Zámek v Nových Hradech

Zámek v Nových Hradech

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Nové Hrady

Nadmořská výška

541 m n. m.

Popis

Město Nové Hrady je známé především stejnojmenným státním hradem. Ve městě je však možno spatřit i jiné zajímavosti. Jednou z nich je zámek Nové Hrady.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Město Nové Hrady se nachází 35 km jihovýchodně od krajského města České Budějovice, na státní hranici s Rakouskem. Ve městě žije cca 2500 obyvatel. Jeho turistická známost vychází z existence stejnojmenného hradu (viz výlet 19.09.2018). Ve městě stojí i další zajímavé objekty, např. hrobka Buquoyů (viz výlet 30.10.2018) a nedaleké Terčino údolí. Rod Buquoyů je pak podepsáni na založení zámku Nové Hrady.

  Zámek v Nových Hradech 

  Trojkřídlý empírový zámek nechal vystavět v blízkosti křižovatky u bývalé Horní brány (tehdy na okraji města) Jan Nepomuk Buquoy jako rezidenční rodinné sídlo. Stavba dvoupatrové budovy však byla dokončena až v roce 1806, tedy tři roky po jeho smrti. Zámek užíval rod Buquoyů až do roku 1945. od téhož roku se stal majetkem státu. V současné době v něm sídlí jeden z ústavů Akademie věd České republiky. Zámek jer přístupný pouze omezeně. Jeho prostory jsou však využívány také k pořádání konferencí, výstav a koncertů.

  Zámek v Nových Hradech 

   

  Zámek stojí ve východní části centra města v místě u bývalé Horní brány. Tehdy šlo o okraj města. Severně od zámku se rozkládá rozlehlý zámecký park.

  Zámek v Nových Hradech 

  Zámek je chráněnou kulturní památkou České republiky.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Klášter Zlatá koruna

  Klášter Zlatá koruna

  Klášter stojí ve stejnojmenné obci ve vzdálenosti asi 7 km severovýchodně od Českého Krumlova. Místo, kde se nachází, je tří stran obtékáno řekou Vltavou. Klášter patří k nejlépe zachovaným gotickým klášterům v Čechách.

  Besednice

  Besednice

  Člověk nemusí jezdit přímo do Holašovic, aby pohlédl na původní vesnická stavení. Stačí navštívit například městys Besednice. Obec s necelou tisícovkou obyvatel, jíž prochází silnice č. 157, spojující Český Krumlov a Trhové Sviny.

  Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou

  Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou

  Nejen zámek a zámecký areál, ale i městské centrum v Hluboké nad Vltavou má návštěvníkům co nabídnout. Jedním z objektů je bezesporu kostel sv. Jana Nepomuckého, nacházející se v Masarykově ulici v rohu náměstí.

  Zámek Lnáře

  Zámek Lnáře

  Zámek ve stejnojmenné obci se nachází v okrese Strakonice, jen pouhý kilometr od hranic Jihočeského kraje s krajem Plzeňským. Kolem zámku prochází silnice E49 (1/20), spojující tyto kraje.

  Trocnov – památník Jana Žižky

  Trocnov – památník Jana Žižky

  Památník se zachází poblíž vesničky Trocnov, která je v současné době součástí města Borovany necelých 20 km jihovýchodně od Českých Budějovic. Památník zahrnuje areál o rozloze téměř 12 ha s řadou památek.