Sušice – Pomník padlých a socha TGM

Sušice – Pomník padlých a socha TGM

Kategorie

Ostatní

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Sušice

Nadmořská výška

480 m n. m.

Popis

Při pravém břehu řeky Otavy v Sušici stojí jedna z dalších zajímavých památek, kterou je Pomník padlých nad nímž stojí socha prezidenta T.G. Masaryka. Socha má zajímavou historii.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pomník je věnován uctění památky občanů města, kteří ve válečných obdobích let 1914-1918 a 1939-1945 položili své životy za vlast. Po roce 1989 byl pomník doplněn pamětní deskou věnovanou památce občanů Sušicka, kteří v letech 1948-1989 vinou komunistického režimu zahynuli nebo byli pronásledováni.

  Sušice – Pomník padlých a socha TGM 

  Součástí pomníku byla původní socha prezidenta T.G. Masaryka od Otakara Švece. V roce 1940 však byla odstraněna.

  Sušice – Pomník padlých a socha TGM 

  Když se po 2. světové válce nepodařilo sochu nalézt, byla u jejího autora c roce 1947 objednána socha nová. Socha byla v říjnu 1949 dokončena, ale tehdejší rada místního národního výboru rozhodla, že nebude instalována a místo bude osazeno sochou bojovníka od Dukly. Současně bylo přejmenováno náměstí TGM na náměstí 9. května. Škola, před níž socha stála, od té doby nesla jméno Zdeňka Nejedlého. Socha TGM byla uskladněna v Praze postupně na dvou místech.

  Sušice – Pomník padlých a socha TGM 

  V roce 1968 byla socha TGM z iniciativy několika sušických občanů převezena z Prahy zpět a instalována na sokl uprostřed náměstí nad pomníkem, neboť ze statického hlediska nebylo možno ji umístit přímo na pomník. Masaryk je na ní zpodobněn v rozepnutém kabátu s kloboukem na hlavě a se založenýma rukama.

  Sušice – Pomník padlých a socha TGM 

  Zajímavostí historie sochy je skutečnost, že sokl, na kterém stála, zůstal bez nápisu, což soše paradoxně pomohlo přečkat celou dobu tzv. „normalizace“. O soše se veřejně příliš nemluvilo, případně se předstíralo, že jde o pomník Karla Klostermanna nebo Aloise Jiráska.

  Sušice – Pomník padlých a socha TGM 

  Teprve po roce 1989 byl na sokl pod sochou doplněn popis. Rovněž škola stojící nad pomníkem se vrátila ke svému původnímu jménu.

  Bez zbytečného bloudění se k pomníku a soše TGM nechá dojít z náměstí Svobody uličkou V Brance a po kovové lávce v jejíž ose se na druhém břehu řeky nachází jednak pomník a nad ním v parku před školou i socha TGM.

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Plechý

  Plechý

  Plechý je nejvyšším vrcholem české i rakouské části Šumavy.

  Kostel Narození Panny Marie ve Velharticích

  Kostel Narození Panny Marie ve Velharticích

  Obec Velhartice je známa především jako místo v němž stojí známý hrad (viz výlet vložený dne 03.09.2017). V samotné obci je zajímavých míst k vidění víc. Jedním z nich je právě kostel Narození Panny Marie.

  Horská synagoga v Hartmanicích

  Horská synagoga v Hartmanicích

  Horská synagoga je nejvýše položenou synagogou v Čechách. Byla zrekonstruovaná do původní podoby a od května 2006 je přístupná veřejnosti. V srpnu 2006 byla prohlášena kulturní památkou.

  NS Srnský okruh

  NS Srnský okruh

  Srnský okruh prochází nádhernou šumavskou přírodou s mnoha úžasnými výhledy do krajiny.

  Šumava – Čertova stěna

  Šumava – Čertova stěna

  Čertova stěna je součást národní přírodní rezervace Čertova stěna – Luč. Nachází se cca 2 km severozápadně od Vyššího Brodu vpravo od silnice do Loučovic, nad Čertovými proudy řeky Vltavy. Na levé straně silnice je parkoviště.