Anežský klášter

Anežský klášter

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

O založení Anežského kláštera se zasloužila členka královské dynastie Přemyslovců sv.Anežka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Anežský klášter se nachází na okraji historického území Starého města Na Františku.

  Anežský klášter

  O jeho založení se zasloužila členka královské dynastie Přemyslovců sv.Anežka spolu s králem Václavem I. Anežka byla jednou z prvních vysoce postavených osob své doby, která se věnovala charitativní činnosti a významně ovlivnila kulturní a umělecký vývoj v Čechách i v okolních zemích.

  Anežský klášter

  Založila špitál, klášter, podařilo se jí změnit řádová pravidla a realizovat sdružený klášter menších bratří a sester. Zřejmě kolem roku 1234 vznikl areál o několika stavbách, který co do rozsahu neměl v naší gotice obdoby. Se svým synovcem Přemyslem Otakarem II. v něm nechali přistavět svatyni Salvátora, zamýšlenou jako rodové pohřebiště. Pohřbeni v ní pak byli mnozí členové královské rodiny jako Václav I., Kunhuta Štaufská, Anežka Česká, Kunhuta Haličská i samotná Anežka Přemyslovna.

  Anežský klášter

  Již na konci 14. století začal areál Anežského kláštera chátrat. Zachránili ho až dominikáni, kteří se ho ujali v roce 1556. Opravili budovu konventu klaristek a udělali řadu renesančních úprav.

  Anežský klášter

  V roce 1680 poškodil klášter požár. Následně byl opraven a přestavěn ve slohu raného baroka a později ve stylu vrcholného baroka.

  Anežský klášter

  V době vlády Josefa II. byl klášter zrušen, stejně jako spousta dalších církevních staveb v Praze. Z areálu kláštera se udělalo obydlí pro nejchudší vrstvy obyvatelstva, které tam bydlelo po desetiletí.

  Anežský klášter

  V období 30-80let 20.století probíhala nákladná rekonstrukce klášterních budov, kdy byl celý areál včetně interiérů vrácen do původní gotické podoby.

  Anežský klášter

  Od roku 1978 je Anežský klášter národní kulturní památkou a sídlí v něm jedna ze sekcí pražské Národní galerie. Návštěvníci zde mohou zhlédnout expozici s názvem Středověké umění v Čechách a střední Evropě 1200-1550.

  Anežský klášter

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Královská cesta

  Královská cesta

  Královskou cestou se nazývá historická trasa v centru Prahy, kterou projížděli nastávající čeští králové ke své korunovaci.

  Letohrádek Hvězda

  Letohrádek Hvězda

  Letohrádek Hvězda je jedna z nejpozoruhodnějších renesančních staveb v Čechách.

  Velkopřevorský mlýn

  Velkopřevorský mlýn

  Velkopřevorský mlýn se nachází na Malé Straně, na jednom z nejromantičtějších a nejtajuplnějších míst historické Prahy.

  Olšanské hřbitovy

  Olšanské hřbitovy

  Olšanské hřbitovy jsou největším pohřebištěm nejen v samotné Praze, ale i v celé České republice.

  kubistický kiosek, Praha

  kubistický kiosek, Praha

  Kubistický kiosek je kulturní památkou a dodnes opravdovou funkční raritou.