Rozhledna Hláska v Krušných horách

Rozhledna Hláska v Krušných horách

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Litvínov

Nadmořská výška

729 m n. m.

Popis

V mostecké části Krušných hor v obci Hora Svaté Kateřiny na Růžovém vrchu stojí zajímavá kamenná rozhledna Hláska. Za poplatek 20 Kč je veřejnosti přístupná.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Krušné hory bývaly už od dávných dob nalezištěm a místem dobývání nekovových rud. Po omezení těžby region ekonomicky upadal. Proto se objevovaly tendence posílit prosperitu tohoto regionu pomoci rozvoje turistiky. V roce 1898 se zrodil nápad postavit v Hoře Svaté Kateřiny na holém návrší Růžového vrchu v jižní části obce rozhlednu.

  Rozhledna Hláska v Krušných horách 

  Rozhlednu tvoří 16 m vysoká kruhová stavba postavená v nadmořské výšce 729 metrů z polních kamenů, kterou vystavěli místní usedlíci v roce 1902. Zprovozněna a pokřtěna byla 18. srpna téhož roku a jméno dostala na počest padesátin tehdejšího mocnáře Vyhlídka Franze Josefa. Po roce 1918 nesla rozhledna jméno  Jahnova (německy Jahnwarte) podle F.L. Jahna, německého propagátora sportovního a turistického hnutí.

  Rozhledna Hláska v Krušných horách 

  Zásadní rekonstrukce rozhledny proběhla v letech 2001 – 2002. Při ní byla z věže odstraněna omítka, zdivo bylo vyspárováno, na věž byl usazen dřevěný zastřešený prosklený vyhlídkový ochoz a u paty věže byl postaven dřevěný prosklený vstupní ochoz.

  Rozhledna Hláska v Krušných horách 

  Celková výška rozhledny je 21 m a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 16 m vede 84 schodů. Uvnitř rozhledny jsou tři druhy točitých schodišť. Nejprve kamenné, výše pak dřevěné stupně a na vyhlídkovou plošinu úzké kovové s dřevěnými nášlapy.

  Rozhledna Hláska v Krušných horách
  Z vyhlídkové plošiny je možno spatřit na východě Novou Ves v Horách s větrnými elektrárnami na Strážném vrch, blíže k rozhledně stavbu předávací stanice a trasu potrubí ropovodu. Rovněž také německou obec Deutschneudorf. V pohledu na jih se nachází Lesenská pláň a vlevo Medvědí skála a vpravo osada Malý Háj s kostelíkem. Pěkný pohled je i dolů severně na Horu Svaté Kateřiny s kostelem sv. Kateřiny. Na severozápadě se otvírá výhled na Kamenný vrch a na severu na řadu objektů na německém území. Na severovýchodě se pak vypíná nejvyšší kopec východní části Krušných hor Loučná a vrch Jeřabina s opravenou rozhlednou. Většinou je však výhled omezen pouze na okolní kopce do vzdálenosti kolem 5 km.

  Rozhledna Hláska v Krušných horách 

  Přístup k rozhledně je buď od Litvínova přes městečko Horní Jiřetín a Novou Ves v horách nebo od Jirkova přes obec Boleboř.  Od silnice Horní Jiřetín-Brandov vede k rozhledně pár desítek metrů užší asfaltka, lze parkovat přímo pod rozhlednou. K rozhledně vede zelená turistická značka od zámku Jezeří nebo od osady Malý Háj

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  ZOOPARK Chomutov

  ZOOPARK Chomutov

  ZOOPARK Chomutov se specializuje především na zvířata palearktické oblasti zejména evropské části.

  Jubilejní památník v Chlumci

  Jubilejní památník v Chlumci

  Jubilejní památník v Chlumci je věnován památce obětí bitvy u Přestanova a Chlumce v listopadu 1813, kde se střetla spojenecká vojska ruská, rakouská a pruská s francouzským vojskem Napoleona Bonaparte.

  Krušné hory – rozhledna Jeřabina

  Krušné hory – rozhledna Jeřabina

  Jeřabina je rozhledna na menší stejnojmenné vyvýšenině ve výšce 788 m n.m. v Krušných horách asi 7 km severně od Litvínova. Z rozhledny je dobrý výhled na okolní Krušné hory, na vrchy Českého středohoří a na Mosteckou pánev.

  Ostrov – Posvátný okrsek – kaple sv. Floriána

  Ostrov – Posvátný okrsek – kaple sv. Floriána

  Kaple sv. Floriána je dalším ze sakrálních objektů v areálu Posvátný okrsek, který je součástí bývalého piaristického kláštera ve městě Ostrově. Související výlety byly vloženy dne 04.05.2016 (Piaristický klášter), 21.02.2017 a 25.02.2017.

  Karlovy Vary – kaple sv. Linharta

  Karlovy Vary – kaple sv. Linharta

  Kaple sv. Linharta stojí v lázeňských městských lesích v lokalitě sv. Linhart nad karlovarskou městskou čtvrtí Doubí.