Planetárium Praha

Planetárium Praha

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Planetárium Praha s promítací kopulí o průměru 23metrů patří k největším na světě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Někteří lidé si stále pletou funkci planetária a hvězdárny nebo je dokonce považují za jedno a totéž. Proto na úvod malé upřesnění pojmů.

  Ve hvězdárně se pozoruje skutečná obloha pomocí dalekohledů. Před pozorováním se musí otevřít klenba kopule, aby se odkryl pohled na oblohu. Pokud je zataženo, pozorování dalekohledem není možné.

  Štefánikova hvězdárna
  Štefánikova hvězdárna

  Naopak planetárium není závislé na počasí. Obloha s hvězdami (Měsíc, planety, Slunce) je promítána na strop nad sedadly s návštěvníky projektorem zvaným Planetárium. Strop je pevný, neotvírá se, jde pouze o projekci.

  Planetárium Praha
  Planetárium Praha

  A takové planetárium stojí v Praze ve Stromovce, nedaleko vchodu do Výstaviště. Bylo postaveno podle projektu architekta Jaroslava Fragnera ve slohu odpovídajícímu té době, tkz. socialistickém realismu.

  Planetárium Praha
  Planetárium Praha

  Planetárium zahájilo činnost v roce 1960. V roce 1979 se oddělilo od tehdejšího Parku oddechu Julia Fučíka, což je dnešní Výstaviště a stalo se spolu se Štefánikovou a Ďáblickou hvězdárnou střediskem Hvězdárny a planetária hl. města Prahy.

  Planetárium Praha
  Planetárium Praha

  V Planetáriu se nachází sál Cosmorama, pojmenovaný podle stejnojmenného projekčního planetária od firmy Zeiss z roku 1991. Do sálu se vejde 230 návštěvníků, kteří se mohou posadit do velice pohodlných křesel. Promítací plátno tvoří kopule sálu, která napodobuje pomyslnou nebeskou klenbu. Má průměr 23m a řadí pražské Planetárium mezi největší na světě. Pouze několik planetárií v USA a Asii má kopule o průměru 26m. Vůbec největší je v současnosti v japonské Nagoji, kde promítací kopule dosahuje průměru 35m.

  Cosmorama je optomechanický typ planetária, který se vyznačuje vynikající kvalitou projekce hvězd. V sále však pracuje od roku 2009 i nový digitální systém SkySkan Definiti, který posouvá možnosti planetária ještě mnohem dále. Kvalita projekce se sice nevyrovná optomechanickým planetáriím, ale na rozdíl od nich, je možné sledovat hvězdy nejen směrem od země, ale i v prostoru a čase. Na hvězdnou oblohu se je možné podívat z jakéhokoliv známého místa ve vesmíru a lze tak vytvářet vizuálně atraktivní projekce.

  Planetárium Praha  Planetárium Praha
  foto: zdroj webové stránky Planeteria Praha -http://www.planetarium.cz/

  V budově Planetária se nachází ještě sál Starvid o kapacitě 95 míst. Je vybavený simulátorem oblohy Starvid a digitálním planetáriem Digistar-3.

  Planetárium Praha
  foto: zdroj webové stránky Planetária Praha - http://www.planetarium.cz/

  Ve foyeru je nově zrekonstruovaná stálá astronomická výstava. Lze si zde vyzkoušet různé interaktivní exponáty jako model černé díry, planetární váhu, změnu vzhledu měsíčního povrchu v závislosti na měsíčních fázích, optiku a další věci. Velkou atrakcí jsou simulátory jízdy po povrchu Marsu a Měsíce.

  Planetárium Praha
  foto: zdroj webové stránky Planetária Praha - http://www.planetarium.cz/

  Přímo v Planetáriu je možné zakoupit řadu astronomických publikací, knih, map, suvenýrů včetně velmi žádaných 3D pohledů.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vyšehradský železniční most

  Vyšehradský železniční most

  Zajímavý železniční most s cyklostezkou, spojující pražskou Výtoň se Smíchovem.

  chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanech

  chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanech

  Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice představuje unikátní památku ruské architektury a malířství.

  kostel sv.Ignáce

  kostel sv.Ignáce

  Kostel sv.Ignáce je spolu s bývalou jezuitskou kolejí třetím největším jezuitským komplexem v Evropě.

  Lennonova zeď v Praze

  Lennonova zeď v Praze

  Mezi nejnavštěvovanější místa na Malé Straně patří známá Lennonova zeď.

  Malostranský hřbitov

  Malostranský hřbitov

  Hřbitov ukrývající vzácnou galerii plastik z 19.století a hroby významných českých osobností.