Holešovická tržnice

Holešovická tržnice

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Holešovická tržnice je známá prodejem čerstvé zeleniny a ovoce a stánkovým prodejem „značkového“ zboží vietnamských obchodníků.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Není snad nikoho v Praze, kdo by neznal Holešovickou tržnici, pražské centrum asijského stánkového prodeje, ale i tradičního prodeje čerstvé zeleniny a ovoce a potřeb pro zahrádkáře a kutily.

  Holešovická tržnice

  Tento památkově chráněný areál nacházející se v Praze Holešovicích u Bubenského nábřeží byl postavený v letech 1893-1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka. Ne však jako tržnice, ale jako Ústřední jatka královského města Prahy. Důvodem byl vydaný zákaz soukromých porážek na území Prahy i předměstských částí a zároveň nařízení, že veškeré dovážené maso do Prahy musí projít zvěrolékařskou prohlídkou právě v těchto Ústředních jatkách.

  Holešovická tržnice

  Vstup z jižní části byl dvěma vchody, mezi nimiž byl domek vrátného. Po jeho stranách byly dva mohutné pilíře ozdobené na jedné straně mužem s býkem a na druhé mužem s krávou.

  Holešovická tržnice

  Hlavní vchod zůstal dodnes nezměněn a je prakticky stejný jako tenkrát v 19.století. I komunikace uvnitř zůstaly zachovány, pouze dostaly jména pro lepší orientaci.

  Holešovická tržnice

   Na bývalých jatkách stojí všechny budovy, které tam stávaly i s renovovanou vodárenskou věží s hodinami.

  Holešovická tržnice

  V jateční části byly porážky, výsek, tržnice masa, masné komory, chladírny, strojovna, sklad kůží, laboratoř. Jatka měla i svůj vlastní vodovod a kanalizaci.

  Holešovická tržnice

  V roce 1921 tam zahájila provoz Řeznicko-uzenářská banka, kde probíhaly veškeré platby za koupené i prodané zboží. Jatka fungovala téměř sto roků. Po otevření nových masokombinátů v Písnici a Čakovicích byla Ústřední jatka v roce 1983 zrušena.

  Holešovická tržnice

  Z areálu se poté stala největší pražská tržnice. Začala se tam prodávat čerstvá zelenina a ovoce a potřeby pro zahrádkáře. Postupně se tam nastěhovali vietnamští stánkoví prodejci se svým „značkovým“ zbožím. Později přibyla i pošta, lékárna, několik kamenných obchodů, restaurací a občerstvení. Nyní zde probíhají i pravidelné farmářské trhy.

  Holešovická tržnice

  Holešovická tržnice by měla v dohledné době výrazně změnit svoji tvář. Pomalu už chátrající areál by měl projít rekonstrukcí a změnit se v moderní centrum obchodu, zábavy a odpočinku. Tak uvidíme. Poté budeme moci porovnat fotky nového areálu se současnými z roku 2012.

  Holešovická tržnice

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kalvárie v Motole

  Kalvárie v Motole

  Dominantou a nejatraktivnější částí celé přírodní památky je skála s velkým kamenným křížem.

  pomník T.G.Masaryka, Hradčany

  pomník T.G.Masaryka, Hradčany

  Pomník našeho prvního prezidenta Československa stojí na Hradčanském náměstí u brány Pražského hradu.

  Nosticův palác

  Nosticův palác

  Raně barokní budova Nosticova paláce byla postavena v letech 1658-1660 podle projektu Francesca Carattiho.

  Praha – okružní plavba parníky

  Praha – okružní plavba parníky

  Kdo chce vidět Prahu i trochu jinak, může vyzkoušet plavbu lodí po řece Vltavě.

  nejužší ulička v Praze

  nejužší ulička v Praze

  Nejužší ulička v Praze se semafory pro pěší.