Letenský kolotoč

Letenský kolotoč

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Jde vůbec o nejstarší (funkční )dochovaný kolotoč v Evropě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Je známý pod jménem Letenský kolotoč, ačkoliv stál původně v Královských Vinohradech.

  Letenský kolotoč

  Jde vůbec o nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě. Ve své době ale nebyl jediným takovým kolotočem. Doložen je například kolotoč z Francie z roku 1662. Inspirace ke vzniku takového kolotoče vychází z oblíbených vojenských her z období  17-18.století, kdy vojáci jezdili v kruhu na svých koních a kopím se trefovali do terče upevněného na kůle uprostřed tohoto kruhu.

  Letenský kolotoč

  V roce 1892 si kolotoč nechal postavit Josef Nebeský z Prahy od vinohradského tesařského mistra Matěje Bílka. Tvoří ho 21 neživých koňů (někde se uvádí počet 18) potažených pravou koňskou kůží bez spojů, vycpaných slámou a s očima ze skla. Původní sedla se dochovaly už jen u čtyř koní, Flory, Poly, Šemíka a Bleska. Později byly na kolotoči vyměněny lavice za dvě dřevěná a dvě plechová autíčka. Středový sloup točny je vyzdoben původními třemi rytíři s neplechovým brněním, vyrobeného z papírmašé a natřeného stříbřenkou.

  Letenský kolotoč
  foto: zdroj Google

  Kolotoč je umístěn uvnitř renesančního dřevěného pavilonu s půdorysem pravidelného dvanáctiúhelníku. Původní plechová střecha s 12 valbami byla zakončena lucernou.

  Letenský kolotoč

  Dřevěné stěny altánku mají vyřezávané ornamenty. Vstupy na kolotoč jsou zakončené půlkruhovými oblouky, jež byly později doplněny železnými vysouvacími roletami.

  Letenský kolotoč

  Pohyb kolotoče doprovázel secesní skříňový orchestrion, který byl ale v devadesátých letech spolu s třiceticentimetrovým zvonem ukraden.

  Když ještě stával kolotoč na Vinohradech, poháněl ho člověk chodící dokola pod jeho podlahou. Tlačil před sebou vzpěru a tím dával kolotoč do pohybu.

  Letenský kolotoč

  V roce 1894 se přestěhoval kolotoč do Letenských sadů, které byly v té době velice oblíbeným výletním a oddychovým místem Pražanů. Zde již byl ruční pohon kolotoče nahrazen strojním převodem, kdy se kolotoč roztáčel pomocí kliky. V 30letech byl do něj zabudován elektromotor a kolotoč se stal již nezávislý na ručním pohonu.

  Letenský kolotoč

  V roce 2004 kolotoč získalo Národní technické muzeum, ale již v dosti kritickém stavu, který vyžadoval urychlenou rekonstrukci. Odhadovaná částka na opravy však představovala částku nad 7 milionů, což přesahovalo možnosti muzea. V roce 2006 se udělala veřejná sbírka, z které bylo získáno 302 707Kč, které se mohly alespoň prozatím věnovat na restaurování figurín koní.

  Letenský kolotoč

  Kolotoč čeká ještě dlouhá a náročná restaurace, která je bohužel závislá na financích, a těch je stále nedostatek. Věřme, že se postupně najdou zdroje a my zase uvidíme kolotoč ve funkční podobě jako kdysi. Zatím zůstává v Letenských sadech stále zamčený. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Náprstkovo muzeum

  Náprstkovo muzeum

  Muzeum seznamuje s životem a vývojem primitivních etnických skupin asijských, afrických a amerických kultur, s jejich tradicemi a zvyky.

  Hlávkův most

  Hlávkův most

  Hlávkův most je nejširším mostem v České republice a vůbec prvním pražským betonovým mostem přes řeku Vltavu.

  Letenský zámeček

  Letenský zámeček

  Novorenesanční Letenský zámeček je velice oblíbeným a navštěvovaným místem s několika restauracemi.

  kaplička se zvonicí na Střížkově

  kaplička se zvonicí na Střížkově

  Slohově vyzrálá a architektonicky náročně řešená sakrální stavba byla v roce 2011 prohlášena za kulturní památku.

  Staroměstská mostecká věž

  Staroměstská mostecká věž

  Staroměstská mostecká věž patřila k nejkrásnějším gotickým věžím v Evropě.