Karlovy Vary – Poštovní Dvůr

Karlovy Vary – Poštovní Dvůr

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Historická památka se nachází na jižním okraji lázeňského území v Karlových Varech, poblíž říčky Terplé při silnici vedoucí z Karlových Varů k přehradě Březová a dále ve směru na Bečov n. Teplou, Mariánské Lázně a Plzeň.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Původně poštovní dvorec s přepřahací stanicí poštovních koňských spřežení vystavěl v roce 1791 poslední privilegovaný karlovarský poštmistr Josef Korb v části revíru zvaného Wiener Loh v údolí na levém břehu říčky Teplé na jižním okraji města Karlovy Vary. Klasicistní budova bývala doplněna stájemi pro šestatřicet párů koní, přístřešky pro dostavníky, kůlnou a seníkem. Poštovní dvorec se nacházel na nejvyhledávanější karlovarské promenádní cestě a trase předepsaných lázeňských vycházek v poklidném údolí říčky Teplé, otevírajícího se do okolní krajiny. K objektu vedla nepříliš prostorná a pohodlná pěšina, která výletníkům trvala zhruba 15 minut.

  Karlovy Vary – Poštovní Dvůr

  Josef Korb v zahradě se starými buky dal zřídit pergoly, arkády a útulné altánky, kde vyhrávali hudebníci. Poštovní dvorec se tak postupně stal vyhledávaným střediskem lázeňské společnosti. V srpnu roku 1801 prodal poštmistr Korb poštovní dvorec spolu s karlovarským poštovním regálem a budovou pošty na Tržišti c. k. eráru. Dne 6. února 1804 věnoval císař František II. objekt bývalého poštovního dvorce včetně pozemků na zřízení špitálu sv. Bernarda pro chudé lázeňské hosty. Město Karlovy Vary jako správce špitálu poté pronajímalo objekt bývalého poštovního dvorce vždy na jeden rok. Střídali se zde nájemci a objekt, který nebyl dobře udržován, chátral.

  Karlovy Vary – Poštovní Dvůr

  Roku 1808 dal císař František II. souhlas k prodeji tehdy již značně zchátralého objektu bývalého poštovního dvorce. Dne 26. června 1809 byla uskutečněna dražba, ve které byl objekt odprodán Gotthelfu Friedrichu Pfitzmeierovi. Ten objekt bývalého poštovního dvorce opravil a v létě roku 1810 empírově přestavěl na výletní kavárnu Poštovní Dvůr (Caffé Posthof). Postupem doby se z Poštovního dvora stalo nejoblíbenější společenské a zejména hudební středisko lázeňského města s kavárenským a restauračním provozem a vyhlášeným cílem lázeňských hostů. Do Poštovního Dvora v té době rovněž často docházel na vídeňskou kávu se dvěma loupáky básník Johann Wolfgang von Goethe.

  Karlovy Vary – Poštovní Dvůr

  V roce 1867 prodala Theresia, vdova po Gotthelfu Friedrichu Pfitzmeierovi ,objekt Poštovního Dvora Friedrichovi a Marii Ungerovým. Za nových majitelů získal Poštovní dvůr současnou podobu, když nechal Friedrich Unger prodloužit zahradní salon, přistavět verandu a podél silnice do Březové postavit další prosklený pavilon. V roce 1868 dirigent August Labitzký, který se stal šéfem symfonického orchestru po svém otci, pokračoval v hudební tradici Poštovního dvora. Již od roku 1875 pořádal v Poštovním Dvoře pravidelné páteční koncerty s náročnou dramaturgií a pětapadesátičleným orchestrem. Náročná symfonická díla německých klasiků, byly postupně doplněny skladbami českých autorů. Nejdříve byly uváděny skladby Bedřicha Smetanay a od roku 1879 rovněž Antonína Dvořáka. Dne 1. srpna 1881 proběhla v Poštovním Dvoře slavnost Slovanské besedy, na které Karlovarský lázeňský orchestr provedl Smetanovu symfonickou báseň Vltava.

  Dne 20. července 1894 v Poštovním Dvoře poprvé na evropském kontinentě zazněla Dvořákova symfonie číslo 9 e moll Z Nového světa v přednesu Karlovarského lázeňského orchestru pod taktovkou Augusta Labitzkého.

  Budova je postavena v duchu klasicismu. Hlavně v interiérech však je možno se setkat i s romantismem. V Poštovním Dvoře vznikalo postupně několik reprezentačních sálů a dalších prostor. Najdete tu například taneční pavilon se zastřešenou terasou, zahradní pavilon a další krásná místa.

  Karlovy Vary – Poštovní Dvůr

  Stejně jako dříve je i dnes Poštovní Dvůr významným místem pro konání rozličných kulturních a jiných společenských akcí. Mimo těchto událostí můžete Poštovní Dvůr využít jako zastavení na výletech po Karlových Varech a jejich okolí. Vyhlášené je jednak prostředí, ale i menu zdejší restaurace.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  hrad Nový Herštejn

  hrad Nový Herštejn

  Hradní zřícenina Nového Herštejna patří k nejrozsáhlejším a nejvíce dochovaným zříceninám v západních Čechách.

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 2 – při cestě na Robič

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 2 – při cestě na Robič

  Vyhlídkový kovový altán stojí na skále přímo proti hradu Loket. Z vyhlídky je báječný pohled na celé historické centrum města, řeku Ohři s vrchy Slavkovského lesa v pozadí.

  Cheb – kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty

  Cheb – kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty

  Katolický farní kostel svatého Mikuláše je nejstarší existující kostel v Chebu. Nachází se na Kostelním náměstí, poblíž severovýchodního rohu náměstí Jiřího z Poděbrad. Výrazně vyčnívá nad Kasárním náměstím.

  Lázně Kynžvart – zajímavé balvany v okolí

  Lázně Kynžvart – zajímavé balvany v okolí

  Město Lázně Kynžvart – to není jen zámek knížete Metternicha, lázeňské prameny a lázeňské domy, zřícenina hradu či blízký Lesný, nejvyšší hora Slavkovského lesa. Za určitou atrakci lze považovat i obrovské balvany jižně od města.

  Chebský viadukt

  Chebský viadukt

  Tak jako má Praha Negrelliho viadukt, má i mostě Cheb svůj neméně významný viadukt. Nachází se na východním okraji města a vypíná se nad řekou Ohří a Pražskou ulicí. Významně se uplatňuje v panoramatu města.