Poutní kostel U Svatého Kamene

Poutní kostel U Svatého Kamene

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Kaplice

Nadmořská výška

635 m n. m.

Popis

Barokní poutní chrám zasvěcený Panně Marii Sněžné se nachází v lokalitě U Sv. Kamene cca 2 km od Dolního Dvořiště v jižních Čechách, nedaleko hranic s Rakouskem. V blízkosti kostela stojí kaple s pramenem léčivé vody.

  • Článek
  • Jak cestovat
  • Praktické
  • Mapa
  • Fotogalerie
  • Poutní kostel stojí v lokalitě U Sv. Kamene při silnici spojující obec Rychnov nad Malší s obcí Tichá (v níž se nachází tvrz – viz výlet 04.11.2018)

    Poutní kostel U Svatého Kamene 

    Název "Svatý kámen" má svůj původ v pověsti, podle níž se dvěma pasáčkům zjevila na velkém kameni Panna Maria s Ježíškem. Kámen, na němž seděla, se rozpůlil a jeho části se od sebe začaly vzdalovat. Až mezi nimi projede vozka s povozem, má nastat konec světa.  

    Poutní kostel U Svatého Kamene 

    Pověsti o zázračném kameni a Panně Marii daly vzniknout založení poutního místě. Přispěla k němu rovněž první zpráva o zázračném uzdravení roku 1634, kdy se uzdravila tříletá holčička, dcera místního zedníka. Roku 1655 zde nechala abatyše kláštera klaristek  v Českém Krumlově Anna Kristýna Pöperlová postavit poutní kostelík, kterému darovala obraz Panny Marie Sněžné. V 1. polovině 18. stolení byl kostelík rozšířen přestavbou na velký kostel o jedné lodi.

    Poutní kostel U Svatého Kamene 

    K poutnímu místu v minulosti náležel i klášter. V jeho držení se střídaly církevní řády.

    Součástí poutního místa je také šestiboká kaple z roku 1706, postavená nad pramenem s léčivou vodu. Kaple je situována nedaleko západní strany kostela. Interiér kaple je vybaven původní kamenickou výzdobou ze světlé žuly.

    Poutní kostel U Svatého Kamene

    Poutní kostel U Svatého Kamene 

    Po roce 1948, kdy se místo stalo součástí hraničního prostoru, došlo ke zkáze poutního místa. Objekt chátral, interiér kostela byl vydrancován. Věž kostela sloužila jako hláska Pohraniční stráže, kostel sloužil k ustájení ovcí a později jako sklad ostnatého drátu k zajištění neprůchodnosti státní hranice. V roce 1975 byla zbořena tři ramena ambitů s tzv. klášteříčkem, přiléhajícím ke kostelu. Klášter tak byl následně zcela odstraněn.

    Poutní kostel U Svatého Kamene 

    Teprve po roce 1989 byla za spolupráce Čechů, Rakušanů a Němců obnovena a rekonstruována budova kostela, jehož zničený interiér musel být rovněž obnoven. Dnes je poutní kostel zcela obnoven a slouží svému původnímu účelu.

    Poutní kostel U Svatého Kamene

     

    Další výlety v okolí

    Zobrazit vše
    Městské opevněné v Třeboni

    Městské opevněné v Třeboni

    Zbytky městského opevnění v Třeboni je možno spatřit na okraji zámeckého parku pod ulicí Novohradskou, která vede po náspu, na jehož druhé straně se rozkládá rybník Svět.

    Jihočeská Kaplice

    Jihočeská Kaplice

    Jihočeské město, nacházející se na řece Malši na Soběnovské vrchovině, cca 29 km jižně od Českých Budějovic a cca 17 km jihovýchodně od Českého Krumlova, při mezinárodní silnici E55. Ve městě žije přes 7 tisíc obyvatel.

    Hluboká nad Vltavou – Sportovně relaxační areál

    Hluboká nad Vltavou – Sportovně relaxační areál

    Sportovně relaxační areál v Hluboké nad Vltavou se nachází v blízkosti jiných sportovišť – golfového areálu, tenisového klubu a fotbalového hřiště Přístupný je ze Sportovní ulice, navazující na ulici Podskalí.

    ZOO v Hluboké nad Vltavou

    ZOO v Hluboké nad Vltavou

    Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou (jak ní celý její název), dříve Zoo Ohrada, se nachází v blízkosti Hluboké nad Vltavou v těsném sousedství zámku Ohrada, v němž je zřízeno lesní a lovecké muzeum.

    Zámek Lnáře

    Zámek Lnáře

    Zámek ve stejnojmenné obci se nachází v okrese Strakonice, jen pouhý kilometr od hranic Jihočeského kraje s krajem Plzeňským. Kolem zámku prochází silnice E49 (1/20), spojující tyto kraje.