České středohoří – vrch Srdov

České středohoří – vrch Srdov

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Nadmořská výška

482 m n. m.

Popis

Srdov je výrazný čedičový vrch nacházející se v sousedství dominantního Oblíku v Chráněné krajinné oblasti České středohoří, konkrétně její západní části – Lounském středohoří.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Srdov se nachází cca 7 km od Loun. Je o 27 m nižší, než sousední Oblík. V krajině je rovněž nápadný, v porovnání s Oblíkem však není tak rozlehlý, je štíhlejší a jeho vrchol tvoří protáhlý hřeben.

   České středohoří – vrch Srdov

  Pro výchozí bod výšlapu na Srdov jsem zvolil ves Mnichov, kde je možno parkovat v blízkosti kapličky. Trasa po zeleném turistickém značení, která vede na Oblík, posloužila i mně. Cca 40 metrů před místem, kde se zelené značení stáčí vpravo k Oblíku, je nutno z této trasy odbočit vlevo a nejprve po poměrně pohodlné cestě a později po úzké pěšině dojít až k úpatí Srdova.  

  České středohoří – vrch Srdov 

  Stoupání na vrchol Srdova je poměrně obtížné, strmější, než na Oblík, neboť směřuje přímo k vrcholu. Ve vlhku pak může být nebezpečný zejména sestup, neboť může snadno dojít k podklouznutí a pádu. 

  České středohoří – vrch Srdov 

  Příjemným zážitkem je procházka po hřebenu Srdova až na jeho mírně vyvýšený severovýchodní vrchol.

  České středohoří – vrch Srdov 

  Odtud je možno sejít do sedla a pokračovat dále výstupem na Brník nebo v sedle odbočit po pěšině vlevo a vrátit se zpět do Mnichova nebo do Charvatců po některé z polních cest. Soudím, že tato trasa v opačném směru může dobře posloužit k výstupu na Srdov, Byť prochází lesíkem, přijde mi jako pohodlnější a bezpečnější.

  České středohoří – vrch Srdov 

  Za dobého počasí je ze Srdova nádherný kruhový výhled. Na jihu je možno spatřit město Louny, vrchy Oblík a Raná, jihozápadně vrch Milá a elektrárnu Počerady v dáli pak hřeben západní části Krušných hor a před ním elektrárny Prunéřov a Tušimice. Západním směrem vrch Dlouhá hora a za ním město Most, vrchy Zlatník a Bořeň, vpravo vrch Číčov. 

  České středohoří – vrch Srdov 

  Severním směrem se nachází v popředí dva Křížové vršky, za nimi Libčeves a vrchy Vraník a Kamýk. Více na východ je vidět Milešovka, Lipská hora a zřícenina hradu Oltářík. Severovýchodně se nachází zřícenina hradu Košťálov a v dáli Sedlo (4. nevyšší hora Českého středohoří). Východním směrem je krásný výhled na Hazmburk a horu Říp. Část fotek, které jsem na Srdově pořídil, uvedu následně v samostatném albu.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vršetín

  Vršetín

  Vytěžený bývalý čedičový vrch se zajímavými pozůstatky z doby jeho těžby.

  Kuzov

  Kuzov

  Přírodní památka Kuzov s dvěma skalnatými hřebeny obklopenými borovicovým lesem.

  České středohoří – vrch Kamýk (u Libčevsi)

  České středohoří – vrch Kamýk (u Libčevsi)

  Nápadný kopec travnatý kopec se vypíná nad okolní krajinu nad malou vesničkou Všechlapy poblíž větší obce Liběšice v Litoměřickém okrese na jižním okraji Milešovského středohoří.

  Louny

  Louny

  Louny, ležící na řece Ohři, jsou městem s rozšířenou působností (dříve městem okresním) v Ústeckém kraji. Mají 18 434 obyvatel (stav k 01.01.2015). Jsou nazývány „Jižní branou Českého středohoří“ či „Perlou na řece Ohři“.

  cihlářská pec u Hnojnic

  cihlářská pec u Hnojnic

  Unikátní technická památka v podobě jednokomorové cihlářské pece se nachází na Lounsku u obce Hnojnice.