Dobrá Voda byla založena jako lázeňská a poutní místa. Léčivé účinky zdejších pramenů byly známé od pradávna. Na konci 17. století se však pasáčkovi z Bedřichova zjevila nad jedním pramenem Panna Maria. Krátce na to zde došlo k několika zázračným uzdravením.
Postupně se původní osada rozrostla do věších rozměrů, takže 30. června 1707 byla povýšena na město. Zájem o zdejší zázračné prameny sem přiváděl davy lidí. Proto zde nechal hrabě Vojtěch Languevela Buquoy v letech 1708-1715 postavit chrám Panny Marie Těšitelky, faru a lázně. Vedle chrámu, zasvěceného Panně Marii Těšitelce byl v roce1718 postaven zámeček, buquoyská rezidence a v roce1747 i škola.
Do Dobré Vody každoročně přicházely desetitisíce poutníků (v prvních letech po postavení chrámu se odhadovalo až 60 tisíc lidí). Poutní procesí z Čech i z Dolné Rakouska přicházela až do roku 1938.
Po roce 1945 bylo obyvatelstvo městyse Dobrá Voda, nacházejícího se v pohraničním pásmu, vystěhováno a začalo bourání budov, včetně buquoyské rezidence. Byl zasypán i hlavní pramen a hrozilo zboření kostela. V šedesátých letech byla na několik let tradice poutí obnovena. V období tzv. „normalizace“ začala Dobrá Voda opět upadat. Po roce 1989 začala opět nabývat na významu, a to zásluhou jednak turistického ruchu a také zásluhou rakouských účastníků bohoslužeb.
Okolo barokního kostela je vystavěn trojstranný ambit. Z ambitu je vchod do kostela pro návštěvníky.
Pod hlavním vchodem do kostela, němuž vede trojramenné schodiště, je do dvou malých kašen vyveden pramen čisté vody.
Pěkný výhled na kostel je ze svahu nad ním.
Od kostela je báječný výhled do krajiny a na městečko Horní Stropnice.