Zámek v Nových Hradech

Zámek v Nových Hradech

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Nové Hrady

Nadmořská výška

541 m n. m.

Popis

Město Nové Hrady je známé především stejnojmenným státním hradem. Ve městě je však možno spatřit i jiné zajímavosti. Jednou z nich je zámek Nové Hrady.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Město Nové Hrady se nachází 35 km jihovýchodně od krajského města České Budějovice, na státní hranici s Rakouskem. Ve městě žije cca 2500 obyvatel. Jeho turistická známost vychází z existence stejnojmenného hradu (viz výlet 19.09.2018). Ve městě stojí i další zajímavé objekty, např. hrobka Buquoyů (viz výlet 30.10.2018) a nedaleké Terčino údolí. Rod Buquoyů je pak podepsáni na založení zámku Nové Hrady.

  Zámek v Nových Hradech 

  Trojkřídlý empírový zámek nechal vystavět v blízkosti křižovatky u bývalé Horní brány (tehdy na okraji města) Jan Nepomuk Buquoy jako rezidenční rodinné sídlo. Stavba dvoupatrové budovy však byla dokončena až v roce 1806, tedy tři roky po jeho smrti. Zámek užíval rod Buquoyů až do roku 1945. od téhož roku se stal majetkem státu. V současné době v něm sídlí jeden z ústavů Akademie věd České republiky. Zámek jer přístupný pouze omezeně. Jeho prostory jsou však využívány také k pořádání konferencí, výstav a koncertů.

  Zámek v Nových Hradech 

   

  Zámek stojí ve východní části centra města v místě u bývalé Horní brány. Tehdy šlo o okraj města. Severně od zámku se rozkládá rozlehlý zámecký park.

  Zámek v Nových Hradech 

  Zámek je chráněnou kulturní památkou České republiky.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Poutní kostel U Svatého Kamene

  Poutní kostel U Svatého Kamene

  Barokní poutní chrám zasvěcený Panně Marii Sněžné se nachází v lokalitě U Sv. Kamene cca 2 km od Dolního Dvořiště v jižních Čechách, nedaleko hranic s Rakouskem. V blízkosti kostela stojí kaple s pramenem léčivé vody.

  Zámek ve Vimperku

  Zámek ve Vimperku

  Ve Vimperku, jihočeském městě v okrese Prachatice (viz výlet 13.11.2019), nalezne návštěvník města řadu zajímavých objektů. Jedním z nich je zámek tyčící se nad městem.

  Besednice

  Besednice

  Člověk nemusí jezdit přímo do Holašovic, aby pohlédl na původní vesnická stavení. Stačí navštívit například městys Besednice. Obec s necelou tisícovkou obyvatel, jíž prochází silnice č. 157, spojující Český Krumlov a Trhové Sviny.

  Strakonický hrad a zámek

  Strakonický hrad a zámek

  Hrad a zámek ve Strakonicích stojí na levém břehu řeky Otavy v místě, kde se do Otavy z pravé strany vlévá řeka Volyňka. Hrad je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  Zřícenina hradu Pořešín

  Zřícenina hradu Pořešín

  Zřícenina hradu Pořešín se nachází na ostrohu nad řekou Malší, jihovýchodně od stejnojmenné vesnice, cca 4 km severně od Kaplice v okrese Český Krumlov. Je chráněna jako Kulturní památka ČR, a to již od roku 1958.