Prameny v Pramenech

Prameny v Pramenech

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

725 m n. m.

Popis

Prameny – údajně nejzadluženější obec v republice. Nachází se v oblasti Slavkovského lesa v okrese Cheb, na území Karlovarského kraje. Obec, jak už její název napovídá, je známá výskytem minerálních pramenů. Žije v ní 112 obyvatel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • O obci, která se nachází v nadmořské výšce 725 metrů na území Slavkovského lesa, první písemná zpráva pochází z roku 1357. O její další minulosti toho není mnoho známo. V současnosti se v obci nachází jediný minerální pramen s pitnou vodou, jímž je Barochův pramen. Více o něm níže.

  Prameny v Pramenech

  Jisté však je, že v 19. století byly v Pramenech lázně nazvané Alžbětiny. V lokalitě, kde se lázně stávaly, zůstala jen prázdná louka a halda ze sutin dřívějších domů. O těchto lázních někdy příště.

  Prameny v Pramenech 

  V 90. letech minulého století se obec zadlužila v důsledku nevydařeného podnikatelského projektu stáčírny minerálních vod. Obec tak přišla téměř o veškerý svůj majetek, zřejmě i sídlo obecního úřadu.  Již řadu let se obec snaží o oddlužení a prodejem ještě některých pozemků se vymanit z dluhové pasti.

  Prameny v Pramenech 

  Přímo v obci se nacházejí prameny tři. V centru obce je Obecní pramen (údajně známý též jako Novákův), který vyvěrá ve studni na zahradě Novákova penzionu. Na počátku června 2019 však pramen žádnou vodu nevydával.

  Prameny v Pramenech 

  Blíže jihozápadnímu okraji obce se nachází Hublův pramen. Je neudržovaný, mimo obecní zástavbu, voda v něm není pitná, dokonce je kontaminovaná mrtvolami živočichů. Nestálo za to k němu vůbec jít, proto jeho fotky v albu chybí.

  Prameny v Pramenech 

  Za pozornost však stojí Barochův pramen, který se nachází v nadmořské výšce 740 m na samém jihozápadním okraji obce. Je stále udržovaný, poskytuje pravidelný výdej minerální vody, která je nejen pitná, ale zároveň i chutná, bohatě nasycená kysličníkem uhličitým a minerály. Kolem pramene protéká Pramenský potok.

  Prameny v Pramenech 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  park Boheminium

  park Boheminium

  Naučně poznávací park s dokonalými maketami stavebních a technických památek ČR.

  Bečov nad Teplou – vyhlídka nad městem

  Bečov nad Teplou – vyhlídka nad městem

  Městečko Bečov nad Teplou, které se nachází cca 20 km jižně od Karlových Varů se již ve výletech objevilo několikrát: Tentokrát se na město podíváme poněkud z výšky.

  hrad Lopata

  hrad Lopata

  Hrad Lopata se nachází v lesích na Plzeňsku, nedaleko obce Šťáhlavy.

  kaple Ecce Homo a Chopinova chata

  kaple Ecce Homo a Chopinova chata

  V karlovarských lázeňských lesích lze spatřit spoustu zajímavých altánů, kapliček, vyhlídek...

  Smírčí kříže, Plesná

  Smírčí kříže, Plesná

  V městečku Plesná se nacházejí tři smírčí kříže s vytesaným nápisem REF IN FLEISSEN 1564.