Zlatník

Zlatník

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Most

Nadmořská výška

522 m n. m.

Popis

Vrch Zlatník (522 m n.m.), nacházející se při silnici spojující města Most a Bílina, patří spolu s dalšími, jimiž jsou Ressl, Hněvín, Špičák, Kaňkov, Želenický vrch a Bořeň, mezi vrchy nejzápadnější části Českého středohoří.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch Zlatník podrobně popsal ve výletu dne 20.08.2010 výletník „boss“ a následně zde uvedl i vrcholovou knihu. Její schránku se mi však nepodařilo nalézt (patrně si ji někdo odnesl jako suvenýr). Jelikož od té doby uplynulo již 9 let a krajina Mostecka se poněkud změnila, přikládám soubor nových fotek krajiny z jara roku 2019.

  Zlatník

  Nejschůdnější cesta na jeho vrchol po novém červeném turistickém značení začíná v obci České Zlatníky, kde lze pohodlně parkovat u sportovního areálu. Po dobře značené pěšině se snad ani nedá zabloudit.

  Zlatník

  Při cestě na horní části jižního úbočí doporučuji malé odbočení na místo, které je startovním bodem pro padákové létání. Odtud je výborný pohled na vrchy Českého středohoří, konkrétně Lounského středohoří (od jihu) Milou, za ní trochu skrytou Ranou, dále Oblík, Srdov, Brník, Dlouhou horu, Číčov a dále pak další vrch Českého středohoří.

  Zlatník

  Východní část Zlatníku je zalesněná, vegetace tak brání pohledu na Bořeň a Bílinu. Tato západní část vrcholu je skalnatá s dobrým výhledem. Od jihu lze vidět obec Obrnice s výstavbou průmyslových či skladových objektů, v dáli pak vrch Velká Volavka a Elektrárnu Počerady, západně pak elektrárny Tušimice a Prunéřov, Při dobré viditelnosti by bylo vidět Klínovec – nevyšší horu Krušných hor, směrem k severu vrch Jedlová s vysílačem, západním směrem město Most s vrchy Ressl, Hněvín a Špičák, mostecké letiště, jezero Most, obec Želenice, za ní povrchový hnědouhelný lom Bílina, vedle vrch Kaňkov, v pozadí je chemička v Záluží, severněji Litvínov a výše Meziboří, Krušné hory s vrchem Loučná (nejvyšším vrcholem Ústeckého kraje), severně pak se nachází malá část města Bílina, Elektrárna Ledvice a město Teplice s vrchy Nová Ves (vlevo s vodárenskou věží) a Doubravkou (vpravo).

  Zlatník

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Kamenice

  hrad Kamenice

  Volně přístupná zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou a nádhernými výhledy do krajiny.

  Vršetín

  Vršetín

  Vytěžený bývalý čedičový vrch se zajímavými pozůstatky z doby jeho těžby.

  vrch Číčov

  vrch Číčov

  Číčov je světově známá lokalita s výskytem vzácných vínově až medově žlutých krystalů aragonitu.

  skály Milenci

  skály Milenci

  Skály Milenci tvoří dva samostatné skalní útvary stojící těsně při sobě.

  Panská skála

  Panská skála

  Nejkrásnější a nejznámější skála s učebnicovou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče u nás.