Zámek v Nových Hradech

Zámek v Nových Hradech

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Nové Hrady

Nadmořská výška

541 m n. m.

Popis

Město Nové Hrady je známé především stejnojmenným státním hradem. Ve městě je však možno spatřit i jiné zajímavosti. Jednou z nich je zámek Nové Hrady.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Město Nové Hrady se nachází 35 km jihovýchodně od krajského města České Budějovice, na státní hranici s Rakouskem. Ve městě žije cca 2500 obyvatel. Jeho turistická známost vychází z existence stejnojmenného hradu (viz výlet 19.09.2018). Ve městě stojí i další zajímavé objekty, např. hrobka Buquoyů (viz výlet 30.10.2018) a nedaleké Terčino údolí. Rod Buquoyů je pak podepsáni na založení zámku Nové Hrady.

  Zámek v Nových Hradech 

  Trojkřídlý empírový zámek nechal vystavět v blízkosti křižovatky u bývalé Horní brány (tehdy na okraji města) Jan Nepomuk Buquoy jako rezidenční rodinné sídlo. Stavba dvoupatrové budovy však byla dokončena až v roce 1806, tedy tři roky po jeho smrti. Zámek užíval rod Buquoyů až do roku 1945. od téhož roku se stal majetkem státu. V současné době v něm sídlí jeden z ústavů Akademie věd České republiky. Zámek jer přístupný pouze omezeně. Jeho prostory jsou však využívány také k pořádání konferencí, výstav a koncertů.

  Zámek v Nových Hradech 

   

  Zámek stojí ve východní části centra města v místě u bývalé Horní brány. Tehdy šlo o okraj města. Severně od zámku se rozkládá rozlehlý zámecký park.

  Zámek v Nových Hradech 

  Zámek je chráněnou kulturní památkou České republiky.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Strakonice

  Strakonice

  Město Strakonice leží v Jihočeském kraji na soutoku řek Otavy a Volyňky. Je vzdáleno zhruba 55 km od Českých Budějovic, 90 km od Plzně a 115 od Prahy. Ve městě žije v současné době přibližně 23 tisíc obyvatel.

  České Budějovice – Piaristické náměstí a Solnice

  České Budějovice – Piaristické náměstí a Solnice

  Piaristické náměstí v Českých Budějovicích se nachází v historickém jádru města poblíž slepého ramena řeky Malše nedaleko jejího soutoku s Vltavou. Nalezneme na něm řadu historických budov.

  Písek – Putimská brána

  Písek – Putimská brána

  Putimská brána, resp. místo, kde dříve stávala, se nachází v jihozápadní části historického centra města.

  Horažďovice – kostel sv. Petra a Pavla

  Horažďovice – kostel sv. Petra a Pavla

  V Horažďovicích, v jihozápadním cípu Mírového náměstí, v bezprostředním sousedství zámku stojí gotický kostel sv. Petra a Pavla.

  Synagoga ve Volyni

  Synagoga ve Volyni

  Synagoga ve městě Volyně v okrese Strakonice stojí v docela nenápadné postranní ulici kolmé na páteřní Palackého ulici v centru města.