Železnatý pramen v Karlových Varech

Železnatý pramen v Karlových Varech

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

395 m n. m.

Popis

Trochu stranou od většiny lázeňských pramenů v Karlových Varech je Železnatý pramen. Ačkoliv je v současné době uzavřen a na některých mapách není ani vyznačen, přesto si zaslouží pozornost.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pramen se nachází v samostatném pavilonu v Bezručově ulici (to je ta, která vede od kruhového objezdu nad říčkou Teplou serpentinami vzhůru k nemocnici a ulici Na Vyhlídce).

  Železnatý pramen v Karlových Varech

  Pavilon stojí na terase ve stráni nad vozovkou silnice v bezprostřední blízkosti budovy obchodní akademie.

  Železnatý pramen v Karlových Varech 

  Pramen byl poprvé zachycen v roce 1852 na stráni nad pravým břehem řeky Teplé, asi 400 metrů před jejím ústím do Ohře. Svou teplotou 11,9 st. C je nejchladnějším z karlovarských pramenů. Již v minulých časech byla stráň v okolí pramene díky jeho vysokému obsahu železa zbarvována okrovou barvou. Od roku 1856 se pramen začal, na doporučení lékaře Rudolfa Mannla, užívat k pitné kúře. O čtyři roky později byly v blízkosti vývěru zřízeny Železité lázně, kde byla voda pramene využívána též ke koupelím.

  Železnatý pramen v Karlových Varech 

  Pavilon železnatého pramene, který je někdy uváděn jako Kolonáda železnatého pramene je sloupovitá stavba, u jejíž stěny je umístěna mísa s vývěrem pramene. Po opravě v roce 1961 byl pramen opatřen deskou s jeho označením a pramen vyvěral z litinové plastiky lví hlavy. V roce 1990 se uskutečnila celková rekonstrukce. Slavnostní otevření obnoveného pavilonu proběhlo 27. října 1990.

  Železnatý pramen v Karlových Varech 

  Pavilon železnatého pramene je volně přístupný, avšak samotný pramen je až do odvolání z technických důvodů uzavřen. Není vyhlášen jako přírodní léčivý zdroj.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Zlatník

  vrcholová kniha Zlatník

  Znělcový vrch s překrásnými výhledy na severočeskou průmyslovou krajinu.

  Krušné hory – Vlčí jámy

  Krušné hory – Vlčí jámy

  Vlčí jámy jsou skalnatý útvar na jihozápadním úbočí Blatenského vrchu, severovýchodně od města Horní Blatná a nachází se při stezce vedoucí z města k rozhledně. V roce 1975 byly vyhlášeny přírodní památkou.

  Stropník (Krušné hory)

  Stropník (Krušné hory)

  Stropník je hora v severovýchodní části Krušných hor v Loučenské hornatině vypínající se nad městem Osek do výšky 856 m n. m. Vyhlídka pod vrcholem Stropníku se však nachází v nadmořské výšce 830 m.

  Akvadukt v Chomutově

  Akvadukt v Chomutově

  V severní části podkrušnohorského města Chomutova stojí pozoruhodná vodohospodářská stavba. Je jí Chomutovský akvadukt, který je součástí Podkrušnohorského přivaděče užitkové vody od u Klášterce nad Ohří do Jirkova.

  Památková zóna v Krupce

  Památková zóna v Krupce

  Z centra města Krupky směrem na Komáří hůrku stoupá Husitská ulice. Vzhledem k řadě historických domů a sakrálních staveb byla tato lokalita prohlášena Městskou památkovou zónou.