Zřícenina zámku Mořičov

Zřícenina zámku Mořičov

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ostrov

Nadmořská výška

499 m n. m.

Popis

Zhruba půldruhého kilometru od podkrušnohorského města Ostrova v Karlovarském kraji stojí při široké cestě v lesním porostu zřícenina původně loveckého zámku Mořičov..

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Lovecký zámeček v barokním slohu byl postaven v letech 1738 – 1739 na nejvyšším bodu tehdejšího polesí Obora. Původně to byla dvoupatrová stavba na půdorysu nepravidelného jedenáctiúhelníka.

  Zřícenina zámku Mořičov 

  Lovecký zámeček byl využíván zřejmě až do počátku 19. století a poté byl opuštěn. Neudržovaný objekt následně rychle zpustl a v roce 1842 je již označován jako zřícenina. V současné době jsou z bývalého loveckého zámečku pouze ruiny v podobě obvodových zdí, prorostlé vegetací.

  Zřícenina zámku Mořičov 

  Od roku 1958 je zřícenina zámečku chráněna jako kulturní památka České republiky.

  Zřícenina zámku Mořičov 

  Ke zřícenině vedou prakticky dvě trasy, jež jsou součástí naučné stezky Po starých cestách okolo Ostrova. Jedna vede z Nádražní ulice v Ostrově, přes železniční přejezd do ulice Mořičovské a zhruba po 150 m odbočením na naučnou stezku. Druhá trasa vede z vesnice Mořičov kolem vyhlídky Vodojem (viz výlet 25.05.2019).

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Teplice – Nové lázně a jejich okolí

  Teplice – Nové lázně a jejich okolí

  Nové lázně v Teplicích stojí poblíž Šanovského parku v ulici příznačného názvu U Nových lázní. Jednosměrná ulice se otáčí zpět kolem parku, který obě části ulice svírají. Ulice se tak kolem parku vrací ke kruhovém objezdu, kde začíná.

  Bývalý důl Nelson III – místo důlní katastrofy

  Bývalý důl Nelson III – místo důlní katastrofy

  Místo se nachází na Teplicku, vlevo od silnice vedoucí z Lomu do Duchcova (dříve zde tato silnice nebyla) za odbočkou zkratky do Oseka, poblíž železničního přejezdu na této zkratce. Dnes místo tragédie připomíná důlní vozík naložený kameny

  Zámecký park v Duchcově

  Zámecký park v Duchcově

  Pod severozápadním průčelím Státního zámku v Duchcově se rozkládá rozlehlý park (někdy též nazývaný jako Zámecká zahrada). Kromě zajímavých dřevin, jezírek a staveb jsou zde k vidění i další prvky zahradní architektury

  Krušné hory – rozhledna Bleiberg

  Krušné hory – rozhledna Bleiberg

  Olověný vrch (také zvaný Bleiberg) nad Bublavou, severně od Kraslic, dosahuje nadmořské výšky 802 m. Na jeho vrcholu stojí dřevěná chata s 16 m vysokou, osmibokou rozhlednou.

  Pokrušnohoří – přírodní památka Salesiova výšina

  Pokrušnohoří – přírodní památka Salesiova výšina

  Jde o přírodní vyvýšeninu v převážně bukovém lese v Podkrušnohoří nad městem Osekem, blízko k Litvínovu. V lese se nacházejí jakoby roztroušené balvany a hlavně skaliska tvořená křemencem. Lokalita je přírodní památkou.