Letenský kolotoč

Letenský kolotoč

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Jde vůbec o nejstarší (funkční )dochovaný kolotoč v Evropě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Je známý pod jménem Letenský kolotoč, ačkoliv stál původně v Královských Vinohradech.

  Letenský kolotoč

  Jde vůbec o nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě. Ve své době ale nebyl jediným takovým kolotočem. Doložen je například kolotoč z Francie z roku 1662. Inspirace ke vzniku takového kolotoče vychází z oblíbených vojenských her z období  17-18.století, kdy vojáci jezdili v kruhu na svých koních a kopím se trefovali do terče upevněného na kůle uprostřed tohoto kruhu.

  Letenský kolotoč

  V roce 1892 si kolotoč nechal postavit Josef Nebeský z Prahy od vinohradského tesařského mistra Matěje Bílka. Tvoří ho 21 neživých koňů (někde se uvádí počet 18) potažených pravou koňskou kůží bez spojů, vycpaných slámou a s očima ze skla. Původní sedla se dochovaly už jen u čtyř koní, Flory, Poly, Šemíka a Bleska. Později byly na kolotoči vyměněny lavice za dvě dřevěná a dvě plechová autíčka. Středový sloup točny je vyzdoben původními třemi rytíři s neplechovým brněním, vyrobeného z papírmašé a natřeného stříbřenkou.

  Letenský kolotoč
  foto: zdroj Google

  Kolotoč je umístěn uvnitř renesančního dřevěného pavilonu s půdorysem pravidelného dvanáctiúhelníku. Původní plechová střecha s 12 valbami byla zakončena lucernou.

  Letenský kolotoč

  Dřevěné stěny altánku mají vyřezávané ornamenty. Vstupy na kolotoč jsou zakončené půlkruhovými oblouky, jež byly později doplněny železnými vysouvacími roletami.

  Letenský kolotoč

  Pohyb kolotoče doprovázel secesní skříňový orchestrion, který byl ale v devadesátých letech spolu s třiceticentimetrovým zvonem ukraden.

  Když ještě stával kolotoč na Vinohradech, poháněl ho člověk chodící dokola pod jeho podlahou. Tlačil před sebou vzpěru a tím dával kolotoč do pohybu.

  Letenský kolotoč

  V roce 1894 se přestěhoval kolotoč do Letenských sadů, které byly v té době velice oblíbeným výletním a oddychovým místem Pražanů. Zde již byl ruční pohon kolotoče nahrazen strojním převodem, kdy se kolotoč roztáčel pomocí kliky. V 30letech byl do něj zabudován elektromotor a kolotoč se stal již nezávislý na ručním pohonu.

  Letenský kolotoč

  V roce 2004 kolotoč získalo Národní technické muzeum, ale již v dosti kritickém stavu, který vyžadoval urychlenou rekonstrukci. Odhadovaná částka na opravy však představovala částku nad 7 milionů, což přesahovalo možnosti muzea. V roce 2006 se udělala veřejná sbírka, z které bylo získáno 302 707Kč, které se mohly alespoň prozatím věnovat na restaurování figurín koní.

  Letenský kolotoč

  Kolotoč čeká ještě dlouhá a náročná restaurace, která je bohužel závislá na financích, a těch je stále nedostatek. Věřme, že se postupně najdou zdroje a my zase uvidíme kolotoč ve funkční podobě jako kdysi. Zatím zůstává v Letenských sadech stále zamčený. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bleší Trh Holešovická Tržnice

  Bleší Trh Holešovická Tržnice

  Zahájení nově otevřeného Blešího trhu v Praze 7, Holešovicích, 8:00 - 16:00 dne 13.5.2016. Vstup zdarma, toalety zdarma. Dopravní dostupnost 50m tramvaj, 200m autobus, 500m metro. Tel: 721740407, email: blesak-holesovice@seznam.cz

  Letohrádek královny Anny

  Letohrádek královny Anny

  Letohrádek královny Anny nazývaný též Belvedér nebo Královský letohrádek, se nachází v Královské zahradě na Pražském hradě.

  kostel sv.Petra Na Poříčí

  kostel sv.Petra Na Poříčí

  Gotický trojlodní kostel se nachází v Biskupské ulici v Praze na Novém Městě.

  Svatováclavská vinice

  Svatováclavská vinice

  Svatováclavská vinice patří vůbec k nejstarším vinicím v Čechách.

  Písecká brána

  Písecká brána

  Písecká brána je jednou z mála dochovaných bran pražského barokního opevnění.