Zámek v Nových Hradech

Zámek v Nových Hradech

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Nové Hrady

Nadmořská výška

541 m n. m.

Popis

Město Nové Hrady je známé především stejnojmenným státním hradem. Ve městě je však možno spatřit i jiné zajímavosti. Jednou z nich je zámek Nové Hrady.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Město Nové Hrady se nachází 35 km jihovýchodně od krajského města České Budějovice, na státní hranici s Rakouskem. Ve městě žije cca 2500 obyvatel. Jeho turistická známost vychází z existence stejnojmenného hradu (viz výlet 19.09.2018). Ve městě stojí i další zajímavé objekty, např. hrobka Buquoyů (viz výlet 30.10.2018) a nedaleké Terčino údolí. Rod Buquoyů je pak podepsáni na založení zámku Nové Hrady.

  Zámek v Nových Hradech 

  Trojkřídlý empírový zámek nechal vystavět v blízkosti křižovatky u bývalé Horní brány (tehdy na okraji města) Jan Nepomuk Buquoy jako rezidenční rodinné sídlo. Stavba dvoupatrové budovy však byla dokončena až v roce 1806, tedy tři roky po jeho smrti. Zámek užíval rod Buquoyů až do roku 1945. od téhož roku se stal majetkem státu. V současné době v něm sídlí jeden z ústavů Akademie věd České republiky. Zámek jer přístupný pouze omezeně. Jeho prostory jsou však využívány také k pořádání konferencí, výstav a koncertů.

  Zámek v Nových Hradech 

   

  Zámek stojí ve východní části centra města v místě u bývalé Horní brány. Tehdy šlo o okraj města. Severně od zámku se rozkládá rozlehlý zámecký park.

  Zámek v Nových Hradech 

  Zámek je chráněnou kulturní památkou České republiky.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  rozhledna Hýlačka

  rozhledna Hýlačka

  Rozhledna Hýlačka se nachází u Tábora, v jeho místní části Větrovy.

  Tvrz Žumberk

  Tvrz Žumberk

  Tvrz Žumberk se nachází v jihočeském kraji cca 7 km od Trhových Svin a cca 7 km od Nových hradů, Dříve opevněná vesnice je v současnosti zčásti bydliště místních obyvatel a rovněž cílem výprav návštěvníků.

  Poutní kostel v Dobré Vodě

  Poutní kostel v Dobré Vodě

  Poutní kostel Panny Marie Těšitelky stojí v Novohradských horách v Jihočeském kraji ve vsi Dobrá Voda, místní části Městečka Horní Stropnice. Na úpatí Kraví hory je za dobrého počasí zdaleka viditelný z Českobudějovicka a Třeboňska.

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Český Krumlov – otáčivé hlediště přírodního divadla

  Otáčivé hlediště přírodního divadla v Českém Krumlově se nachází prakticky uprostřed Zámecké zahrady, a to přímo v její ose. Je přístupné ve směru od zámku. Jeho správcem je Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích.

  České Budějovice – Železná panna

  České Budějovice – Železná panna

  Tak se nazývá čtyřpatrová gotická věž postavená ve 2. polovině 14. století jako součást městského opevnění. Nachází se v těsném sousedství Biskupské zahrady na Zátkově nábřeží při soutoku řek Malše a Vltavy.