Prameny – Vincentův pramen

Prameny – Vincentův pramen

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

7745 m n. m.

Popis

Okolí obce Prameny ne Slavkovském lese je bohaté na přírodní minerální zdroje, které však zůstávají nevyužity. Jedním z nich je Vincentův pramen, nacházející se jihozápadně od obce.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Obec Prameny byla původně hornickým sídlištěm. Poté, kdy byly objeveny léčivé prameny se Prameny proměnily v obec lázeňskou.

  Prameny – Vincentův pramen 

  Jedním z objevených pramenů byl Vincentův pramen. Vyvěrá mocně v šachtě, vybudované  pod povrchem okolního terénu. Pramen je zanedbaný a zdevastovaný, odběrné místo je zaplavené silně znečištěnou vodou. V případě bezvětří hrozí u hladiny vysoká koncentrace CO2.

  Prameny – Vincentův pramen 

  V okolí pramene jsou patrná odběrná místa pro odčerpávání minerální vody

  Prameny – Vincentův pramen 

  Po objevení léčivých pramenů Vincentova, Giselina a Rudolfova byly v Pramenech založeny Alžbětiny lázně. Lázeňská budova byla postavena mezi léty 1872 až 1878 ve švýcarském stylu. Po druhé světové válce byla přeměněna na plicní sanatorium, později sloužila jako domov důchodců. Hlavní lázeňský dům byl v roce 1985 poškozen požárem, následně chátral a v roce 2000 byl nakonec zbořen.

  Prameny – Vincentův pramen 

  Na místě tehdejších Alžbětiných lázní se v současné době nachází rozlehlý palouk se zbytky cest. Část pozemku v blízkosti lesního porostu „zdobí“ zčásti zatravněná hromada suti, patrně pocházející z dřívějšího lázeňského domu. Vyobrazení tehdejšího lázeňského domu je na informační tabuli umístěné v lesoparku naproti přes silnici v blízkosti pramene Giselina a Rudolfova. Těmto pramenům bude věnován některý z příštích výletů.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Skalní útvar Homolka

  Skalní útvar Homolka

  Přírodní památka Homolka se nachází v Karlovarském kraji v CHKO Slavkovský les mezi Bečovem nad Teplou a vískou Chodovem – pozor: neplést si s městem Chodovem. Zdejší skalní útvar tvoří bývalá sopka.

  rozhledna Štepánka

  rozhledna Štepánka

  Pohodový výlet k rozhledne Štepanka

  Medvědí kameny u Lázní Kynžvart

  Medvědí kameny u Lázní Kynžvart

  Žulové balvany zvané Medvědí kameny se nacházejí u staré cesty spojující Lázně Kynžvart se stejnojmennou železniční stanicí. Jsou vzdáleny cca 600 m od města a cca 600 m od již v samostatném výletu popsaného Kynžvartského kamene.

  Javorenský zámek (zámek Javorná)

  Javorenský zámek (zámek Javorná)

  Javorenský zámek postavený v barokním slohu se nachází na Karlovarsku nedaleko městečka Bochov.

  Skalky skřítků

  Skalky skřítků

  Ve strmé skále nad Dubinou na západním okraji Doupovských hor se nachází několik desítek tajuplných jeskyněk.