Zámek v Nových Hradech

Zámek v Nových Hradech

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Nové Hrady

Nadmořská výška

541 m n. m.

Popis

Město Nové Hrady je známé především stejnojmenným státním hradem. Ve městě je však možno spatřit i jiné zajímavosti. Jednou z nich je zámek Nové Hrady.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Město Nové Hrady se nachází 35 km jihovýchodně od krajského města České Budějovice, na státní hranici s Rakouskem. Ve městě žije cca 2500 obyvatel. Jeho turistická známost vychází z existence stejnojmenného hradu (viz výlet 19.09.2018). Ve městě stojí i další zajímavé objekty, např. hrobka Buquoyů (viz výlet 30.10.2018) a nedaleké Terčino údolí. Rod Buquoyů je pak podepsáni na založení zámku Nové Hrady.

  Zámek v Nových Hradech 

  Trojkřídlý empírový zámek nechal vystavět v blízkosti křižovatky u bývalé Horní brány (tehdy na okraji města) Jan Nepomuk Buquoy jako rezidenční rodinné sídlo. Stavba dvoupatrové budovy však byla dokončena až v roce 1806, tedy tři roky po jeho smrti. Zámek užíval rod Buquoyů až do roku 1945. od téhož roku se stal majetkem státu. V současné době v něm sídlí jeden z ústavů Akademie věd České republiky. Zámek jer přístupný pouze omezeně. Jeho prostory jsou však využívány také k pořádání konferencí, výstav a koncertů.

  Zámek v Nových Hradech 

   

  Zámek stojí ve východní části centra města v místě u bývalé Horní brány. Tehdy šlo o okraj města. Severně od zámku se rozkládá rozlehlý zámecký park.

  Zámek v Nových Hradech 

  Zámek je chráněnou kulturní památkou České republiky.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Schwarzenberská hrobka v Třeboni

  Schwarzenberská hrobka v Třeboni

  Schwarzenberská hrobka jako novogotická kaple byla postavena na území obce Domaním v těsné blízkosti Třeboně v letech 1874-1877. Nachází se v třeboňském parku jihovýchodně od rybníka Svět.

  Poutní areál v Římově

  Poutní areál v Římově

  Římov je menší město v jižních Čechách, položené cca 14 km jižně od Českých Budějovic. Je známé především přehradou na řece Malši. Zajímavé je však i tím, že v jeho centru se nachází potní místo s loretánskou kaplí.

  Zámek Lnáře

  Zámek Lnáře

  Zámek ve stejnojmenné obci se nachází v okrese Strakonice, jen pouhý kilometr od hranic Jihočeského kraje s krajem Plzeňským. Kolem zámku prochází silnice E49 (1/20), spojující tyto kraje.

  město Tábor

  město Tábor

  Krátká návštěva centra Tábora s foťákem na krku.

  Borovanský mlýn

  Borovanský mlýn

  Nejde o žádnou historickou pamětihodnost, nýbrž o vyhlášenou restauraci s fungujícím penzionem. Nachází se, jak ostatně název napovídá, v blízkosti jihočeského městečka Borovany, cca 20 km jihovýchodně od Českých Budějovic.