Prameny – Vincentův pramen

Prameny – Vincentův pramen

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

7745 m n. m.

Popis

Okolí obce Prameny ne Slavkovském lese je bohaté na přírodní minerální zdroje, které však zůstávají nevyužity. Jedním z nich je Vincentův pramen, nacházející se jihozápadně od obce.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Obec Prameny byla původně hornickým sídlištěm. Poté, kdy byly objeveny léčivé prameny se Prameny proměnily v obec lázeňskou.

  Prameny – Vincentův pramen 

  Jedním z objevených pramenů byl Vincentův pramen. Vyvěrá mocně v šachtě, vybudované  pod povrchem okolního terénu. Pramen je zanedbaný a zdevastovaný, odběrné místo je zaplavené silně znečištěnou vodou. V případě bezvětří hrozí u hladiny vysoká koncentrace CO2.

  Prameny – Vincentův pramen 

  V okolí pramene jsou patrná odběrná místa pro odčerpávání minerální vody

  Prameny – Vincentův pramen 

  Po objevení léčivých pramenů Vincentova, Giselina a Rudolfova byly v Pramenech založeny Alžbětiny lázně. Lázeňská budova byla postavena mezi léty 1872 až 1878 ve švýcarském stylu. Po druhé světové válce byla přeměněna na plicní sanatorium, později sloužila jako domov důchodců. Hlavní lázeňský dům byl v roce 1985 poškozen požárem, následně chátral a v roce 2000 byl nakonec zbořen.

  Prameny – Vincentův pramen 

  Na místě tehdejších Alžbětiných lázní se v současné době nachází rozlehlý palouk se zbytky cest. Část pozemku v blízkosti lesního porostu „zdobí“ zčásti zatravněná hromada suti, patrně pocházející z dřívějšího lázeňského domu. Vyobrazení tehdejšího lázeňského domu je na informační tabuli umístěné v lesoparku naproti přes silnici v blízkosti pramene Giselina a Rudolfova. Těmto pramenům bude věnován některý z příštích výletů.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  NPP Křížky (U Tří křížů)

  NPP Křížky (U Tří křížů)

  Národní přírodní památku Křížky charakterizují 3 kříže umístěné na vrcholku skalnatého pahorku.

  vrcholová kniha Kotel

  vrcholová kniha Kotel

  Na vrcholu Kotel na Rokycansku se nachází rozhledna s vrcholovou knihou.

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 2 – při cestě na Robič

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 2 – při cestě na Robič

  Vyhlídkový kovový altán stojí na skále přímo proti hradu Loket. Z vyhlídky je báječný pohled na celé historické centrum města, řeku Ohři s vrchy Slavkovského lesa v pozadí.

  Karlovy Vary – Tři kříže

  Karlovy Vary – Tři kříže

  Tři kříže se nacházejí na stejnojmenném vrch na karlovarskou čtvrtí Drahovice a současně nad lázeňským územím Karlových Varů. U Tři křížů stojí i vyhlídkový altán.

  Karlovy Vary

  Karlovy Vary

  Karlovy Vary leží v západní části České republiky na soutoku řek Teplé a Ohře a jsou největším a nejznámějším lázeňským městem ČR.