Zřícenina zámku Mořičov

Zřícenina zámku Mořičov

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ostrov

Nadmořská výška

499 m n. m.

Popis

Zhruba půldruhého kilometru od podkrušnohorského města Ostrova v Karlovarském kraji stojí při široké cestě v lesním porostu zřícenina původně loveckého zámku Mořičov..

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Lovecký zámeček v barokním slohu byl postaven v letech 1738 – 1739 na nejvyšším bodu tehdejšího polesí Obora. Původně to byla dvoupatrová stavba na půdorysu nepravidelného jedenáctiúhelníka.

  Zřícenina zámku Mořičov 

  Lovecký zámeček byl využíván zřejmě až do počátku 19. století a poté byl opuštěn. Neudržovaný objekt následně rychle zpustl a v roce 1842 je již označován jako zřícenina. V současné době jsou z bývalého loveckého zámečku pouze ruiny v podobě obvodových zdí, prorostlé vegetací.

  Zřícenina zámku Mořičov 

  Od roku 1958 je zřícenina zámečku chráněna jako kulturní památka České republiky.

  Zřícenina zámku Mořičov 

  Ke zřícenině vedou prakticky dvě trasy, jež jsou součástí naučné stezky Po starých cestách okolo Ostrova. Jedna vede z Nádražní ulice v Ostrově, přes železniční přejezd do ulice Mořičovské a zhruba po 150 m odbočením na naučnou stezku. Druhá trasa vede z vesnice Mořičov kolem vyhlídky Vodojem (viz výlet 25.05.2019).

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrch Kaňkov

  vrch Kaňkov

  Znělcový vrch Kaňkov se stejnojmennou osadou se nachází na cestě z Bíliny do Braňan.

  Podkrušnohoří – zámek v Ostrově (nad Ohří)

  Podkrušnohoří – zámek v Ostrově (nad Ohří)

  Tzv. Šlikovský zámek se nachází v historické části města. V nedávné minulosti v něm působila střední průmyslová škola, dnes je sídlem městského úřadu. Je obklopen rozlehlým parkem.

  Pravřídlo v Teplicích

  Pravřídlo v Teplicích

  Pravřídlo je nejstarší a nejsilnější teplický pramen. Nalézá se pod Zámeckým náměstím, kde z boku lázeňské budovy vytéká pramen z keramického reliéfu prasečí hlavy. Chrlič připomíná jednu z verzí pověsti o objevení pramenů.

  Bojiště roku 1813 – pomník ve Stradově

  Bojiště roku 1813 – pomník ve Stradově

  Stradov – malá obec s dlouhou historií. Leží necelé 2 km jihozápadně od Chlumce, několik set metrů od Přestanova a cca 2,5 km od Unčína (městské části Krupky). V parčíku u kapličky stojí pomník obětem napoleonských válek.

  Jirkov – historické Městské sklepy

  Jirkov – historické Městské sklepy

  Historické městské sklepy se v Jirkově nacházení pod historickým centrem města a vchod do nich je v blízkosti kostela sv. Jiljí a Městské věže. Jde o rozsáhlý komplex podzemních chodeb a sklepů.