Zichovecký kromlech

Zichovecký kromlech

Kategorie

Ostatní

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Nadmořská výška

318 m n. m.

Popis

Přibližně 4 km jižně od městyse Panenský Týnec (známého podle nedostavěného chrámu) se nachází vesnice Zichovec. Zajímavostí (a to nejen místní) je replika kamenného kruhu na břehu místního rybníka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Původní kamenné kruhy (kromlechy) měly několik možností využití, jež spočívaly v geometrickém tvaru a vlastnostech kamenů ve smyslu geneze dnes neznámých energií. Kruhový tvar umožňoval vznik síly potřebné pro ochranu blízkých sídel především ze zdravotního hlediska. Tento typ kromlechu se středovým menhirem byl navíc téměř univerzálním léčebným prostředkem, v dávných dobách takto dobře dostupným. Kromě toho byly kruhy využívány pro sakrální účely a také jako pomůcka astronomických pozorování, souvisejících především se Sluncem a Měsícem.

  Zichovecký kromlech 

  Kromlech v Zichovci byl vybudován v květnu 2010 jako novodobá replika prehistorických kruhů. Smyslem tohoto činu bylo přispět k poznání účelu těchto keltských a předkeltských staveb experimentální formou. V kraji, který byl v prehistorii osídlen, je to určitá forma návratu k tradicím a zájmu o ně.

  Zichovecký kromlech 

  Kromlech se nachází na jižním konci vesnice nad břehem místního rybníka. Přímo na břehu rybníka stojí jeden menší menhir.

  Zichovecký kromlech 

  Na břehu rybníka stojí i větší přístřešek pro možnost odpočinku a občerstvení.

  Zichovecký kromlech

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Železniční muzeum Zlonice (Lisovice)

  Železniční muzeum Zlonice (Lisovice)

  Železniční muzeum vystavuje průmyslové lokomotivy, nákladní vozy a zabezpečovací zařízení vyrobené do roku 1939 se zaměřením především na dopravu v cukrovarech.

  hora Kletečná

  hora Kletečná

  Sedmá nejvyšší hora Českého středohoří s elegantním kuželovitým vzhledem a špičatým vrcholem.

  Říp

  Říp

  Poutní místo spjaté s pověstí o výstupu praotce Čecha na tuto horu

  vrcholová kniha Sedlo

  vrcholová kniha Sedlo

  Mohutný vrch Sedlo s nádhernými výhledy do krajiny.

  Litoměřice – Mírové náměstí

  Litoměřice – Mírové náměstí

  Mírové náměstí se nachází v historickém centru Litoměřic. Je tvořeno řadou významných a historicky cenných budov. Převážná většina z nich pochází ze středověku, stojí zde i nejstarší doposud stále obývané domy celé České republice.