Prameny – Vincentův pramen

Prameny – Vincentův pramen

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

7745 m n. m.

Popis

Okolí obce Prameny ne Slavkovském lese je bohaté na přírodní minerální zdroje, které však zůstávají nevyužity. Jedním z nich je Vincentův pramen, nacházející se jihozápadně od obce.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Obec Prameny byla původně hornickým sídlištěm. Poté, kdy byly objeveny léčivé prameny se Prameny proměnily v obec lázeňskou.

  Prameny – Vincentův pramen 

  Jedním z objevených pramenů byl Vincentův pramen. Vyvěrá mocně v šachtě, vybudované  pod povrchem okolního terénu. Pramen je zanedbaný a zdevastovaný, odběrné místo je zaplavené silně znečištěnou vodou. V případě bezvětří hrozí u hladiny vysoká koncentrace CO2.

  Prameny – Vincentův pramen 

  V okolí pramene jsou patrná odběrná místa pro odčerpávání minerální vody

  Prameny – Vincentův pramen 

  Po objevení léčivých pramenů Vincentova, Giselina a Rudolfova byly v Pramenech založeny Alžbětiny lázně. Lázeňská budova byla postavena mezi léty 1872 až 1878 ve švýcarském stylu. Po druhé světové válce byla přeměněna na plicní sanatorium, později sloužila jako domov důchodců. Hlavní lázeňský dům byl v roce 1985 poškozen požárem, následně chátral a v roce 2000 byl nakonec zbořen.

  Prameny – Vincentův pramen 

  Na místě tehdejších Alžbětiných lázní se v současné době nachází rozlehlý palouk se zbytky cest. Část pozemku v blízkosti lesního porostu „zdobí“ zčásti zatravněná hromada suti, patrně pocházející z dřívějšího lázeňského domu. Vyobrazení tehdejšího lázeňského domu je na informační tabuli umístěné v lesoparku naproti přes silnici v blízkosti pramene Giselina a Rudolfova. Těmto pramenům bude věnován některý z příštích výletů.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  rozhledna Radost

  rozhledna Radost

  Netypická dřevěná rozhledna s 11 metrů dlouhým schodištěm...

  Františkovy Lázně – pravoslavný kostel sv. Olgy

  Františkovy Lázně – pravoslavný kostel sv. Olgy

  Je již jakousi tradicí, že v lázeňských městech stojí kromě kostelů katolických a evangelických také kostely církve pravoslavné. Nejinak je tomu ve Františkových Lázních, kde v Kolárově ulici v severní části města stojí kostel sv. Olgy.

  Kostel sv. Jana Křtitele ve Vysoké

  Kostel sv. Jana Křtitele ve Vysoké

  Románskogotický kostel sv. Jana Křtitele pochází ze druhé třetiny 13. století. Postupně byl přestavován a upravován až do roku 1847. Roku 1982 mu byla zcela snesena střešní konstrukce včetně stropu lodi. Věž zůstala zachována.

  Loket – vyhlídkové místo 8 – na Šibeničním vrchu

  Loket – vyhlídkové místo 8 – na Šibeničním vrchu

  Severovýchodně od historického centra města se vypíná Šibeniční vrch. Na jeho skalnatém úbočí se nachází zajímavé vyhlídkové místo poskytující zcela netradiční výhled na loketský hrad, město a celý meandr řeky Ohře.

  Komorní hůrka u Chebu

  Komorní hůrka u Chebu

  Mezi Chebem a Františkovými Lázněmi se nachází národní přírodní památka – Komorní hůrka, jedna z nemladších sopek na území našeho státu. Po úbočí vrchu a po okraji těžební jámy po těžbě čediče vede naučná stezka.