Zlatník

Zlatník

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Most

Nadmořská výška

522 m n. m.

Popis

Vrch Zlatník (522 m n.m.), nacházející se při silnici spojující města Most a Bílina, patří spolu s dalšími, jimiž jsou Ressl, Hněvín, Špičák, Kaňkov, Želenický vrch a Bořeň, mezi vrchy nejzápadnější části Českého středohoří.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch Zlatník podrobně popsal ve výletu dne 20.08.2010 výletník „boss“ a následně zde uvedl i vrcholovou knihu. Její schránku se mi však nepodařilo nalézt (patrně si ji někdo odnesl jako suvenýr). Jelikož od té doby uplynulo již 9 let a krajina Mostecka se poněkud změnila, přikládám soubor nových fotek krajiny z jara roku 2019.

  Zlatník

  Nejschůdnější cesta na jeho vrchol po novém červeném turistickém značení začíná v obci České Zlatníky, kde lze pohodlně parkovat u sportovního areálu. Po dobře značené pěšině se snad ani nedá zabloudit.

  Zlatník

  Při cestě na horní části jižního úbočí doporučuji malé odbočení na místo, které je startovním bodem pro padákové létání. Odtud je výborný pohled na vrchy Českého středohoří, konkrétně Lounského středohoří (od jihu) Milou, za ní trochu skrytou Ranou, dále Oblík, Srdov, Brník, Dlouhou horu, Číčov a dále pak další vrch Českého středohoří.

  Zlatník

  Východní část Zlatníku je zalesněná, vegetace tak brání pohledu na Bořeň a Bílinu. Tato západní část vrcholu je skalnatá s dobrým výhledem. Od jihu lze vidět obec Obrnice s výstavbou průmyslových či skladových objektů, v dáli pak vrch Velká Volavka a Elektrárnu Počerady, západně pak elektrárny Tušimice a Prunéřov, Při dobré viditelnosti by bylo vidět Klínovec – nevyšší horu Krušných hor, směrem k severu vrch Jedlová s vysílačem, západním směrem město Most s vrchy Ressl, Hněvín a Špičák, mostecké letiště, jezero Most, obec Želenice, za ní povrchový hnědouhelný lom Bílina, vedle vrch Kaňkov, v pozadí je chemička v Záluží, severněji Litvínov a výše Meziboří, Krušné hory s vrchem Loučná (nejvyšším vrcholem Ústeckého kraje), severně pak se nachází malá část města Bílina, Elektrárna Ledvice a město Teplice s vrchy Nová Ves (vlevo s vodárenskou věží) a Doubravkou (vpravo).

  Zlatník

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Košťálov

  vrcholová kniha Košťálov

  Na vysokém skalnatém ostrohu nad městečkem Třebenice se nacházejí pozůstatky bývalého hradu Košťálov.

  Vršetín

  Vršetín

  Vytěžený bývalý čedičový vrch se zajímavými pozůstatky z doby jeho těžby.

  Litoměřice - Mostka (Mostná hora)

  Litoměřice - Mostka (Mostná hora)

  Návrší Mostka, někdy též zvaná Mostná hora (272 m n. m.) je lesem zarostlý kopec v Českém středohoří nacházející se dnes prakticky na severním okraji města Litoměřice. Pěkný výhled ze zdejší rozhledny od jihovýchodu po jihozápad.

  rozhledna Strážný vrch u Merboltic

  rozhledna Strážný vrch u Merboltic

  Dřevěná volně přístupná rozhledna na vrcholu Strážného vrchu.

  rozhledna u Radejčína

  rozhledna u Radejčína

  Nedaleko Radejčína vyrostla na jednom z bezejmenných vršků nová telekomunikační rozhledna.