pomník mistra Jana Husa

pomník mistra Jana Husa

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Pomník mistra Jana Husa se nachází v Praze na Staroměstském náměstí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pomník mistra Jana Husa se nachází v Praze na Staroměstském náměstí. Jednoduchá cesta k jeho vzniku to ale nebyla…

  pomník mistra Jana Husa

  Jan Hus narozený v roce 1371 v Husinci byl významným knězem, myslitelem, kazatelem a především reformátorem. Vyučoval jako rektor na pražské Univerzitě Karlově. Vystupoval především proti katolické církvi. Často kritizoval její majetkové poměry, kdy církev prodávala lidem odpustky a vybírala od nich nemalé finanční částky. Kázání mistra Jana Husa se církve natolik dotýkalo, že byl za své názory označen za kacíře a v roce 1415 upálen na hranici v Kostnici.

  pomník mistra Jana Husa

  V roce 1889 vznikla myšlenka uctít památku Jana Husa. O návrhu umístění jeho pamětní desky na budovu Národního muzea probíhaly bouřlivé diskuze. Po nekonečných názorových neshodách nakonec vznikl Spolek pro zbudování pomníku mistra Jana Husa v čele s Vojtěchem Náprstkem a prostřednictvím veřejné sbírky získal finanční prostředky na stavbu tohoto pomníku. V roce 1891 byla vyhlášena veřejná soutěž o návrh pomníku, kterou vyhrál sochař Vilém Amort. Jenže kvůli sporům o místo, kam by měl být pomník umístěn, nebyl tento návrh realizován.

  pomník mistra Jana Husa

  V úvahu připadalo Václavské náměstí, Betlémské náměstí, Malé nebo Staroměstské náměstí. Nakonec padla definitivní volba na Staroměstské náměstí a v roce 1900 se vyhlásila nová veřejná soutěž, kterou tentokráte vyhrál se svým projektem Ladislav Šaloun.

  pomník mistra Jana Husa

  V roce 1903 byl položen základní kámen ke stavbě pomníku. Po dlouhých 12letech, v roce 1915, přesně k pětistému výročí upálení mistra Jana Husa, byl pomník neoficiálně odhalen. Neoficiálně proto, jelikož slavnostní akt byl zakázaný.

  pomník mistra Jana Husa

  Hlavní postavou pomníku je samozřejmě postava mistra Jana Husa. Jeho pohled směřuje záměrně do levé části Staroměstského náměstí, k Týnskému chrámu, který byl v 15.století centrem kališníků. Kolem něj je pak rozmístěno několik dalších postav utvářející celkové sousoší. Na jedné straně Husovi přívrženci a spolubojovníci a na straně druhé porobení emigranti v době pobělohorského útlaku.

  pomník mistra Jana Husa

  Sousoší je umístěno na mohutném žulovém podstavci oválného tvaru, na kterém jsou dokola vytesány nápisy. Z přední strany je nápis „Milujte se, pravdy každému přejte“. Zezadu „Živ buď, národe posvěcený v Bohu, neumírej“. Z levé strany „Věřím, že po přejití bouří hněvu vláda věcí Tvých k Tobě se navrátí, ó lide český“ a zprava část textu husitského chorálu „Kdož jsú boží bojovníci a zákona jeho“.

  pomník mistra Jana Husa

  V roce 1926 byla po stranách pomníku přidána dvojice bronzových flambonů určená pro slavnostní ohně.

  pomník mistra Jana Husa

  Od roku 1962 je pomník národní kulturní památkou.    

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Negrelliho viadukt

  Negrelliho viadukt

  Negrelliho viadukt s délkou 1110m byl do roku 1910 nejdelším mostem v Evropě.

  Schwarzenberský palác

  Schwarzenberský palác

  Schwarzenberský palác je jednou z nejvýznamnějších renesančních staveb v Praze a zároveň vytváří dominantu Hradčanského náměstí.

  Ďáblický háj

  Ďáblický háj

  Tip na příjemně strávené odpoledne v přírodě na okraji Prahy.

  letohrádek Portheimka

  letohrádek Portheimka

  Letohrádek Portheimka je bývalé rodinné sídlo významného barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

  kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

  kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře

  Poutní komplex s kostelem Panny Marie Vítězné se nachází v Praze na Bílé Hoře.