rozhledna Vysoký vrch

rozhledna Vysoký vrch

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Unhošť

Nadmořská výška

486 m n. m.

Popis

Pozoruhodná volně přístupná rozhledna se ukrývá na zalesněném Vysokém vrchu na Kladensku.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pozoruhodnou volně přístupnou rozhlednu ukrývá na svém vrcholu výrazně zalesněný Vysoký vrch. Tato dominanta Kladenska se vypíná nad osadou Poteplí nedaleko obce Malá Kyšice.

  rozhledna Vysoký vrch

  Vysoký vrch již obývali v mladší době bronzové Keltové, jak dokazují archeologické výzkumy z roku 1964. Ty odhalily, že na horní plošině vrchu stálo čtvercové hradiště o rozloze 1,5ha. Zřejmě to bylo strážní místo Keltů, neboť bylo nepřístupné a výhledy z něj byly na všechny strany.

  vrchol na Vysokém vrchu

  Na vrcholu stál od šedesátých let 20.století nivelační triangl. Ten se však po čase rozpadl. A tak tento vrchol s nádhernými výhledy do krajiny nenechal klidným skupinku místních nadšenců, kteří na něm v roce 1994 postavili jednoduchou jehlanovou vyhlídku, a Vysoký vrch se stal oblíbeným výletním místem.

  rozhledna Vysoký vrch

  To neuniklo ani filmařům a přijeli sem natáčet záběry do českého filmu „Báječná léta pod psa“. Dokonce se kvůli tomu musela snížit vyhlídková plošina na úroveň 2,5 nad zemí.

  Vyhlídka vydržela více jak deset let, než se dostala do havarijního stavu. Proto se lidé z Horního Bezděkova a okolních obcí rozhodli postavit rozhlednu novou. Založili „Spolek pro obnovení rozhledny na Vysokém vrchu“ a uspořádali finanční sbírku na její výstavbu, ve které se vybralo 10,5 tisíce korun. Vojenské lesy a statky darovaly materiál, dřevo opracovala zdarma pila v nedalekých Bratronicích, a v sobotu 8.září 2007 se začalo s výstavbou rozhledny. Práce probíhaly rychle a již další sobotu 15.září 2007 byla rozhledna oficiálně zpřístupněna pro veřejnost.

  rozhledna Vysoký vrch

  Dřevěná rozhledna ve tvaru jehlanu je vysoká 10 metrů a vede na ni žebřík se 17 stupni. V jeho horní části jsou pro lepší a bezpečnější uchycení přidělaná kovová madla.

  rozhledna Vysoký vrch

  Z vyhlídkové plošiny ve výšce asi 7 metrů jsou nádherné kruhové výhledy na okolní krajinu Křivoklátské a Rakovnické pahorkatiny, na Brdy a České středohoří.

  rozhledna Vysoký vrch - výhledy

  Na dřevěných sloupech jsou pro orientaci umístěné ještě směrovky ukazující na místa, která leží tím směrem.

  rozhledna Vysoký vrch

  Pěkně vyzdobená je i podlaha plošiny, na které je hvězdice ukazující světové strany, kterou ještě prochází ocelové lano, jež je součástí konstrukce rozhledny.

  rozhledna Vysoký vrch

  Vylézt na rozhlednu nebude zřejmě pro všechny. Cesta po žebříku vzhůru je jednodušší, než dolu a mnozí si to zřejmě rozmyslí, zvláště když začne ještě pořádně foukat.

  rozhledna Vysoký vrch

  Opravdu velice povedené dílo, má však jedno velké ALE! Není jednoduché se k němu dostat. K rozhledně doposud nevede žádná turistická značka, takže cesta k ní je takovým malým dobrodružstvím. Z osady Poteplí, ležící pod Vysokým vrchem vede k rozhledně několik lesních pěšinek. Pro místní žádný problém, pro neznalé se řídit nejspíše pravidlem, stoupat stále vzhůru k nejvyššímu bodu vrchu…

  Pokud jedete autem, tak kratší variantou je vyjet z Poteplí serpentinami do kopce směrem k Chýňavské myslivně.  V poslední pravotočivé zatáčce serpentin, když už jste překonali stoupání a následuje dlouhá rovinka, jsou po pravé straně těsně za sebou dva vjezdy na lesní cestu.

  rozhledna Vysoký vrch - parkování

   Auto zde nechte na okraji a vydejte se jednou z těch lesních pěšin. I zde zřejmě platí, že všechny cesty vedou do Říma, v našem případě k rozhledně. Asi po necelém kilometru je na stromě malý ukazatel směru a pak se již intuitivně orientovat k nejvyššímu místu vrchu.

  rozhledna Vysoký vrch - cesta

  Několik desítek metrů od rozhledny je velká kamenná mohyla. Byla zde vybudovaná jako vzpomínka na Jana Palacha, který se upálil v Praze v roce 1969 na protest proti okupaci naší republiky vojsky Varšavské smlouvy.

  u rozhledny Vysoký vrch

   Na vrcholu mohyly je umístěn dřevěný kůl s obrázkem právě Jana Palacha.

  dřevěný kříž s obrázkem právě Jana Palacha

  Po pár krocích jsme u rozhledny. Hned u ní je malé posezení a také upozornění, aby ji nikdo neničil a v případě objevení nějaké závady nahlásil na zde uveřejněné kontakty.

  rozhledna Vysoký vrch

  A pak již čeká „pouze“ zdolat 17 stupňů po žebříku a obdivovat krásnou okolní krajinu. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Rodinný park Amerika v Radonicích

  Rodinný park Amerika v Radonicích

  Rodinný park Amerika s rybníčkem a s písčitou pláží ke koupání...

  BITVA-NIŽBOR festival otevřená historie.20.6.2015

  BITVA-NIŽBOR festival otevřená historie.20.6.2015

  Druhý ročník divácky úspěšné akce , zaměřené na vojenskou historii a historii obecně.20.6.2015 11h www.nizbor-bitva.estranky.cz

  Do Davle za historií železnice

  Do Davle za historií železnice

  Davle je malebný městys na Vltavě. Po pravém břehu řeky vede železniční trať Praha-Čerčany - nazývána Posázavský Pacifik. Název vznikl z rázu krajiny, kterou vlaky více než sto let jezdí a její oblibou mezi trampy a osadníky již od 2014.

  Vraní skála u Zdic

  Vraní skála u Zdic

  Berounská krajina skýtá mnoho nádherných míst a mezi jejich výčtem nesmí chybět ani Přírodní památka Vraní skála...

  naučná stezka Mníšek pod Brdy

  naučná stezka Mníšek pod Brdy

  Naučná stezka seznamuje s městem Mníšek pod Brdy, s poutním areálem Skalka a s osudy Káji Maříka….