Památník Joachima Barranda

Památník Joachima Barranda

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Rakovník

Popis

Expozice s mnoha zajímavými zkamenělinami, zejména trilobity a ukázkou života na venkově na přelomu 19. a 20. století.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Když se řekne Skryje na Rakovnicku, mnohým se vybaví nedaleký hrad Týřov nebo úžasná přírodně chráněná Skryjská jezírka, za kterými proudí do obce spousty milovníků přírody.

  hrad Týřov  Skryjská jezírka
   hrad Týřov                                                          Skryjská jezírka

  Skryje však proslavil zejména slavný francouzský přírodovědec Joachim Barrande, což vědí spíše lidé mající blíže k přírodním vědám. Byl to původně inženýr, který se však již při svém studiu zajímal právě o přírodní vědy.

  přírodovědec Joachim Barrande
  Jaachim Barrande (zdroj Google)

   V 18. a 19.století patřilo křivoklátské panství rodu Fürstenberků.  Aby povznesli tuto krásnou krajinu, tak se rozhodli vybudovat zde koněspřežnou železnici. Projekt svěřili Joachimu Barrandovi, který v té době v Čechách pobýval.  Ze stavby však nakonec sešlo, ale během přípravných prací ve zdejší krajině se v okolí Skryjí a Týřova našla spousta zkamenělin. To Barranda tak nadchlo, že již svůj další život zasvětil sbíráním a studováním trilobitů. Vypracoval tisíce stránkové studie, do té doby naprosto neznámých druhů a vydal největší vědeckou studii sepsanou jedním člověkem.

  trilobiti
  trilobiti (zdroj Google)

  Po jeho smrti se v této oblasti zabývala výzkumem celá řada odborníků i amatérů. Díky Milanu Šnajdrovi a Antonínu Šindlerovi vznikla v hotelu první veřejná expozice skryjské prvohorní fauny. Několikrát byla ještě přemístěna na jiná místa, až natrvalo zakotvila v roce 1997 v budově vedle místní pošty jako Památník Joachima Barranda a stala se jednou z poboček Muzea T.G.Masaryka Rakovník.

  Památník Joachima Barranda (muzeum trilobitů)
  Památník Joachima Barranda (muzeum trilobitů)

  Expozice muzea je zaměřena na život a dílo Joachima Barranda. Obsahuje sbírky paleontologických nálezů prvohorní fauny z okolí Skryjí a Týřovic. Zároveň tu jsou k vidění i horniny typické pro tuto oblast.

  Památník Joachima Barranda (muzeum trilobitů)
  Památník Joachima Barranda (muzeum trilobitů)

  Velice zajímavá je ukázka jak vznikají zkameněliny nebo model vývoje trilobita Sao hirsuta, který proslavil tuto malou obec Skryje po celém světě. Upoutají i dvě vitríny s přístroji, které používal sám Jaochim Barrande.

  Památník Joachima Barranda (muzeum trilobitů)  Památník Joachima Barranda (muzeum trilobitů)
  Památník Joachima Barranda (zdroj stránky muzea Rakovník)

  Muzeum ale není jen o trilobitech. Část expozice je věnována životu na venkově na přelomu 19. a 20.století. Jsou zde fotografie venkovských roubených domů i hospodářských staveb ze Skryjí a okolí. K vidění je dobový nábytek, nářadí, nádobí a další věci, které používaly naše babičky a prababičky.

  Část expozice je věnována životu na venkově na přelomu 19. a 20.stolet  Část expozice je věnována životu na venkově na přelomu 19. a 20.stolet
  Památník Joachima Barranda (zdroj stránky muzea Rakovník)

  Sklepní prostory bývalé šatlavy jsou upraveny jako prádelna z počátku 20.století se vším co k ní patřilo, což byly necky, valchy, džbery na vodu, ždímačka na kliku nebo mandl.

  směr muzeum
  muzeum bezpečně najdete...

  Najít muzeum ve Skryjích není vůbec žádný problém. Vše je zde pečlivě značeno a názvy jako penzion Trilobit, restaurace U trilobita nikoho nenechá na pochybách, že je na tom správném místě. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Železniční muzeum Lužná u Rakovníka

  Železniční muzeum Lužná u Rakovníka

  Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka se již od roku 1999 zabývá údržbou a provozem historických kolejových vozidel, která po dlouhých letech ve službě dělají nyní radost železničním nadšencům i všem zájemcům o historii dopravy.

  Vodní elektrárna Štěchovice

  Vodní elektrárna Štěchovice

  Prohlídka vodního díla Štěchovice, zajímavé součásti Vltavské kaskády.

  Vyhlídka na Vltavu, Klecany

  Vyhlídka na Vltavu, Klecany

  Na okraji skaliska je velký dřevěný kříž, symbol této vyhlídky....

  Jesenický viklan

  Jesenický viklan

  Za Jesenickým viklanem se musíte vydat na Rakovnicko do obce Jesenice

  hrad Zvířetice

  hrad Zvířetice

  Původně gotický hrad postavený kolem roku 1300, později přestavěli Jan a Adam z Vartenburku na honosný renesanční zámek.