede cesta od silnice z Nové Vsi do Louky. Před Dominovou skalkou je nutno odbočit vpravo na cestu opatřenou zeleným turistickým značením. K cíli je to cca 400 m.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hrad Rábí

  Hrad Rábí

  Malebnou obec s cca 470 obyvateli zdobí největší zřícenina hradu u nás.

  Karlovy Vary – lázeňský hotel Thermal

  Karlovy Vary – lázeňský hotel Thermal

  Jen těžko si lze představit Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech bez lázeňského hotelu Thermal. Hotel se nachází prakticky na hranici obchodní a lázeňské části města.

  Lázně Kynžvart

  Lázně Kynžvart

  Lázně Kynžvart najdeme v okrese Cheb na jižních svazích Slavkovského lesa a uprostřed trojúhelníku lázeňských měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. 1496 Dominantou města je lázeňská čtvrť na západním svahu.

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří

  Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří se nachází v historickém centru města na Zámeckém vrchu, poblíž místa dřívějšího hradu. Je jedním z nejstarších v Čechách. V roce 2006 byl zpustlý hřbitov nově zrekonstruován.

  Dlouhá stoka pod Krásenským vrchem

  Dlouhá stoka pod Krásenským vrchem

  Krásenský vrch nad obcí Krásno ve Slavkovském lese s neskutečně krásnou kamennou rozhlednou v nadmořské výšce 777 m je už ve výletu popsán. Vracím se však k němu s popisem pod ním tekoucí Dlouhé stoky.