Skryjská jezírka

Skryjská jezírka

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Rakovník

Nadmořská výška

270 m n. m.

Popis

Chráněná přírodní památka Skryjská jezírka se skalní průrvou Zbirožského potoka a malým vodopádem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Skryjská jezírka jsou místem, na které když přijdete, úplně Vás očaruje. Alespoň my jsme cítili, jako bychom vstoupili do jiné dimenze.

  Skryjská jezírka

  Nejkratší cesta k jezírkům vede od Podmokelského mlýna (1,5km). Lepší a komfortnější variantou je cesta z obce Skryje, kde je velké bezplatné parkoviště, restaurace, penzion, obchod s potravinami, a dokonce i muzeum, zkrátka zázemí se vším všudy.

  obec Skryje

   Ze Skryjí vede k jezírkům dobře značená 3km dlouhá cesta. Nejdříve se propleteme kolem místních domků, až se ocitneme na cestě mezi dvěma poli.

  cestou ke Skryjským jezírkům

  Pak již vstupujeme do lesa. Zabloudit nelze, neboť cesta je tak poctivě značena, že je chvílemi značka doslova na každém stromě.

  cestou ke Skryjským jezírkům

  To už z dálky slyšíme zurčení Zbirožského potoka. Jdeme podél jeho toku proti proudu a cestou zdoláváme tu a tam překážky v podobě velkých balvanů. Chvílemi je to jako překážková dráha. Už máme na dosah dřevěnou lávku přes potok a ani jsme si neuvědomili, že již jdeme podél jednoho z jezírek.

  spodní Skryjské jezírko

  Skryjská jezírka nejsou úplně klasická jezírka, jak obvykle známe. Zde jsou součástí Zbirožského potoka, kdy se vytvořila ve dvou místech hráz z nahromaděných kamenů, za kterými se pak naplnila voda a tím vznikla tyto jezírka.

  Skryjská jezírka

  Zdoláváme poslední překážku a vstupujeme na dřevěnou lávku, která tvoří předěl mezi oběma jezírky.

  Skryjská jezírka

  Nyní se před námi otevřel úžasný prostor ohraničený vysokými skalami s jezírkem uprostřed. Přímo naproti nám je úzká skalní průrva, kterou protéká Zbirožský potok. Neskutečné místo. Chvíli se posadíme a vychutnáváme si to.

  Skryjská jezírka

  Na úplném konci této soutěsky je malý vodopád, ale je poměrně daleko, takže není tak zřetelný. Na viditelnosti mu nepřidá ani před ním spadlý kmen stromu. Trošku si ho tedy přiblížíme objektivem.

  vodopád u Skryjských jezírek

  Celé toto nádherné místo je chráněno od roku 1995 jako Přírodní rezervace Jezírka. Je to významná paleontologická lokalita s výrazným lesním společenstvím. Okolní skalní stěny tvoří horniny sopečného původu, tkz.dacity. Ve stinném údolí rostou na vlhkých svazích převážně kapradiny, při troše štěstí lze zahlédnout poletujícího konipasa horského nebo bílého a při velkém štěstí ledňáčka říčního jak loví drobné rybky. Jsou zde i vzácné vranky a říční raci.

  Skryjská jezírka

  Atraktivitu místa zvyšuje i malý ostrůvek před skalní soutěskou nebo ležící kmen stromu u břehu jezírka.

  Skryjská jezírka

  Jestli se někomu toto místo líbí už na fotkách, věřte, že skutečnost je ještě mnohonásobně lepší.

  Skryjská jezírka na mapě

   

   

  Ubytování v okolí: http://cr.chaty-a-chalupy.cz/leto/krivoklatsko/

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  skanzen Přerov nad Labem

  skanzen Přerov nad Labem

  Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem patřící k nejstarším v Evropě ukazuje život venkovského lidu středního Polabí od konce 18.století až do poloviny 20.století.

  Kostel sv. Jakuba Většího v Popovicích

  Kostel sv. Jakuba Většího v Popovicích

  Jednou z dominant Popovic (u Benešova) je kostel sv. Jakuba Většího.První zmínka o něm je z roku 1358. Nad vchodem uvidíte znak Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou. V letech 1729-1795 jim patřilo panství a kostel rozšířili.

  Vodní elektrárna Štěchovice

  Vodní elektrárna Štěchovice

  Prohlídka vodního díla Štěchovice, zajímavé součásti Vltavské kaskády.

  Lázeňský park v Poděbradech

  Lázeňský park v Poděbradech

  Lázeňský park v Poděbradech lemující vzrostlým víceřadým stromořadím lip a jírovců, plný půvabných fontán, soch, laviček, květin, upravených keřů do tvaru kuželů a provoněný teplými oplatkami s květinovými hodinami odbíjející čas.

  rozhledna na Kamýk nad Vltavou

  rozhledna na Kamýk nad Vltavou

  Dřevěná celoročně volně přístupná rozhledna s nádherným výhledem na město Kamýk nad Vltavou.