Státní opera Praha

Státní opera Praha

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Státní opera Praha patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V době, kdy Čechy ještě náležely pod rakousko-uherskou monarchii, žila v Praze poměrně početná německá menšina. V roce 1883, když bylo s velkou slávou postaveno ryze české Národní divadlo, zatoužila i pražská německá obec mít něco svého, kde by mohli působit němečtí umělci. Ti zpočátku hráli ve Stavovském divadle a střídali se s českým souborem. A tak v roce 1883 byl ustaven Německý divadelní spolek, který začal shromažďovat finanční prostředky na stavbu vlastního německého divadla. Výsledkem bylo v roce 1888 postavení nádherné budovy pod názvem Nové německé divadlo.

  Státní opera Praha

  Jeho činnost byla zahájena 5. ledna 1888 Wagnerovou operou Mistři pěvci norimberští. O divadle se začalo mluvit jako o jednom z nejkrásnějších německých divadel v Evropě.

  Státní opera Praha

  Interiér mělo bohatě zdobený v novorokokovém stylu, kombinovaný v barvě bílé a zlaté, s nádherně malovanými stropy a překrásným masivním zlatým lustrem.

  Státní opera Praha

  V divadle působila celá řada umělců světového významu, jakými byli například Gustav Mahler, Richard Strauss, Enrico Caruso, Alexandr Zemlinski a mnoho dalších.

  Státní opera Praha

  Po druhé světové válce byla budova přejmenována na Smetanovo divadlo a přešla z obav nežádoucí konkurence Národnímu divadlu pod jeho správu jako třetí scéna. Za éry komunismu se tu dál konala představení opery i baletu.

  Státní opera Praha

   Změna nastala po sametové revoluci, kdy v roce 1992 nabylo divadlo opět své nezávislosti a přejmenovalo se na Státní operu.

  Státní opera Praha

  Vystoupil zde i slavný britský zpěvák George Michael se svojí Symphonica Tour 2011 a kromě operních vystoupení se tu koná i vyhlášení populárního Zlatého slavíka.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Obora Hvězda

  Obora Hvězda

  Obora Hvězda je lesem, přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Je oblíbeným místem mnoha Pražanů, ačkoliv se nachází poměrně daleko od velkých pražských sídlišť.

  kostel sv.Petra Na Poříčí

  kostel sv.Petra Na Poříčí

  Gotický trojlodní kostel se nachází v Biskupské ulici v Praze na Novém Městě.

  kostel sv.Rocha

  kostel sv.Rocha

  Kostel sv.Rocha byl postaven jako morová kaple při obrovské morové epidemii v Praze v roce 1680.

  Po stopách Svatopluka Čecha - Letenská zastavení

  Po stopách Svatopluka Čecha - Letenská zastavení

  Při výletu do Prahy (vycházce) si projdeme místa spojená s životem Svatopluka Čecha a nesoucí jeho jméno. Navštívíme místa plná zeleně a klidu (Letenské sady, Stromovka) a prohlédneme si krásy secese i funkcionalismu. Začneme na Letné.

  kostel sv.Cyrila a Metoděje, Praha 2

  kostel sv.Cyrila a Metoděje, Praha 2

  Kostel, v němž se v roce 1942 ukrývali českoslovenští parašutisté po provedení atentátu na Reinharda Heydricha.