Zřícenina zámku Mořičov

Zřícenina zámku Mořičov

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ostrov

Nadmořská výška

499 m n. m.

Popis

Zhruba půldruhého kilometru od podkrušnohorského města Ostrova v Karlovarském kraji stojí při široké cestě v lesním porostu zřícenina původně loveckého zámku Mořičov..

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Lovecký zámeček v barokním slohu byl postaven v letech 1738 – 1739 na nejvyšším bodu tehdejšího polesí Obora. Původně to byla dvoupatrová stavba na půdorysu nepravidelného jedenáctiúhelníka.

  Zřícenina zámku Mořičov 

  Lovecký zámeček byl využíván zřejmě až do počátku 19. století a poté byl opuštěn. Neudržovaný objekt následně rychle zpustl a v roce 1842 je již označován jako zřícenina. V současné době jsou z bývalého loveckého zámečku pouze ruiny v podobě obvodových zdí, prorostlé vegetací.

  Zřícenina zámku Mořičov 

  Od roku 1958 je zřícenina zámečku chráněna jako kulturní památka České republiky.

  Zřícenina zámku Mořičov 

  Ke zřícenině vedou prakticky dvě trasy, jež jsou součástí naučné stezky Po starých cestách okolo Ostrova. Jedna vede z Nádražní ulice v Ostrově, přes železniční přejezd do ulice Mořičovské a zhruba po 150 m odbočením na naučnou stezku. Druhá trasa vede z vesnice Mořičov kolem vyhlídky Vodojem (viz výlet 25.05.2019).

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bývalý důl Nelson III – místo důlní katastrofy

  Bývalý důl Nelson III – místo důlní katastrofy

  Místo se nachází na Teplicku, vlevo od silnice vedoucí z Lomu do Duchcova (dříve zde tato silnice nebyla) za odbočkou zkratky do Oseka, poblíž železničního přejezdu na této zkratce. Dnes místo tragédie připomíná důlní vozík naložený kameny

  Zámecký park v Duchcově

  Zámecký park v Duchcově

  Pod severozápadním průčelím Státního zámku v Duchcově se rozkládá rozlehlý park (někdy též nazývaný jako Zámecká zahrada). Kromě zajímavých dřevin, jezírek a staveb jsou zde k vidění i další prvky zahradní architektury

  Loket – kříž na Robiči

  Loket – kříž na Robiči

  V lesním porostu na hřebenu vrchu Robič, jižně od historického centra města Lokte, stojí dřevěný kříž s ukřižovaným Kristem. Před ním je vybudováno odpočinkové místo s ohništěm.

  Kadaň – sousoší Maxipsa Fíka a Áji

  Kadaň – sousoší Maxipsa Fíka a Áji

  Další ze zajímavých objektů stojících na Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (viz výlet 14.02.2020).

  Zřícenina hradu Perštejn

  Zřícenina hradu Perštejn

  Po rozhlehlém hradním komplexu zůstaly v lese nad obcí Perštejn na úpatí Krušných hor na pomezí Karlovarského a Ústeckého kraje pouze několik metrů vysoké kamenné zdi, některé se zachovalými zajímavými stavebními prvky