Prameny v Pramenech

Prameny v Pramenech

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

725 m n. m.

Popis

Prameny – údajně nejzadluženější obec v republice. Nachází se v oblasti Slavkovského lesa v okrese Cheb, na území Karlovarského kraje. Obec, jak už její název napovídá, je známá výskytem minerálních pramenů. Žije v ní 112 obyvatel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • O obci, která se nachází v nadmořské výšce 725 metrů na území Slavkovského lesa, první písemná zpráva pochází z roku 1357. O její další minulosti toho není mnoho známo. V současnosti se v obci nachází jediný minerální pramen s pitnou vodou, jímž je Barochův pramen. Více o něm níže.

  Prameny v Pramenech

  Jisté však je, že v 19. století byly v Pramenech lázně nazvané Alžbětiny. V lokalitě, kde se lázně stávaly, zůstala jen prázdná louka a halda ze sutin dřívějších domů. O těchto lázních někdy příště.

  Prameny v Pramenech 

  V 90. letech minulého století se obec zadlužila v důsledku nevydařeného podnikatelského projektu stáčírny minerálních vod. Obec tak přišla téměř o veškerý svůj majetek, zřejmě i sídlo obecního úřadu.  Již řadu let se obec snaží o oddlužení a prodejem ještě některých pozemků se vymanit z dluhové pasti.

  Prameny v Pramenech 

  Přímo v obci se nacházejí prameny tři. V centru obce je Obecní pramen (údajně známý též jako Novákův), který vyvěrá ve studni na zahradě Novákova penzionu. Na počátku června 2019 však pramen žádnou vodu nevydával.

  Prameny v Pramenech 

  Blíže jihozápadnímu okraji obce se nachází Hublův pramen. Je neudržovaný, mimo obecní zástavbu, voda v něm není pitná, dokonce je kontaminovaná mrtvolami živočichů. Nestálo za to k němu vůbec jít, proto jeho fotky v albu chybí.

  Prameny v Pramenech 

  Za pozornost však stojí Barochův pramen, který se nachází v nadmořské výšce 740 m na samém jihozápadním okraji obce. Je stále udržovaný, poskytuje pravidelný výdej minerální vody, která je nejen pitná, ale zároveň i chutná, bohatě nasycená kysličníkem uhličitým a minerály. Kolem pramene protéká Pramenský potok.

  Prameny v Pramenech 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Balvany ve Slavkovském lese

  Balvany ve Slavkovském lese

  Slavkovský les není tak známý a tak hojně navštěvovaný, jako jiná pohoří v naší zemi. Ale i zde je možné vidět spoustu zajímavých přírodních úkazů, které třeba ani nejsou zaznamenány v turistických mapách.

  zřícenina hradu Buben

  zřícenina hradu Buben

  Prekrásna zrucanina hradu Buben

  Hrad Seeberg

  Hrad Seeberg

  Hrad Seeberg stojí na návrší ve vesničce Ostroh nedaleko Františkových Lázní.v okrese Cheb. Postaven byl někdy ve 12. až 13. století. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Je častým cílem výletů.

  Vila Lützow v Karlových Varech

  Vila Lützow v Karlových Varech

  Vila Lützow stojí v Karlových Varech ve svahu pod ulicí Na Vyhlídce v Sadech Jeana de Carro. Kolem vily vede do lázeňské části města Stezka Jeana de Carro. Vila v empírovém slohu je jedním z prvních vilových objektů postavených v Karlových.

  Zahrada Františkánského kláštera v Chebu

  Zahrada Františkánského kláštera v Chebu

  Klášterní zahrada je součástí komplexu bývalého Františkánského kláštera v historickém centru města. Je přístupná z Hradební ulice a je nádhernou oázou klidu ve městě.