Nepomuk – městské centrum

Nepomuk – městské centrum

Kategorie

Města a obce

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Nepomuk

Nadmořská výška

449 m n. m.

Popis

Nepomuk – město v jihovýchodní části Plzeňského kraje, cca 35 km od Plzně a 25 km od Klatov. Městem vede mezinárodní silnice E49 spojující Karlovy Vary a České Budějovice. Město je známé jako rodiště sv. Jana Nepomuckého.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Nejstarší písemná zmínka o Nepomuku souvisí se založením nedalekého cisterciáckého kláštera v roce 1144. Již dříve existující osada Nepomuk (původně zvaná Pomuk) se stala trhovou vsí a také centrem správy řemesel a obchodu pro v té době rozlehlou klášterní doménu. Již ve 13. století bylo uděleno Nepomuku hrdelní právo. Na počátku 15. století obdržela původní trhová ves městská práva. Klášter byl  v roce 1420 vypálen husity a jeho majetek přešel do rukou Švamberků a posléze Šternberků. Díky vrchnosti i samotným panovníkům získalo město rozsáhlé právo várečné i právo konání dvou několikadenních výročních trhů. Největší rozvoj města je spjat s obdobím baroka, kdy byl Nepomuk význačným poutním místem. Roku 1730 určil císař Karel VI. aby Nepomuk, zvaný někdy městem a jindy městečkem, měl již nastálo titul města.

  Nepomuk – městské centrum 

  Sv. Jan Nepomucký se narodil v Nepomuku kolem roku 1340. Stal se generálním vikářem pražské arcidiecéze a jako jeden z nejvyšších hodnostářů se ocitl v centru tehdejších sporů mezi církvé a králem. V roce 1393 byl po mučení svržen z Karlovy mostu do Vltavy. V roce 1729 jej papež Benedikt XIII oficiálně kanonizoval. Se stovkami svatojánských soch a kostelů se setkáváme nejen u nás, ale i za hranicemi. Jako patron vod ochraňuje mnoho mostů. Sv. Jan Nepomucký se stal nejvýznamnějším barokním světcem.

  Nepomuk – městské centrum 

  Zajímavé je historické centrum města. Například kostel sv. Jana Nepomuckého a kostel sv. Jakuba, staré opravené domy v Plzeňské ulici, která spojuje tyto dvě sakrální stavby a také náměstí Augustina Němejce, významného malíře a Nepomuckého rodáka.

  Nepomuk – městské centrum

  Na rozlehlém dlážděném náměstí, jemuž dominuje budova Městského muzea a galerie stojí socha sv. Jana Nepomuckého a kašna. Na severní straně náměstí je k vidění celá řada pískovcových soch vytvořených v rámci sochařského sympozia.

  Nepomuk – městské centrum

  Na severozápadní straně náměstí Augustina Němejce se nachází dům čp. 63, zvaný Janotovský. Majitelem domu byl podhůřský velkostatkář Josef Smrčka a k domu náleželo celovárečné právo. V roce 1911 budovu odkoupilo město a zřídilo v něm radnici. Dnes se zde nachází městský úřad.

  Nepomuk – městské centrum 

  Výraznou dominantou města a jeho okolí je zámek Zelená hora na stejnojmenné vrchu severně od města.  

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Chebský hrad – kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly

  Chebský hrad – kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly

  Dvoupatrová kaple stojí (jak ostatně uvedeno v názvu) na nádvoří či spíše rozměrném prostranství Chebského hradu. Lze říci, že po Černé věži je druhou dominantní stavbou hradu, ale také stavbou nejcennější.

  Karlovy Vary – kostel sv. Lukáše

  Karlovy Vary – kostel sv. Lukáše

  Kostel je postavený v novogotické stylu z neomítnutých červených cihel. Jeho stavba byla dokončena v roce 1877. V současnosti je zde umístěna expozice voskových figurín. Kostel je kulturní památkou.

  Nejdecká skála, Karlovarsko

  Nejdecká skála, Karlovarsko

  Nejdecká skála se pro svůj tvar nazývá též Knížecím nosem.

  kaple Ecce Homo a Chopinova chata

  kaple Ecce Homo a Chopinova chata

  V karlovarských lázeňských lesích lze spatřit spoustu zajímavých altánů, kapliček, vyhlídek...

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  Karlovy Vary – Alžbětiny lázně

  Alžbětiny lázně (někdy označované lako Lázně V), pseudobarokní stavba pojmenovaná po císařovně Alžbětě, stojí ve Smetanových sadech naproti Hlavní karlovarské poště. K jejich hlavnímu vchodu vedou od pošty pohodlné parkové cesty.