tvrz Jiljov

tvrz Jiljov

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Česká Lípa

Popis

Na malé pískovcové skále u Holan se nachází pozůstatky tvrze Jiljí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Tvrz, hrad, skalní vyhlídka, to všechno jsou přívlastky pro pozůstatky stavby na malém vršku pískovcového bloku, ležícího u Holanských sádek.

  tvrz Jiljov

  První zmínky o pískovcové tvrzi Jiljov se objevují od roku 1377, v souvislosti se jmény některých zemanů z okolí Holan. Uváděn je mimoňský kněz Mikoláš de Gilow, Hrdloň z Jiljova nebo Hynek z Dolan, později přezdívaný Hynek z Jiljova.

  tvrz Jiljov

   Pro tvrz Jiljov jsou asi nejdůležitější postavy Hanuše z Jiljova, zmiňovaného v roce 1429 a posléze  Jana Holana, kteří dali jméno zde ležícím Holanům. Jejich vliv sahal až do Kostelce u Tupadel a do Sluh. Tito šlechticové měli i svůj vlastní erb s býčí hlavou. Tvrz pak ještě vlastnili Berkové z Dubé, kteří zde měli svého úředníka. V roce 1550 se uvádí již jako pustá.

  tvrz Jiljov

  V 19.století, kdy se tvořila česká historie zdejšího regionu se zjistilo, že pro tuto stavbu neexistuje český ekvivalent, proto František Palacký a  A. Sedláček ji přiřadili původní jméno tvrz  Jiljov. Této domněnce nahrává i zvýšený val nad zdejším potokem, který tvrz obepíná a mohl sloužit i jako ochranný příkop.

  u tvrze Jiljov

   Později, někdy kolem roku 1820, byla zřejmě upravena na vyhlídku. Nasvědčuje tomu i fakt, že okolí tvrze nebylo zalesněno a tudíž byl krásný výhled do krajiny. Na rozdíl od současného stavu, kdy je celkem hustě pokryt jehličnany.

  tvrz Jiljov

  Ještě je tu verze o románské úpravě tvrze rodem Kouniců, aby se zde mohlo připravovat občerstvení pro panstvo nedalekého zámku v Zahrádkách či dokonce tu mohla být kovárna, čemuž zase nahrává černá část skaliska v zadní části tvrze.

  tvrz Jiljov

  Dnešní podobu tvrze tvoří dva k sobě přilehlé pískovcové bloky. Ten nižší má úzký podlouhlý tvar a vchází se na něj schody vysekanými ve skále.

  tvrz Jiljov

  Z něj se pak dále pokračuje opět po kamenných, ale dosti strmých schodech až na vrchol druhého bloku.

  tvrz Jiljov

  Zde je ve skále vytesaná čtvercová plošina s oválným výstupkem, z které mohly být asi pěkné výhledy do okolí. Nyní je však okolí tvrze zalesněné, což je docela škoda.

  tvrz Jiljov

  V bezprostředním sousedství tvrze Jiljov je obora se zámečkem, kdysi bývalým hradem Vřísek, na kterém prý Jan Žižka věznil svého bratra. Celý objekt je však ohrazen a veřejnosti nepřístupný.

  u tvrze Jiljov

  Na tvrz Jiljov lze přijít z obce Zahrádky. Zaparkovat se dá u zdejšího zámku a pak vyrazit po modré značce.

  zámek v Zahrádkách

  Asi to není nejkratší cesta, od tvrze je vzdálená 3km, ale je celkem zajímavá a stojí za to jí poznat. Nejdříve se prochází 300let starou lipovou alejí. Některé z lip jsou hodně mohutné, jiné zase asi už před koncem života, jak tomu napovídají vypreparované vnitřky kmenů.

  300 letá lipová alej

  Přejde se přes dvouobloukový kamenný most, pod kterým protéká Bobří potok a následuje oblast mokřadů.

  cestou na Jiljov

  Prakticky až k cestě jsou zatopené poměrně velké plochy lesíku, což vytváří naprosto úžasnou podívanou. To nelze nechat bez povšimnutí a nevyfotit to.

  mokřady cestou na Jiljov

  Následuje Hrázový rybník s labutí a několika kachnami.  Podle vyšlapaných místeček u břehů sem zřejmě chodí za svými úlovky i zdejší rybáři.

  Hrázový rybník s labutí

  Hned vedle je ještě jeden rybník a to už se objevuje první stavení malé osady Sádky. Opravdu jen malé, neboť ji tvoří tři chalupy. Za tou nejhezčí roubenou je rozcestník, od kterého vede podél pole asi 200m dlouhá odbočka k tvrzi Jiljov.

  osada Sádky

  Pak již stačí přejít lávku přes potok, vyběhnout po bývalém valu a mezi stromy se již objeví pozůstatky tvrze Jiljov.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Ronov

  hrad Ronov

  Na strmém čedičovém vrchu Ronov se vzácnou florou a faunou se nacházejí pozůstatky stejnojmenného hradu.

  Skalní brána u Vojtěchova

  Skalní brána u Vojtěchova

  Jednou z mála známých zajímavostí Kokořínska je skalní brána u Vojtěchova.

  Skalní oblast Bročky

  Skalní oblast Bročky

  Skalní oblast Bročky se nachází na Českolipsku v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.

  Skalní stůl u Jestřebice

  Skalní stůl u Jestřebice

  Zajímavý pískovcový útvar, zde nechal vytesat tehdejší majitel nedalekého hradu Kokořín, hrabě Špaček.

  Kaple skalní, Jestřebice

  Kaple skalní, Jestřebice

  Pozůstatek kaple vytesané ze skalního bloku v 1. pol. 19. století.