Státní opera Praha

Státní opera Praha

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Státní opera Praha patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V době, kdy Čechy ještě náležely pod rakousko-uherskou monarchii, žila v Praze poměrně početná německá menšina. V roce 1883, když bylo s velkou slávou postaveno ryze české Národní divadlo, zatoužila i pražská německá obec mít něco svého, kde by mohli působit němečtí umělci. Ti zpočátku hráli ve Stavovském divadle a střídali se s českým souborem. A tak v roce 1883 byl ustaven Německý divadelní spolek, který začal shromažďovat finanční prostředky na stavbu vlastního německého divadla. Výsledkem bylo v roce 1888 postavení nádherné budovy pod názvem Nové německé divadlo.

  Státní opera Praha

  Jeho činnost byla zahájena 5. ledna 1888 Wagnerovou operou Mistři pěvci norimberští. O divadle se začalo mluvit jako o jednom z nejkrásnějších německých divadel v Evropě.

  Státní opera Praha

  Interiér mělo bohatě zdobený v novorokokovém stylu, kombinovaný v barvě bílé a zlaté, s nádherně malovanými stropy a překrásným masivním zlatým lustrem.

  Státní opera Praha

  V divadle působila celá řada umělců světového významu, jakými byli například Gustav Mahler, Richard Strauss, Enrico Caruso, Alexandr Zemlinski a mnoho dalších.

  Státní opera Praha

  Po druhé světové válce byla budova přejmenována na Smetanovo divadlo a přešla z obav nežádoucí konkurence Národnímu divadlu pod jeho správu jako třetí scéna. Za éry komunismu se tu dál konala představení opery i baletu.

  Státní opera Praha

   Změna nastala po sametové revoluci, kdy v roce 1992 nabylo divadlo opět své nezávislosti a přejmenovalo se na Státní operu.

  Státní opera Praha

  Vystoupil zde i slavný britský zpěvák George Michael se svojí Symphonica Tour 2011 a kromě operních vystoupení se tu koná i vyhlášení populárního Zlatého slavíka.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  kostel Panny Marie Sněžné

  kostel Panny Marie Sněžné

  Gotický kostel Panny Marie Sněžné je nejvyšší pražský kostel založený císařem Karlem IV.

  pomník Karla IV. v Praze

  pomník Karla IV. v Praze

  Pomník Karla IV byl vytvořený u příležitosti 500. výročí založení Univerzity Karlovy.

  Maiselova synagoga

  Maiselova synagoga

  Maiselovu synagogu nechal postavit jako rodinou synagogu primas Židovského města pražského Mordechaj ben Šemuel Maisel.

  Obora Hvězda

  Obora Hvězda

  Obora Hvězda je lesem, přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou. Je oblíbeným místem mnoha Pražanů, ačkoliv se nachází poměrně daleko od velkých pražských sídlišť.

  Olšanské hřbitovy

  Olšanské hřbitovy

  Olšanské hřbitovy jsou největším pohřebištěm nejen v samotné Praze, ale i v celé České republice.