Hradiště u Hlinné

Hradiště u Hlinné

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Nadmořská výška

545 m n. m.

Popis

Čedičový vrch Hradiště, jehož nadmořská výška dosahuje kóty 545 m, se nachází severně od Litoměřic a jihovýchodně od malé obce Hlinná, odkud vede na vrchol Hradiště žlutě značená turistická cesta. Část vrchu je od r. 1949 přírodní památkou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hradiště – hora, jež je významnou dominantou regionu, se nachází cca 3 km severně od Litoměřic a cca 0,5 km jihovýchodně od obce Hlinná. Hora je zčásti /zejména od severu zalesněná, na jižní straně jsou viditelné výrazné skály se sloupcovitou odlučností.

  Hradiště u Hlinné 

  Motoristé mohou zaparkovat auto přímo v obci Hlinná a vystoupat po asfaltové silnici strmější stoupání ještě v obci. Kde solnice končí (u staré lípy) je i malý pomníček – boží muka. Kolem je vidět rozsáhlá investiční činnost – příprava nových pozemků pro zástavbu. Odtud již vede pouze polní cesta. Po zhruba stovce metrů odbočuje žluté značení vpravo na pěšinu, která vede až na vrchol hory. Cestou je možno pozorovat stádo obcí a koz spásající travnaté svahy.

  Hradiště u Hlinné

   

  Vrchol hory nabízí nádherný rozhled do širokého okolí. Východně Křížová hora a část Ralské pahorkatiny, jižně a jihovýchodně Litoměřice, na horizontu Říp, o něco východněji Házmburk, jihozápadně Milešovské středohoří, především Lovoš Milešovka a Kletečná, severozápadně až severně Varhošť a Holý vrch i část Dlouhého vrchu, dole na severozápadě obec Hlinná, jižně Litoměřice, jihozápadně Radobýl a jižně přímo pod horou vrch Kamýk. Ne vždy je jasně vidět vše, dle zkušeností by byl nejlepší výhled po dešti, já jsem však výlet absolvoval za slunečného dne a byl jsem tomu rád.

  Hradiště u Hlinné 

  Vrch prohlášen přírodní památkou a to z důvodu ochrany bylinných společenstev stepního charakteru s výskytem konikleců, konkrétně koniklece lučního českého, koniklece otevřeného a jejich křížence koniklece Hackelova, který zde byl popsán.

  Hradiště u Hlinné

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Kamenice

  hrad Kamenice

  Volně přístupná zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou a nádhernými výhledy do krajiny.

  pomník Přemysla Oráče

  pomník Přemysla Oráče

  Pomník Přemysla Oráče stojí na Královském poli u obce Stadice.

  Hrad Kostomlaty

  Hrad Kostomlaty

  Jedná se o zříceninu hradu, která je velmi krásná

  Vrchol Oblík

  Vrchol Oblík

  Autem jsme jeli přes Louny pod vrchol Oblík, kde jsme po turistické značce vyrazili směrem na vrchol

  České středohoří - Hazmburk

  České středohoří - Hazmburk

  Hazmburk (v překladu Zaječí hrad nebo Zajícův hrad) je zřícenina hradu v Českém středohoří nad vesnicí Klapý nedaleko města Libochovice. Vystupuje nad okolní krajinu a poskytuje pěkný kruhový výhled.