Slavkovský les – Novoveská kyselka

Slavkovský les – Novoveská kyselka

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

725 m n. m.

Popis

Oblast Slavkovského lesa je bohatá na minerální prameny. Jedním z nich je pramen Novoveské kyselky. Již název napovídá, že se nachází poblíž obce Nová Ves.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pramen Novoveské kyselky se nachází cca 1500 m od obce Nová Ves Místo v současné době není využívané. Dlouho bylo opuštěné a zanedbané, teprve v roce 2010 bylo jeho okolí upraveno a zpřístupněno veřejnosti.

  Slavkovský les – Novoveská kyselka

  Nález pramene sahá do období 2. poloviny 19. století. Tehdy stávala jižně od obce Nová Ves na břehu zdejšího Černého rybníka panská hájenka. Na přelomu 19. a 20. století zde sloužil hajný August Trötscher. Zhruba patnáct metrů od hájenky se tehdy nacházela menší nádrž, která byla vykopána v zemi. Nádrž se neustále plnila místní minerální vodou, která do nádrže prosakovala ze země. Hajný postavil v blízkosti menší pumpu a tou odebíral vodu pro potřeby své rodiny. Zprava o lahodné chuti vody se brzy roznesla a brzy ji začali využívat i lidé z okolí.  

  Slavkovský les – Novoveská kyselka 

  Vévoda Beaufort-Spontin, majitel panství, který se o vodě později dozvěděl, nechal provést rozbor kvality vody v laboratořích. Laboratorní rozbor potvrdil, že jde o kvalitní kyselku, kterou je možno využívat k pití v širším měřítku. Proto na místě původní nádrže byla v roce 1893 vybudována 18 m hluboká vyzděná šachta. Pramen vystoupal až 3 metry pod povrch. Odtud byl proveden odtok. K místu pramene vedlo schodiště.  Následně zde byly postaveny hospodářské budovy. Zdejší minerálka se stala významným obchodním artiklem. Byla rozvážena nejen po Evropě, ale dokonce i do Ameriky a Japonska.

  Slavkovský les – Novoveská kyselka 

  Po roce 1938 vyžíval prameny, jejichž voda se vyznačovala značnou trvanlivostí, německý wehrmacht, který minerální vodou zásoboval své jednotky bojující v Africe. Po 2. světové válce připadl pramen do péče čs. armády a od té doby začal chátrat. Dílo zkázy dokonala tehdejší správa Západočeských zřídel v Karlových Varech. Ta se o zdejší prameny nikterak nestarala a ty dál rychle chátraly. Dokonce nechala zbořit okolní budovy, stavební materiál z nich byl postupně rozkraden.

  Slavkovský les – Novoveská kyselka 

  Od roku 1991 je vlastníkem všech zdejších minerálních pramenů společnost Karlovarské minerální vody. V roce 1995 došlo i na zdejší pramen. Rybník, který dříve prameny zatopil,  byl opět vypuštěn, prameny vyčištěny a začalo se s novým jímáním vod.  Nad každým pramenem byla postavena dřevěná ochranná chata a voda z něj byla dopravována do stáčírny k Mnichovu. Všechny prameny ze zdejší oblasti jsou dnes ve stáčírně smíchány dohromady a poté distribuovány na trh pod dnešní známou značkou Magnezia. 

  Slavkovský les – Novoveská kyselka 

  Ačkoliv pramen Novoveské kyselky není pro veřejnost využitelný, stojí za to místo navštívit. K prameni vede cesta od silnice z Nové Vsi do Louky. Před Dominovou skalkou je nutno odbočit vpravo na cestu opatřenou zeleným turistickým značením. K cíli je to cca 400 m.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Ovčí vrch

  Ovčí vrch

  Ovčí vrch s kaplí a památníkem připomínající krvavou selskou vzpouru v roce 1680.

  kostel Božího Těla, Kraslice

  kostel Božího Těla, Kraslice

  Kostel, který v Kraslicích určitě nepřehlédnete…

  Kynžvartský kámen

  Kynžvartský kámen

  Kynžvartský kámen je asi 6 metrů vysoký osamělý žulový balvan přibližně homolového tvaru s dobře vyvinutými pseudoškrapy. Stojí téměř osaměle ve vzrostlém lese jižně od Lázní Kynžvart. Je chráněn jako přírodní památka.

  Prameny v Pramenech

  Prameny v Pramenech

  Prameny – údajně nejzadluženější obec v republice. Nachází se v oblasti Slavkovského lesa v okrese Cheb, na území Karlovarského kraje. Obec, jak už její název napovídá, je známá výskytem minerálních pramenů. Žije v ní 112 obyvatel.

  Rotavské varhany

  Rotavské varhany

  Rotavské varhany s jedinečnou ukázkou sloupcové odlučnosti.