hrad Krakovec

hrad Krakovec

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Rakovník

Popis

Nadčasový hrad své doby, který nedbal na žádné zásady správné obrany a bezpečnosti.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Krakovec se nachází ve stejnojmenné vesnici nedaleko Rakovníka. Již při příjezdu od vesničky Šípy je z dálky vidět jeho mohutná zřícenina.

  hrad Krakovec

  Tuto impozantní stavbu nechal postavit v letech 1381-1383 křivoklátský purkrabí Jíra z Roztok. Byl to jeden z mála hradů postavený za vlády Václava IV. Jíra však nedbal na žádné zásady správné obrany a bezpečnosti, a tak hradu chyběla například důležitá mohutná obranná věž nebo dostatek otvorů pro střílny ve zdech.

  hrad Krakovec

  On se zaměřil hlavně na obytné prostory a jejich komfort. Dokazuje to i nezvykle vysoký počet 26 obytných místností, z nichž většina měla křížové klenby.

  hrad Krakovec

  Nejvýznamnějším architektonickým prvkem stavby byla hradní kaple Panny Marie a sv.Kateřiny s arkýřovitým vysunutým presbyteriem. Ještě v roce 1851 byly na stěnách kaple patrné fresky, zachycující události ze života Panny Marie. Nyní už lze vidět pouze pozůstatky kaple nacházející se na konci vysokého hranolového pilíře.

  hrad Krakovec

  Hrad Krakovec stojí na nízkém a širokém skalnatém ostrohu nad soutokem potoku Šípského a Krakovského. Samotná budova hradu je dvoupatrová, má obdélníkový tvar se skoseným jihovýchodním rohem.

  hrad Krakovec

  Průčelí budov uvnitř nádvoří obíhaly pavlače, které umožňovaly návštěvnost všech místností v daném patře. Neobvyklá byla i velká okna stavěná již od nízkého prvního patra, což jen dokládá bezstarostnost majitele.

  hrad Krakovec

  V roce 1410 prodal Jíra hrad Jindřichu Leflovi z Lažan, což byl Husův stoupenec. Ten pozval na hrad osobně Mistra Jana Husa. Jan Hus tu pak krátce pobýval, než odjel do Kostnice, kde byl upálen. Na památku návštěvy Jana Husa je ve svahu pod hradem umístěna jeho kamenná socha.

  hrad Krakovec

  Hrad poté vlastnili Kolovratové a Lobkovicové, za kterých byly v 16.století provedeny renesanční úpravy a hrad pak byl někdy nazýván jako Červený zámek nebo Červený hrádek. Během třicetileté byl vážně poškozen nejdříve bavorskou armádou a následně saskými vojsky.

  hrad Krakovec

  Další majitelé ho dlouze opravovali, než byl opět obytný. V roce 1783 po úderu bleskem ale vyhořel a pak již ho nikdo neobnovil.

  hrad Krakovec

  Jeho poslední právoplatný majitel Max princ z Croy Dülmen ho předal v roce 1924 za symbolickou korunu Klubu českých turistů. Od roku 1954 spadá hrad Krakovec pod správu státu. 

  hrad Krakovec

  Autem lze přijet až do vesničky Krakovec a zaparkovat zdarma na vyhrazených místech k parkování. Odtud se jde kolem místních domků, dobové hospody, přes šíjový příkop po unikátním dřevěném mostu z let 2000-2005. Jeho vzhled je volně inspirován obdobnými dřevěnými konstrukcemi pozdního středověku.

  hrad Krakovec

  Po jeho přejití se již objevíte na nádvoří hradu Krakovec, kde se naproti vypíná palácová budova. Je Vám povědomá i přesto, že jste tu ještě nikdy nebyli?

  hrad Krakovec

  Zřejmě se díváte na pohádky, neboť právě tady se točily scény k pohádkám „Ať žijí duchové“ nebo Princ a večernice“.

  hrad Krakovec

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Lomy Amerika

  Lomy Amerika

  Kdo navštíví oblast Českého krasu a neviděl „Ameriku“, jako by tam nebyl.

  Sfinga ve Veltruském parku

  Sfinga ve Veltruském parku

  Mýtický tvor pocházející ze starověkého Egypta se nachází také ve Veltruském parku.

  hrad Okoř

  hrad Okoř

  Zřícenina Okoř se svou působivou siluetou je oblíbeným místem mnoha návštěvníků.

  Národopisné muzeum v Třebízi

  Národopisné muzeum v Třebízi

  Třebíz je vesnickou památkovou rezervací s ukázkou lidové architektury a života lidí na vesnici v minulých stoletích.

  Aksamitová brána

  Aksamitová brána

  Aksamitová brána je krasový útvar vzniklý propadnutím stropu jeskyně.