Národní přírodní rezervace Bořeň

Národní přírodní rezervace Bořeň

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Bílina

Nadmořská výška

539 m n. m.

Popis

Nápadná skalnatá hora, tyčící se nad údolím řeky Bíliny nad silnicí spojující města Most a Bílina je výraznou dominantou zdejší krajiny. Nejen samotná hora, ale i její nejbližší okolí je od roku 1977 chráněnou Národní přírodní rezervací.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch Bořeň je vysoký skalní suk, který se nachází cca 2 km jižně od města Bílina. Jeho charakteristický tvar je i zdaleka rozpoznatelný. Je to největší povrchový znělcový (fonolitový) útvar ve střední Evropě.

  Národní přírodní rezervace Bořeň 

  Fonolit má monumentální sloupcovou odlučnost, jeho skalní stěny dosahují výška až 100 metrů. Vlivem mrazového zvětrávání pak vznikly skalní jehly, věže, sloupy, puklinové jeskyně a další zajímavé útvary. Svahy pokrývají suťová pole.

  Národní přírodní rezervace Bořeň 

  Oblast rezervace je významná růstem řady chráněných rostlin, mezi které patří například tařice skalní, hvězdice alpínská, kosatec bezlistý, lomikámen trsnatý nebo lýkovec jedovatý a řada dalších. Dále zde sídlí výr velký a velké množství ptáků včetně 22 druhů zvláště chráněných.

  Národní přírodní rezervace Bořeň 

  Bořeň je jednou z nejvýznamnějších nepískovcových horolezeckých oblastí v České republice.

  Bližší v některém následném albu.

  Národní přírodní rezervace Bořeň 

  Pod Bořeň vedou dvě zeleně značené turistické trasy z Bíliny. Já jsem však pro cestu k úpatí Bořně zvolil snad zajímavější trasu z Hrobčic. Cca 500 metrů po silnici směrem na vesnici Chouč, pak odbočit vpravo na polní cestu, která vede k úpatí hory ke křížení tří zeleně značených turistických tras, z nichž prostřední vede na vrchol hory.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Oparno

  Oparno

  Středověká gotická zřícenina ležící v malebném romantickém Oparenském údolí.

  rozhledna Na Hořidlech

  rozhledna Na Hořidlech

  Rozhledna Na Hořidlech se nachází na vrchu Hořidla asi 10km od Litoměřic.

  skály Milenci

  skály Milenci

  Skály Milenci tvoří dva samostatné skalní útvary stojící těsně při sobě.

  České středohoří - Dlouhá hora

  České středohoří - Dlouhá hora

  Název dobře vystihuje vzhled vrchu, který se nahází v blízkosti Číčova, přesněji jižně od něj, mezi obcemi Kozly a Jablonec. Dlouhá hora je dobře vidět ze silnici č. 28 z Loun do Mostu nebo č. 249, odbočky z ní do Libčevsi.

  Malé Litoměřice

  Malé Litoměřice

  Malé Litoměřice je název malého areálu tvořeného miniaturami významných litoměřických staveb a jiným zajímavých objektů. Nachází se nedaleko dolní železniční trati v Máchově ulici v sousedství bývalého nádraží.