Prameny v Pramenech

Prameny v Pramenech

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

725 m n. m.

Popis

Prameny – údajně nejzadluženější obec v republice. Nachází se v oblasti Slavkovského lesa v okrese Cheb, na území Karlovarského kraje. Obec, jak už její název napovídá, je známá výskytem minerálních pramenů. Žije v ní 112 obyvatel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • O obci, která se nachází v nadmořské výšce 725 metrů na území Slavkovského lesa, první písemná zpráva pochází z roku 1357. O její další minulosti toho není mnoho známo. V současnosti se v obci nachází jediný minerální pramen s pitnou vodou, jímž je Barochův pramen. Více o něm níže.

  Prameny v Pramenech

  Jisté však je, že v 19. století byly v Pramenech lázně nazvané Alžbětiny. V lokalitě, kde se lázně stávaly, zůstala jen prázdná louka a halda ze sutin dřívějších domů. O těchto lázních někdy příště.

  Prameny v Pramenech 

  V 90. letech minulého století se obec zadlužila v důsledku nevydařeného podnikatelského projektu stáčírny minerálních vod. Obec tak přišla téměř o veškerý svůj majetek, zřejmě i sídlo obecního úřadu.  Již řadu let se obec snaží o oddlužení a prodejem ještě některých pozemků se vymanit z dluhové pasti.

  Prameny v Pramenech 

  Přímo v obci se nacházejí prameny tři. V centru obce je Obecní pramen (údajně známý též jako Novákův), který vyvěrá ve studni na zahradě Novákova penzionu. Na počátku června 2019 však pramen žádnou vodu nevydával.

  Prameny v Pramenech 

  Blíže jihozápadnímu okraji obce se nachází Hublův pramen. Je neudržovaný, mimo obecní zástavbu, voda v něm není pitná, dokonce je kontaminovaná mrtvolami živočichů. Nestálo za to k němu vůbec jít, proto jeho fotky v albu chybí.

  Prameny v Pramenech 

  Za pozornost však stojí Barochův pramen, který se nachází v nadmořské výšce 740 m na samém jihozápadním okraji obce. Je stále udržovaný, poskytuje pravidelný výdej minerální vody, která je nejen pitná, ale zároveň i chutná, bohatě nasycená kysličníkem uhličitým a minerály. Kolem pramene protéká Pramenský potok.

  Prameny v Pramenech 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Rotavské varhany

  Rotavské varhany

  Rotavské varhany s jedinečnou ukázkou sloupcové odlučnosti.

  Zahrada Františkánského kláštera v Chebu

  Zahrada Františkánského kláštera v Chebu

  Klášterní zahrada je součástí komplexu bývalého Františkánského kláštera v historickém centru města. Je přístupná z Hradební ulice a je nádhernou oázou klidu ve městě.

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 4 - skalní

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 4 - skalní

  Otevřenou vyhlídku na skále jsem si pojmenoval jako „skalní“. Mohla by nést označení i jako „jihozápadní“. Nachází se na úbočí vrchu Robič, jihozápadně od historického centra města, od něhož ji odděluje řeka Ohře.

  Přírodní památka Homolka

  Přírodní památka Homolka

  Přírodní památka Homolka se nachází v Karlovarském kraji v CHKO Slavkovský les mezi Bečovem nad Teplou a vískou Chodovem. (pozor – neplést si s městem Chodovem). Zdejší skalní útvar tvoří bývalá sopka.

  Kříž Antonie Pascalina

  Kříž Antonie Pascalina

  Mramorový kříž umístěný na skále na památku princezny Antonie Pascalina s nachází v rozlehlém parku u zámku Kynžvart na vyvýšenině nedaleko monumentu císaře Františka,