Zbytky hradu Žerotín

Zbytky hradu Žerotín

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Nadmořská výška

350 m n. m.

Popis

Necelé dva kilometry od známého Panenského Týnce na Lounsku se nachází vesnice Žerotín. Přímo v obci jsou ke spatření zbytky dřívějšího stejnojmenného hradu. Zbytky hradu jsou nemovitou kulturní památkou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Žerotín byl postaven na návrší ve stejnojmenné obci pravděpodobně v 1. polovině 13. století. Původně se jmenoval Žirotín a podle názvu hradu se pojmenoval i rod jeho stavitelů.

  Zbytky hradu Žerotín 

  Žerotín měl mnoho společného se sousedním Panenským Týncem. Obě obce měli společného vlastníka a je také písemně doloženo, že jedním z majitelů hradu byl Habart ze Žerotína, který pravděpodobně založil v Panenském Týnci klášter klarisek. Od 60. let 15. století vlastnili hrad Hazmburkové. Hrad v průběhu staletí několikrát změnil majitele. Vzhledem k výhodné poloze a dobrému přístupu byl až do počátku 17. století stále obýván.

  Zbytky hradu Žerotín 

  Při vpádu švédských vojsk v roce 1639  byl hrad zničen a společně s klášterem Panenský Týnec vypálen. Od té doby přestal být obývaný a chátral. Nakonec byl postupně rozebírán místním obyvatelstvem a stal se tak zdrojem stavebního materiálů pro místní stavby.

  Zbytky hradu Žerotín 

  Místo pro tavbu hradu poskytovalo minimální přírodní ochranu. Tento deficit byl kompenzován vybudováním přírodního dvojitého valu s hlubokým příkopem. Valy s příkopem jsou patrné dodnes.

  Zbytky hradu Žerotín 

  Samotné hradní jádro tvoří ovál o rozměrech přibližně 30 × 45 metrů. Jeho obytná část se skládala z paláce a naproti němu umístěné obranné věže, která měla zřejmě čtvercový půdorys o rozměrech 8 × 8 metrů. Z této věže mají být patrné pouze terénní relikty, avšak téměř neviditelné. Z paláce, který byl obdélným stavením orientovaným severojižně, se zachovaly dva střepy zdiva a sklep. Severní „sloup“ je vysoký 6,5 metru o tloušťce zdi 1,8 metru. Jižní „sloup“  má stejnou výšku jako severní, zdivo je však o 20 centimetrů užší.

  Zbytky hradu Žerotín 

  Palác byl v celé délce podsklepený. Novodobým vchodem z 19. století je dnes přístupná jeho střední a severní část. Není však přístupný veřejnosti. Většina sklepa je sklenuta valenou klenbou z doby úpravy hradu v 16. století.

  Zbytky hradu Žerotín 

  Zbytky hradu jsou přístupné z obce Žerotín (viz mapky v albu).

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Konojedské bochníky

  Konojedské bochníky

  Konojedské bochníky jsou zajímavou přírodní památkou představující neobvyklý a ojedinělý jev…

  Kostel sv. Petra a Pavla v Želkovicích

  Kostel sv. Petra a Pavla v Želkovicích

  Obec Želkovice se nachází na území Českého středohoří v okresu Louny. Obcí prochází silnice č. 1/15, spojující města Most a Lovosice. Kostel sv. Petra a Pavla stojí na návrší západně od obce.

  Pomník napoleonských válek, Vraný

  Pomník napoleonských válek, Vraný

  Pomník napoleonských válek je vzpomínkou na setkání tří císařů před důležitou bitvou s Napoleonem.

  Strážiště

  Strážiště

  Vrch sousedící se zříceninou Kamýk, s pěkným výhledem do okolní krajiny a neuvěřitelným množstvím velkých mravenišť.

  Hradiště u Hlinné

  Hradiště u Hlinné

  Čedičový vrch Hradiště, jehož nadmořská výška dosahuje kóty 545 m, se nachází severně od Litoměřic a jihovýchodně od malé obce Hlinná, odkud vede na vrchol Hradiště žlutě značená turistická cesta. Část vrchu je od r. 1949 přírodní památkou.