Bruselský pavilon

Bruselský pavilon

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Pavilon, který získal na světové výstavě EXPO 58 v belgickém Bruselu hlavní cenu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Ve východní části Letenských sadů se uprostřed zeleně schovává pozoruhodná stavba. Je jím Bruselský pavilon, který v šedesátých letech 20.století proslavil tehdejší Československo.

  Bruselský pavilon

  Psal se rok 1958 a v belgickém Bruselu se konala světová výstava EXPO 58. Tehdy se jí zúčastnilo i komunistické Československo a doslova všem vyrazilo dech. Její originální pavilon získal hlavní cenu a ještě řadu dalších ocenění. A že to nebylo náhodné vítězství, dokazovaly každodenní dlouhé fronty návštěvníků před vchodem do pavilonu již od ranních hodin.

  Bruselský pavilon

  Hlavní podíl na úspěchu měl autor vítězné koncepce „Jeden den v Československu“ Jindřich Santar spolu s architekty a navrhovateli pavilonu Františkem Cubrem, Josefem Hrubým a Zdeňkem Pokorným.

  Bruselský pavilon

  Uvnitř pavilonu si návštěvníci mohli například prohlédnout špičkové výrobky v oddělení „Práce a odpočinek“. Největší ohlas ale mělo představení Laterny magiky od tvůrců Alfréda Radoka, Miloše Formana, Jána Roháče, Vladimíra Svitáčka a scénografa Josefa Svobody. Vše dokonalo kulinářské umění v restauraci, umístěné v samotném srdci pavilonu.

  Bruselský pavilon

  Zahraniční noviny nešetřily chválou na československý pavilon, což způsobilo našim vystavovatelům doma za železnou oponou nemalé potíže. Soudruzi jim vyčítali malou ideovou zaměřenost a těžce nesli chválu od kapitalistických nepřátel. Přesto to účastníci výstavy přestáli a nakonec dostali i státní ceny.

  Bruselský pavilon

  Po obrovském úspěchu na výstavě EXPO 58, byla snaha pavilon zachovat a tak se rozhodlo, že se jeho část po rozebrání umístí do Letenských sadů v Praze na Letné.

  Bruselský pavilon

  Bruselský pavilon pak sloužil v Letenských sadech v období let 1960-1990 jako restaurace. Z jeho vyhlídkové terasy jsou nádherné výhledy na historickou část Prahy.

  Bruselský pavilon

  Poté však začal pavilon chátrat a v dosti dezolátním stavu ho v roce 2001 koupila reklamní agentura. Celý pavilon zrekonstruovala, bohužel však nedodržela původní stavební plány. Zrušila restauraci a udělala z něho kancelářskou budovu. I tak stále zůstává Bruselský pavilon svým neobyčejným vzhledem velice atraktivní budovou.

  Bruselský pavilon

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  kostel sv. Františka z Assisi

  kostel sv. Františka z Assisi

  Kostel sv. Františka z Assisi s dominantní čtyřicetimetrovou věží zakončenou mohutnou kopulí.

  kostel sv.Antonína

  kostel sv.Antonína

  Novogotický farní kostel sv. Antonína stojí v Praze-Holešovicích na Strossmayerově náměstí.

  Praha – okružní plavba parníky

  Praha – okružní plavba parníky

  Kdo chce vidět Prahu i trochu jinak, může vyzkoušet plavbu lodí po řece Vltavě.

  Královská cesta

  Královská cesta

  Královskou cestou se nazývá historická trasa v centru Prahy, kterou projížděli nastávající čeští králové ke své korunovaci.

  Vyšehrad

  Vyšehrad

  Bývalé sídlo českých knížat a králů s několika významnými památkami minulosti.