Novozámecká průrva

Novozámecká průrva

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Česká Lípa

Popis

Uměle vytvořená skalní průrva z doby Karla IV., sloužící jako výpusť Novozámeckého rybníku.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Novozámecká průrva se nachází na okraji obce Zahrádky nedaleko České Lípy a slouží jako výpusť Novozámeckého rybníku.

  Novozámecká průrva

  Hluboká skalní průrva byla ručně vytesána do pískovcové skály ve 14.století za vlády Karla IV., kdy se zakládala novozámecká a dokeská rybniční soustava. Voda z Novozámeckého rybníku odchází přes skalní průrvu do Robečského potoka a po průchodu přírodní rezervací Peklo ústí za Českou Lípou do řeky Ploučnice.

  Novozámecká průrva

  Novozámecká průrva, jak se tato unikátní středověká památka nazývá, je dlouhá 175m, široká 7m a hluboká 14m. Je dvakrát zalomená, aby eliminovala případné povodňové vlny.

  Novozámecká průrva

  Průrva je nejlépe vidět ze stavidla. To je dvoupatrové, kryté stříškou a v prostoru před ním se provádějí také výlovy rybníka.

  Novozámecká průrva - stavidlo

  Hned v jeho sousedství se nachází domek porybného, dnešní rybářská bašta a zároveň půjčovna loďek.

  Novozámecká průrva

  Celé území Novozámeckého rybníku je od roku 1933 národní přírodní rezervací. Předmětem ochrany jsou mokřadní společenstva a stanoviště pro téměř 200 druhů ptáků vztahující se také na oblast Bobřího potoku. Plocha hladiny rybníku se však oproti dřívějšímu z 18.století zmenšila z 300ha na pouhých 40ha. Příčinou jsou jednak velké nánosy bahna a také neustále se rozšiřující rákosové porosty.  

  Novozámecký rybník

  Ostatně kolik nánosů je pod hladinou jsme nemile zjistili na vlastní oči…

  vypuštěný Novozámecký rybník

  Většina lidí zná Novozámecký rybník s krásnou třpytivou hladinou, kde voda omývá břehy mělké kotliny. My jsme tam byli v dubnu 2012 a naskytl se nám velice zajímavý, ale pro nás dosti překvapivý pohled. Rybník byl vypuštěný a my zírali pouze na obrovskou plochu jeho dna s nepatrným proužkem vody.

  vypuštěný Novozámecký rybník

  Důvodem vypuštění, jak jsme později zjistili, je porušení hráze tohoto vzácného rybníku a její rekonstrukce. I proto jsme museli „zalovit na netu“ a vložit sem alespoň jednu fotku Novozámeckého rybníku s vodní hladinou.

   Novozámecký rybník
  foto: zdroj Google

  Novozámecká průrva i rybník jsou dobře dostupné od hlavního silničního tahu z Mladé Boleslavi na Českou Lípu. U křižovatky s odbočkou do obce Zahrádky je velké parkoviště s hostincem Na Staré poště, odkud se naskýtá patrně i nejhezčí pohled na Novozámecký rybník.

   Novozámecký rybník

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Mšeno

  Mšeno

  Ve Mšenu můžete navštívit různé pamětihodnosti, jako je kostel sv. Martina, Evangelický kostel, Evangelická zvonička (galerie dobových fotografií), lidová dřevěná architektura, polní opevnění Švédský val...

  Hřídelík

  Hřídelík

  Zbytky nevelkého hrádku s vytesaným skalním tunelem o délce 10 metrů.

  Vrátenská rozhledna

  Vrátenská rozhledna

  V malebné krajině Kokořínska na samém vrcholu Vrátenské hory se nachází nádherná rozhledna s dalekými výhledy do okolní krajiny.

  hradiště Hradsko

  hradiště Hradsko

  Slovanské hradiště se nalézá v krásné kokořínské krajině v místě dnešní obce Hradsko.

  skalní byt Rozbořenka

  skalní byt Rozbořenka

  Kdysi obývaný skalní byt Rozbořenka se ukrývá v lesích Šemanovického dolu v krásné přírodě Kokořínska.