Holešovická tržnice

Holešovická tržnice

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Holešovická tržnice je známá prodejem čerstvé zeleniny a ovoce a stánkovým prodejem „značkového“ zboží vietnamských obchodníků.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Není snad nikoho v Praze, kdo by neznal Holešovickou tržnici, pražské centrum asijského stánkového prodeje, ale i tradičního prodeje čerstvé zeleniny a ovoce a potřeb pro zahrádkáře a kutily.

  Holešovická tržnice

  Tento památkově chráněný areál nacházející se v Praze Holešovicích u Bubenského nábřeží byl postavený v letech 1893-1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka. Ne však jako tržnice, ale jako Ústřední jatka královského města Prahy. Důvodem byl vydaný zákaz soukromých porážek na území Prahy i předměstských částí a zároveň nařízení, že veškeré dovážené maso do Prahy musí projít zvěrolékařskou prohlídkou právě v těchto Ústředních jatkách.

  Holešovická tržnice

  Vstup z jižní části byl dvěma vchody, mezi nimiž byl domek vrátného. Po jeho stranách byly dva mohutné pilíře ozdobené na jedné straně mužem s býkem a na druhé mužem s krávou.

  Holešovická tržnice

  Hlavní vchod zůstal dodnes nezměněn a je prakticky stejný jako tenkrát v 19.století. I komunikace uvnitř zůstaly zachovány, pouze dostaly jména pro lepší orientaci.

  Holešovická tržnice

   Na bývalých jatkách stojí všechny budovy, které tam stávaly i s renovovanou vodárenskou věží s hodinami.

  Holešovická tržnice

  V jateční části byly porážky, výsek, tržnice masa, masné komory, chladírny, strojovna, sklad kůží, laboratoř. Jatka měla i svůj vlastní vodovod a kanalizaci.

  Holešovická tržnice

  V roce 1921 tam zahájila provoz Řeznicko-uzenářská banka, kde probíhaly veškeré platby za koupené i prodané zboží. Jatka fungovala téměř sto roků. Po otevření nových masokombinátů v Písnici a Čakovicích byla Ústřední jatka v roce 1983 zrušena.

  Holešovická tržnice

  Z areálu se poté stala největší pražská tržnice. Začala se tam prodávat čerstvá zelenina a ovoce a potřeby pro zahrádkáře. Postupně se tam nastěhovali vietnamští stánkoví prodejci se svým „značkovým“ zbožím. Později přibyla i pošta, lékárna, několik kamenných obchodů, restaurací a občerstvení. Nyní zde probíhají i pravidelné farmářské trhy.

  Holešovická tržnice

  Holešovická tržnice by měla v dohledné době výrazně změnit svoji tvář. Pomalu už chátrající areál by měl projít rekonstrukcí a změnit se v moderní centrum obchodu, zábavy a odpočinku. Tak uvidíme. Poté budeme moci porovnat fotky nového areálu se současnými z roku 2012.

  Holešovická tržnice

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  kostel sv. Salvátora v Praze

  kostel sv. Salvátora v Praze

  Jde o jednu z nejcennějších barokních památek, která se budovala postupně po mnoho let.

  Tančící dům

  Tančící dům

  Unikátní nadčasové dílo moderní architektury zasazené do staré zástavby Prahy 2.

  kostel sv.Antonína

  kostel sv.Antonína

  Novogotický farní kostel sv. Antonína stojí v Praze-Holešovicích na Strossmayerově náměstí.

  morový sloup Nejsvětější Trojice, Praha

  morový sloup Nejsvětější Trojice, Praha

  Morový sloup Nejsvětější Trojice navrhl významný barokní architekt Giovanni Battista Alliprandi.

  ulice Nerudova

  ulice Nerudova

  Patrně nejznámější pražskou ulicí je ulice Nerudova, pojmenovaná po významném českém spisovateli a básníku Janu Nerudovi, který v ulici bydlel.