Prameny v Pramenech

Prameny v Pramenech

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

725 m n. m.

Popis

Prameny – údajně nejzadluženější obec v republice. Nachází se v oblasti Slavkovského lesa v okrese Cheb, na území Karlovarského kraje. Obec, jak už její název napovídá, je známá výskytem minerálních pramenů. Žije v ní 112 obyvatel.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • O obci, která se nachází v nadmořské výšce 725 metrů na území Slavkovského lesa, první písemná zpráva pochází z roku 1357. O její další minulosti toho není mnoho známo. V současnosti se v obci nachází jediný minerální pramen s pitnou vodou, jímž je Barochův pramen. Více o něm níže.

  Prameny v Pramenech

  Jisté však je, že v 19. století byly v Pramenech lázně nazvané Alžbětiny. V lokalitě, kde se lázně stávaly, zůstala jen prázdná louka a halda ze sutin dřívějších domů. O těchto lázních někdy příště.

  Prameny v Pramenech 

  V 90. letech minulého století se obec zadlužila v důsledku nevydařeného podnikatelského projektu stáčírny minerálních vod. Obec tak přišla téměř o veškerý svůj majetek, zřejmě i sídlo obecního úřadu.  Již řadu let se obec snaží o oddlužení a prodejem ještě některých pozemků se vymanit z dluhové pasti.

  Prameny v Pramenech 

  Přímo v obci se nacházejí prameny tři. V centru obce je Obecní pramen (údajně známý též jako Novákův), který vyvěrá ve studni na zahradě Novákova penzionu. Na počátku června 2019 však pramen žádnou vodu nevydával.

  Prameny v Pramenech 

  Blíže jihozápadnímu okraji obce se nachází Hublův pramen. Je neudržovaný, mimo obecní zástavbu, voda v něm není pitná, dokonce je kontaminovaná mrtvolami živočichů. Nestálo za to k němu vůbec jít, proto jeho fotky v albu chybí.

  Prameny v Pramenech 

  Za pozornost však stojí Barochův pramen, který se nachází v nadmořské výšce 740 m na samém jihozápadním okraji obce. Je stále udržovaný, poskytuje pravidelný výdej minerální vody, která je nejen pitná, ale zároveň i chutná, bohatě nasycená kysličníkem uhličitým a minerály. Kolem pramene protéká Pramenský potok.

  Prameny v Pramenech 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Františkovy Lázně - Aquaforum

  Františkovy Lázně - Aquaforum

  Aquaforum je název pro multifunkční relaxační komplex s krytými i otevřenými bazény a řadou vodních atrakcí. Nachází se ve východní části lázeňského území města.

  Kříž Antonie Pascalina

  Kříž Antonie Pascalina

  Mramorový kříž umístěný na skále na památku princezny Antonie Pascalina s nachází v rozlehlém parku u zámku Kynžvart na vyvýšenině nedaleko monumentu císaře Františka,

  Karlovarské Vřídlo v novém provedení

  Karlovarské Vřídlo v novém provedení

  O karlovarském Vřídle pojednal záznam z výletu dne 22.04.2016. Návštěvníci Karlových Varů v současné době mohou vidět tryskat Vřídlo ve zcela jiné podobě – a sice v míse instalované venku před Vřídelní kolonádou.

  Loket - vyhlídka nad řekou

  Loket - vyhlídka nad řekou

  Vyhlídka při silnici obcházející centrum města Lokte nad pravým během řeky Ohře. Je sice položená níže, než ostatní zde popsané vyhlídky, přesto je z ní dobrý výhled na hrad a historické centrum města.

  rozhledna Marketa

  rozhledna Marketa

  Rozhledna Marketa z ktorej je vidiet krásnym pohladom na Domažlicko, Klatovsko a pošumavý