Prameny v Pramenech

Prameny v Pramenech

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

725 m n. m.

Popis

Prameny – údajně nejzadluženější obec v republice. Nachází se v oblasti Slavkovského lesa v okrese Cheb, na území Karlovarského kraje. Obec, jak už její název napovídá, je známá výskytem minerálních pramenů. Žije v ní 112 obyvatel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • O obci, která se nachází v nadmořské výšce 725 metrů na území Slavkovského lesa, první písemná zpráva pochází z roku 1357. O její další minulosti toho není mnoho známo. V současnosti se v obci nachází jediný minerální pramen s pitnou vodou, jímž je Barochův pramen. Více o něm níže.

  Prameny v Pramenech

  Jisté však je, že v 19. století byly v Pramenech lázně nazvané Alžbětiny. V lokalitě, kde se lázně stávaly, zůstala jen prázdná louka a halda ze sutin dřívějších domů. O těchto lázních někdy příště.

  Prameny v Pramenech 

  V 90. letech minulého století se obec zadlužila v důsledku nevydařeného podnikatelského projektu stáčírny minerálních vod. Obec tak přišla téměř o veškerý svůj majetek, zřejmě i sídlo obecního úřadu.  Již řadu let se obec snaží o oddlužení a prodejem ještě některých pozemků se vymanit z dluhové pasti.

  Prameny v Pramenech 

  Přímo v obci se nacházejí prameny tři. V centru obce je Obecní pramen (údajně známý též jako Novákův), který vyvěrá ve studni na zahradě Novákova penzionu. Na počátku června 2019 však pramen žádnou vodu nevydával.

  Prameny v Pramenech 

  Blíže jihozápadnímu okraji obce se nachází Hublův pramen. Je neudržovaný, mimo obecní zástavbu, voda v něm není pitná, dokonce je kontaminovaná mrtvolami živočichů. Nestálo za to k němu vůbec jít, proto jeho fotky v albu chybí.

  Prameny v Pramenech 

  Za pozornost však stojí Barochův pramen, který se nachází v nadmořské výšce 740 m na samém jihozápadním okraji obce. Je stále udržovaný, poskytuje pravidelný výdej minerální vody, která je nejen pitná, ale zároveň i chutná, bohatě nasycená kysličníkem uhličitým a minerály. Kolem pramene protéká Pramenský potok.

  Prameny v Pramenech 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary – vyhlídka Camera obscura

  Karlovy Vary – vyhlídka Camera obscura

  Vyhlídka se nachází na vrchu pod Třemi kříži nad městskou částí Drahovice, odkud je nejlepší přístup po pohodlné široké asfaltové cestě po žlutém značení. Vyhlídka poskytuje výborný výhled na město a okolí.

  Dlouhá stoka pod Krásenským vrchem

  Dlouhá stoka pod Krásenským vrchem

  Krásenský vrch nad obcí Krásno ve Slavkovském lese s neskutečně krásnou kamennou rozhlednou v nadmořské výšce 777 m je už ve výletu popsán. Vracím se však k němu s popisem pod ním tekoucí Dlouhé stoky.

  Loket – vyhlídkové místo 8 – na Šibeničním vrchu

  Loket – vyhlídkové místo 8 – na Šibeničním vrchu

  Severovýchodně od historického centra města se vypíná Šibeniční vrch. Na jeho skalnatém úbočí se nachází zajímavé vyhlídkové místo poskytující zcela netradiční výhled na loketský hrad, město a celý meandr řeky Ohře.

  Vyhlídkový altán Chebská stráž

  Vyhlídkový altán Chebská stráž

  Vyhlídkový empírový altán zvaný Chebská stráž (německy Egerwarte) se nachází na levém břehu vodní nádrže Skalka, cca 1 km od přehradní hráze Skalka u Chebu. Od ní je přístupný po červeném turistickém značení.

  Bečov nad Teplou – Šibeniční vrch

  Bečov nad Teplou – Šibeniční vrch

  Vysoko nad městečkem se vypíná kopec zvaný Šibeniční vrch. Název vrchu je nepochybně odvozen od účelu stavby na jeho vrcholu. Stávalo zde totiž asi od začátku 15. století kamenné popraviště osazené šibenicemi.