Zřícenina zámku Mořičov

Zřícenina zámku Mořičov

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ostrov

Nadmořská výška

499 m n. m.

Popis

Zhruba půldruhého kilometru od podkrušnohorského města Ostrova v Karlovarském kraji stojí při široké cestě v lesním porostu zřícenina původně loveckého zámku Mořičov..

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Lovecký zámeček v barokním slohu byl postaven v letech 1738 – 1739 na nejvyšším bodu tehdejšího polesí Obora. Původně to byla dvoupatrová stavba na půdorysu nepravidelného jedenáctiúhelníka.

  Zřícenina zámku Mořičov 

  Lovecký zámeček byl využíván zřejmě až do počátku 19. století a poté byl opuštěn. Neudržovaný objekt následně rychle zpustl a v roce 1842 je již označován jako zřícenina. V současné době jsou z bývalého loveckého zámečku pouze ruiny v podobě obvodových zdí, prorostlé vegetací.

  Zřícenina zámku Mořičov 

  Od roku 1958 je zřícenina zámečku chráněna jako kulturní památka České republiky.

  Zřícenina zámku Mořičov 

  Ke zřícenině vedou prakticky dvě trasy, jež jsou součástí naučné stezky Po starých cestách okolo Ostrova. Jedna vede z Nádražní ulice v Ostrově, přes železniční přejezd do ulice Mořičovské a zhruba po 150 m odbočením na naučnou stezku. Druhá trasa vede z vesnice Mořičov kolem vyhlídky Vodojem (viz výlet 25.05.2019).

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krušné hory – Křížová hora a její skály

  Krušné hory – Křížová hora a její skály

  Křížová hora je jednou z „tisícovek“ Krušných hor. Nachází se cca 1,2 km východně od Meluzíny. Na Křížové hoře je možno vidět krásné skalky, z hory pak je báječný výhled západním směrem na Meluzínu, Klínovec a Fichtelberg.

  Rozhledna na Blatenském vrchu

  Rozhledna na Blatenském vrchu

  Blatenský vrch je součástí západního hřebenu Krušných hor. Nachází se nad horskou obcí Horní Blatná. Na jeho vrcholu stojí veřejnosti přístupná rozhledna, která za pěkného počasí poskytuje kruhový výhled.

  vrcholová kniha Jezerka

  vrcholová kniha Jezerka

  Hora Jezerka nebo též Seeberg (706m) leží v NPR Jezerka v Krušných horách mezi Vysokou Pecí a Jezeřím.

  Dubí – Tereziny lázně

  Dubí – Tereziny lázně

  Podhorské město Dubí se rozkládá na úpatí Krušných hor cca 5 km od Teplic ve směru na Cínovec k hranicím s Německem. V jeho horní části se v romantickém prostředí nacházejí Tereziny lázně.

  Krušné hory – rozhledna Jeřabina

  Krušné hory – rozhledna Jeřabina

  Jeřabina je rozhledna na menší stejnojmenné vyvýšenině ve výšce 788 m n.m. v Krušných horách asi 7 km severně od Litvínova. Z rozhledny je dobrý výhled na okolní Krušné hory, na vrchy Českého středohoří a na Mosteckou pánev.