kostel sv.Antonína

kostel sv.Antonína

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Novogotický farní kostel sv. Antonína stojí v Praze-Holešovicích na Strossmayerově náměstí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Novogotický farní kostel sv. Antonína stojí v Praze-Holešovicích na Strossmayerově náměstí.

  kostel sv.Antonína

  Věřící z oblasti Bubnů a Holešovic navštěvovali bohoslužby zpočátku v kostele sv. Klimenta. Postupem času s narůstajícím počtem obyvatelstva a připojením této oblasti v roce 1884 k Praze,  již kapacita kostela byla nedostačující. Proto vznikl Výbor pro postavení nového chrámu Páně v Holešovicích.

  kostel sv.Antonína

  Pozemek ke stavbě kostela věnoval majitel statku v Bubnech Josef Richter. V roce 1908 byl položen základní kámen a započala stavba podle plánů architekta Františka Mikše. V témže roce byly ještě postaveny základy budovy s podezdívkou, ale pro nedostatek financí byly práce přerušeny. Až v roce 1912 poskytlo velkou finanční částku ministerstvo ve Vídni a kostel sv. Antonína se v roce 1914 dostavěl. V témže roce ho posvětil kardinál Skrbenský.

  kostel sv.Antonína

  Trojlodní kostel má délku 51 metrů, výšku lodí 21 metrů a dvě věže, postavené po vzoru Týnského chrámu jsou vysoké 58 metrů, s hroty 63 metrů.

  kostel sv.Antonína

  V roce 1916 byly zabaveny dva kostelní zvony k válečným účelům, zůstal pouze malý čtyřicetikilogramový umíráček Rafael. Po první světové válce byly zavěšeny nové zvony ze zvonařské firmy z Chomutova. Za II.světové války byly i tyto odňaty a odvezeny do Německa. V roce 1980 byl do severní věže zavěšen zvon Václav (napodobenina amerického Zvonu svobody z Philadelphie), darovaný v roce 1918 americkými krajany prezidentu Masarykovi a českému lidu.

  kostel sv.Antonína

  Prvním farářem v kostele sv. Antonína byl arcibiskupský notář P.S.Hrnčíř, který dohlížel na výtvarnou výzdobu interiéru.

  kostel sv.Antonína

  Také se zasloužil o záchranu unikátního Českého betlému, který byl rozšířen o velký obraz Domažlic a o typická chodská stavení. Figurky byly oblečeny do chodských krojů. Později k nim přibyly i figurky dalších slovanských národů v národních krojích a betlému se začalo říkat Slovanský.

  kostel sv.Antonína

  Kostel zůstal od svého vzniku prakticky beze změn. V jeho bezprostředním okolí byla omezena automobilová doprava a vznikla u něj pěší zóna. Kolem kostela je malý parčík, kde lze i posedět na lavičkách.

  kostel sv.Antonína

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  kostel sv.Cyrila a Metoděje (Karlín)

  kostel sv.Cyrila a Metoděje (Karlín)

  Hlavní dominantou a neodmyslitelnou součástí pražské čtvrti Karlín je římskokatolický kostel sv.Cyrila a Metoděje, jedna z největších církevních staveb v Čechách.

  Staroměstské náměstí

  Staroměstské náměstí

  Staroměstské náměstí v Praze je patrně nejkrásnějším náměstím u nás.

  pomník Karla IV. v Praze

  pomník Karla IV. v Praze

  Pomník Karla IV byl vytvořený u příležitosti 500. výročí založení Univerzity Karlovy.

  kostel sv. Vavřince

  kostel sv. Vavřince

  Barokní kostel sv.Vavřince se nachází na Petříně jen kousek od Petřínské rozhledny.

  kostel sv. Jana Nepomuckého v Košířích

  kostel sv. Jana Nepomuckého v Košířích

  Kostel funkcionalistického vzhledu se štíhlou vysokou věží zakončenou křížem.