ostrov Štvanice

ostrov Štvanice

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Ostrov Štvanice známý svým legendárním zimním stadionem a krásným tenisovým areálem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Ostrov Štvanice se nachází na řece Vltavě mezi Holešovicemi a Karlínem. Už od počátku byl důležitým místem pro obyvatelstvo z obou stran řeky. Voda byla v těchto místech mělká a právě tudy vedl jediný brod v dolním toku Vltavy. V okolí byly i další říční ostrůvky jako Primátorský, Jeruzalemský, Korunní a Rohanský, ty však postupně zanikly při regulaci říčního koryta.

  ostrov Štvanice
  ostrov Štvanice se stejnojmenou elektrárnou

  Ostrovu se říkávalo Velké Benátky. Jméno Štvanice dostal po oblíbené zábavě tehdejší doby, kdy se na něm pořádaly psí štvanice na medvědy, jeleny, srny nebo kance, než to zakázal císař František I. Na ostrově se hrálo divadlo, bylo tam varieté a předváděla se tam spousta dalších atrakcí.

  ostrov Štvanice
  zdymadlo Štvanice

  V období let 1845-1850 byl přes ostrov postaven Negrelliho viadukt, který umožňoval železniční dopravu mezi Karlínem a Bubny. V té době to byla největší železniční stavba v Evropě. Viadukt byl dlouhý 1110m a dodnes je pražským nejdelším mostem.

  ostrov Štvanice
  Negrelliho viadukt

  Druhý most přes ostrov byl již určen pro běžnou dopravu. Jmenoval se Hlávkův most a postavený byl v letech 1909-1912. O jeho působivou sochařskou výzdobu se podělili Bohumil Kafka a Ladislav Kofránek.

  ostrov Štvanice-Hlávkův most
  Hlávkův most

  Na úplné špici ostrova, blíže k Pražskému hradu, byla v letech 1913-1914 postavena vodní elektrárna Štvanice. Zajímavou secesní budovu s kopulovitou věží navrhl architekt Alois Dlabač.

  elektrárna Štvanice
  elektrárna Štvanice

  Původně byla vybavena třístupňovou Francisovou turbínou. Jeden ze stupňů turbíny je vystaven na volně přístupném prostranství u elektrárny.

  ostrov Štvanice - jeden stupeň turbíny
  jeden ze stupňů Francisovy turbíny

  Od elektrárny je i nádherný výhled na rekonstruovaný Helmův žleb v pozadí s panoramatem Pražského hradu.

  Helmův žleb
  jez Helmův žleb

  Štvanice je v novodobější době známá především známými sportovišti. Od 30let 20století tam stával slavný dřevěný zimní stadion, na kterém se pořádalo MS i ME v hokeji a v krasobruslení. Zpočátku se bruslilo pod širým nebem, v roce 1956 byla stadionu dostavěna i střecha.

  bývalý zimní stadion Štvanice
  takto kdysi vypadal zimní stadion Štvanice

   Po výstavbě nového a modernějšího stadionu v Holešovicích se všechny sportovní akce přesunuly tam a na Štvanici se již žádná vrcholová akce nekonala. Definitivní konec pro stadion znamenala povodeň v roce 2002 a tak byl v roce 2011 zbourán.  Místo, kde ještě před rokem stával, dnes vypadá takto.

  zde stával legendární zimní stadion Štvanice
  a takto vypadá místo, kde stadion stál (rok 2012)

  Z druhé strany Hlávkova mostu stojí od roku 1986 tenisový areál. Několika tenisovým kurtům vévodí krásný hlavní stadion s centrálním kurtem. Před jeho vchodem je umístěna socha tenisty.

  tenisový areál Štvanice
  tenisový arteál Štvanice

  O kousek dále je zastřešený a osvětlený skatepark, ve kterém se konal například světový závod Mystic Skate Cup a je vyhlášeným místem „skejťáků“. Ve výčtu nesmí chybět ani sportovní kanál pro vodní slalom, vybudovaný pod novým pohyblivým jezem.

  sportovní kanál pro vodní slalom
  sportovní kanál pro vodní slalom

  Důležitou součástí ostrova je zdymadlo Štvanice, umožňující plavbu lodí K Holešovickému přístavu a dále k Labi.

  zdymadlo Štvanice
  zdymadlo Štvanice

  Raritou ostrova byla dříve nudistická pláž na konci ostrova, která byla prakticky na dosah historického centra Prahy. Zkrátka je toho hodně na ostrov dlouhý 1250metrů. A to jsme ještě nejmenovali budovu stojící u bývalého zimního stadionu, ve které se konají diskotéky.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Týnský chrám (Chrám Matky Boží před Týnem)

  Týnský chrám (Chrám Matky Boží před Týnem)

  Týnský chrám vytváří jednu z dominant Staroměstského náměstí.

  kostel sv. Václava na Smíchově

  kostel sv. Václava na Smíchově

  Renesanční kostel sv.Václava patří k našim nejvýznamnějším církevním stavbám druhé poloviny 19.století.

  hvězdárna Ďáblice

  hvězdárna Ďáblice

  3. středisko Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy.

  Královská cesta

  Královská cesta

  Královskou cestou se nazývá historická trasa v centru Prahy, kterou projížděli nastávající čeští králové ke své korunovaci.

  Franz Kafka Museum

  Franz Kafka Museum

  Muzeum Franze Kafky se nachází v malebné části Prahy na Malé Straně.