Gotický hrad vystavěl někdy v polovině 14. století rod Rabů z Mechelgrünu. V roce 1388 získali hrad jiní chebští němečtí měšťané. Později několikrát změnil majitele, až v roce 1787 koupil panství Georg Johann Wilhelm. Jeho potomci pak měli hrad ve svém držení až do roku 1945.
Hrad působil jako panské sídlo až do samého závěru 18. století. Po ničivém požáru roku 1792, který byl způsoben bleskem, se zčásti změnil ve zříceninu. Po této katastrofě si tehdejší držitelé objektgu Wilhelmové vystavěli v poplužním dvoře před ním nový zámek. O zámku bude pojednávat výlet někdy příště.
Z hradu se dodnes dochovalo hradní jádro postavené na skalnaté vyvýšenině mezi dvěma rybníky (jejichž dnešní názvy jsou Čistý a Nový), které přispívaly k obranyschopnosti hradu. Z předhradí se částečně dochoval pouze objekt brány před mostem vedoucím přes příkop do jádra hradu. Hradní pětiboký půdorys o rozměrech 30 × 15 metrů se ve směru k jihu se zužuje.
Přibližně v polovině patnáctého století byl hrad pozdně goticky přestavěn. K největší změně došlo v čele jádra, kde vznikl nový palác, který pohltil starší stavbu vedle brány, jejíž přízemí bylo zaklenuto valenou klenbou. Severní palác byl znovu upravován v šestnáctém století, kdy v jeho přízemí vznikla renesanční dvojlodní síň s křížovou klenbou podepřenou dvojicí osmihranných sloupů. Tuto síň je možno si i v současné době prohlédnout. Nacházejí se zde i jiné zachovalé místnosti, dokonce i sklepní prostory pod jižní částí hradu. ¨
Ke Starému Rybníku je pro výletníky nejvýhodnější trasa od Františkových Lázní směrem na Vojtanov, přičemž je třeba odbočit hned první odbočkou vpravo na Skalnou.
Zřícenina hradu je veřejnosti nepřístupná. Mně se však přesto podařilo si ji prohlédnout díky pochopení řemeslníků, kteří pracovali na rekonstrukci sousedního zámku. Možná někdy v budoucnu bude tento objekt zpřístupněn i široké veřejnosti. Zřícenina hradu je chráněnou kulturní památkou České republiky od roku 1958.