Železnatý pramen v Karlových Varech

Železnatý pramen v Karlových Varech

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

395 m n. m.

Popis

Trochu stranou od většiny lázeňských pramenů v Karlových Varech je Železnatý pramen. Ačkoliv je v současné době uzavřen a na některých mapách není ani vyznačen, přesto si zaslouží pozornost.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pramen se nachází v samostatném pavilonu v Bezručově ulici (to je ta, která vede od kruhového objezdu nad říčkou Teplou serpentinami vzhůru k nemocnici a ulici Na Vyhlídce).

  Železnatý pramen v Karlových Varech

  Pavilon stojí na terase ve stráni nad vozovkou silnice v bezprostřední blízkosti budovy obchodní akademie.

  Železnatý pramen v Karlových Varech 

  Pramen byl poprvé zachycen v roce 1852 na stráni nad pravým břehem řeky Teplé, asi 400 metrů před jejím ústím do Ohře. Svou teplotou 11,9 st. C je nejchladnějším z karlovarských pramenů. Již v minulých časech byla stráň v okolí pramene díky jeho vysokému obsahu železa zbarvována okrovou barvou. Od roku 1856 se pramen začal, na doporučení lékaře Rudolfa Mannla, užívat k pitné kúře. O čtyři roky později byly v blízkosti vývěru zřízeny Železité lázně, kde byla voda pramene využívána též ke koupelím.

  Železnatý pramen v Karlových Varech 

  Pavilon železnatého pramene, který je někdy uváděn jako Kolonáda železnatého pramene je sloupovitá stavba, u jejíž stěny je umístěna mísa s vývěrem pramene. Po opravě v roce 1961 byl pramen opatřen deskou s jeho označením a pramen vyvěral z litinové plastiky lví hlavy. V roce 1990 se uskutečnila celková rekonstrukce. Slavnostní otevření obnoveného pavilonu proběhlo 27. října 1990.

  Železnatý pramen v Karlových Varech 

  Pavilon železnatého pramene je volně přístupný, avšak samotný pramen je až do odvolání z technických důvodů uzavřen. Není vyhlášen jako přírodní léčivý zdroj.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Rozhledna na Blatenském vrchu

  Rozhledna na Blatenském vrchu

  Blatenský vrch je součástí západního hřebenu Krušných hor. Nachází se nad horskou obcí Horní Blatná. Na jeho vrcholu stojí veřejnosti přístupná rozhledna, která za pěkného počasí poskytuje kruhový výhled.

  Zřícenina zámku Mořičov

  Zřícenina zámku Mořičov

  Zhruba půldruhého kilometru od podkrušnohorského města Ostrova v Karlovarském kraji stojí při široké cestě v lesním porostu zřícenina původně loveckého zámku Mořičov..

  Bouřňák  (Krušné hory)

  Bouřňák (Krušné hory)

  Bouřňák je vrchol nacházející se v Loučenské hornatině v severovýchodní části Krušných hor. Se svými 869 m n. m. je druhou nejvyšší horou Teplicka.

  Kamenný železniční most v Křižanově

  Kamenný železniční most v Křižanově

  Tato unikátní dopravní stavba se nachází na úbočí Krušných hor, v Křižanově - části obce Hrob v okrese Teplice. Překlenuje Křižanovské údolí nad Křižanovským potokem a nad úzkou silnicí končící u nedalekých stavení.

  Bojiště u Chlumce 1813 – rakouský pomník

  Bojiště u Chlumce 1813 – rakouský pomník

  Pomník stojí na počátku obce Varvařov, vpravo u silnice vedoucí Varvařovem na Telnici, na křižovatkou se silnicí vedoucí do Děčína, téměř naproti Staré poště.