Zřícenina hradu Kynžvart

Zřícenina hradu Kynžvart

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

824 m n. m.

Popis

Zřícenina hradu Kynžvart se nachází ve Slavkovském lese na zalesněném Zámeckém vrchu nad městem Lázně Kynžvart v úctyhodné nadmořské výšce 824 m. Zřícenina obklopená příkopy překvapí svou rozlehlostí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad byl založen jako královský strážní bod − odtud původní název Kunigeswart − střežící tehdejší zemskou hranici a zároveň tzv. Norimberskou cestu v úseku mezi Plzní a Chebem.. Hrad byl založen patrně krátce po roce 1242, kdy byl zdejší pomezní hvozd smlouvou z Chebu natrvalo připojen k Českému království. Zakladatelem hradu tak pravděpodobně byl král Václav I.

  Zřícenina hradu Kynžvart

  Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1287, kdy je hrad uváděn v držení štaufského rodu Hartenberků . K tomuto rodu patřili Englhart a Albert z Kynžvartu, přívrženci císaře Ludvíka Bavora, kteří najímali žoldnéře k přepadávání chebských kupců a měšťanů. Proto Karel IV. nechal na hrad v červenci 1347 poslat trestnou výpravu, před níž bratři uprchli do Bavorska, a hrad byl pobořen. Jeho obnovu pak Karel IV. zakázal. Kynžvartské panství několikrát změnilo vlastníka, s ním i hrad Kynžvart. Až teprve v roce 1398 vydal král Václav IV. povolení k obnově hradu jeho majiteli, jímž byl Hynčík Pluh z Rabštejna. Po obnovw hradu znovu měnil majitele, až v roce 1623 se stal majetkem rodu Metternichů. Koncem třicetileté války byl v roce 1647 obléhán a dobyt a to jak Švédy, tak císařským vojskem a následně rozbořen. Část zdiva byla v 80. letech 17. století použita na stavbu zámku Kynžvart.  Hrad už pak nebyl obnoven.

  Zřícenina hradu Kynžvart

  Trasa ke zřícenině hradu vede po modrém turistickém značení dvěma směry nebo po žlutém značení podél městského hřbitova. Cesta stoupá do vrchu prakticky až na zříceninu, resp. její vrchol se zbytky hradních staveb. Centrum hradu je obklopeno valy a příkopy.

  Zřícenina hradu Kynžvart

  Cestou je možno si u dvou zhotovených sezení odpočinout a občerstvit se z vlastních zásob, v areálu hradu ve vysokém lesním porostu stojí dokonce zastřešené sezení.

  Zřícenina hradu Kynžvart

  Z jednoho místa cesty naskýtá krásný výhled do krajiny, dobře viditelná je také bývalá pozorovací věž (dnes zařízení Chebské rozhlasové stanice na vrchu Dyleň (940 m n.m.) na protilehlém pohoří Český les.

  Zřícenina hradu Kynžvart-výhled

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Loket - prohlídka města

  Loket - prohlídka města

  Město s více než 3 tisíci obyvatel, na řece Ohři, mezi městy Karlovy Vary (8 km) a Sokolov (6 km), necelý 1 km od dálnice spojující Karlovy Vary s Chebem.

  Františkovy Lázně - Luisin pramen a Luisiny lázně

  Františkovy Lázně - Luisin pramen a Luisiny lázně

  Luisin pramen se ve Františkových lázních nachází v západní části lázeňského území. Lze jej nalézt v empírovém otevřeném pavilonu v parku poblíž Luisiných lázní.

  Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla

  Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla

  Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla se nachází v Karlových Varech v klidné vilové části ulice Krále Jiřího jen kousek od karlovarské kolonády.

  letohrádek Kamýk, Osek u Rokycan

  letohrádek Kamýk, Osek u Rokycan

  Pozůstatky letohrádku Kamýk se nachází na skalnaté vyvýšenině v Oseku u Rokycan.

  Cheb – kostel sv. Bartoloměje

  Cheb – kostel sv. Bartoloměje

  Kostel sv. Bartoloměje v Chebu se nachází na dolním konci Kamenné ulice poblíž mostu přes řeku Ohři. Patří mezi jednu z nestarších památek města. V současné době uzavřený.