Lomy Amerika

Lomy Amerika

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Beroun

Popis

Kdo navštíví oblast Českého krasu a neviděl „Ameriku“, jako by tam nebyl.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kdo navštíví oblast Českého krasu a neviděl „Ameriku“, jako by tam nebyl. Lomy Amerika jsou skoro legendou, které byly a stále jsou doménou dobrodruhů, trampů, jeskyňářů, ale i nudistů, kteří se chodili koupat do křišťálově průzračné vody tamějších jezer.

  Lomy Amerika
  lom Velká Amerika

  Ameriku tvoří několik vápencových lomů, které jsou mezi sebou propojené podzemními štolami. Vytvářejí nádherné scenérie jako z westernu, čehož využili i mnozí filmaři a tak je lze vidět ve filmech jako Limonádový Joe, Malá mořská víla nebo i v několika pohádkách.

  Lomy Amerika
  lom Velká Amerika

  Na fotkách vypadají lomy zajímavě, ale nedá se to srovnat s pocitem, pokud jste přímo tam. Úplně Vás to vtáhne a pohltí. A pokud jen při pohledu dolu na dno lomů pomyslíte, jak tu v té neuvěřitelné hloubce, obklopeni dokola strmými stěnami pracovali političtí vězni, úplně Vás zamrazí.

  Lomy Amerika
  lom Mexiko

  První zmínky o dobývání vápence v Českém krasu pocházejí již z roku 1320. Zdejší vápenec je totiž mimořádně kvalitní a tak zde postupně v 19.století vznikal jeden lom vedle druhého. V této oblasti by jich mělo být až ke dvaceti. Ty nejznámější a nejnavštěvovanější jsou pouze tři. Je to Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko. Každý z nich má ještě spoustu jiných názvů, ale pod těmito jmény je zná nejvíce lidí a takto jsou zaneseny i na mapách.

  Lomy Amerika
  lom Malá Amerika

  Největším lomem a zároveň tím nejatraktivnějším pro většinu návštěvníků je Velká Amerika. Jeho délka je asi 750m, šířka 150m a hloubka 67m. Vzhledem k těmto rozměrům je také někdy přezdívaný jako český Grand Canyon. Má celkově 6 pater. Poslední, to nejspodnější šesté patro je zatopené a vytváří jezero, ve kterém se dříve s oblibou koupali nudisté. V krásně čistém jezeře lze spatřit i raky. Takovou perličkou tehdejší doby byla i myšlenka vysadit zde medvědy, aby se zabránilo vstupu nežádoucím návštěvníkům. Ta se naštěstí nerealizovala.

  lomy Amerika
  lom Velká Amerika

  Lomem nacházejícím se hned za Velkou Amerikou je Mexiko. Tento lom je 300m dlouhý, 120m široký a asi 80m hluboký. Má velice příkré stěny, ve kterých se nachází vchody do všech pěti pater štoly.

  Lomy Amerika
  lom Mexiko

  Cesta na jeho dno, kam se nedostanou ani sluneční paprsky, vede Vodní štolou z Velké Ameriky. Lom je přezdívaný také jako trestanecký, neboť v 50letech 20.století v něm pracovalo za nelidských podmínek 1400 politických vězňů. V červnu roku 2001 byl na jejich počest na okraji lomu odhalen kamenný pomník.

  Lomy Amerika
  lom Mexiko

  Pokračujeme-li dále po žluté po okraji pole, narazíme na další z lomů, zvaný Kanada. Ten spíše dnes slouží jako areál pro stavební materiál. Přesto jsou ve stěnách vidět vstupy do šachetních chodeb.

  Lomy Amerika
  lom Kanada

  Kousek odtud v lese je ukryta Malá Amerika. Téměř celé její dno, až na poloostrůvek u severní stěny, je celé zatopené. Sestoupit se zdá až dolu po stráni od hlavní přístupové cesty nebo oblíbenými Andělskými schody.

  Lomy Amerika
  lom Malá Amerika

  Tato místa vždycky lákala a ještě láká spoustu lidí. Ale nikdy nebyla oficiálně zpřístupněna. Za minulého režimu se konaly často policejní zátahy na „nezvané“ návštěvníky. Nyní vede kolem lomu značená trasa s vyhlídkovými místy. Lomy jsou obehnány ocelovými lany a skoro na každém kroku čtete ceduli s výstrahou pokuty až 15.000Kč za překročení vymezené hranice.

  Lomy Amerika
  upozornění na dodržování vytyčené trasy 

   Mnozí si s tím ale hlavu nelámou. A není se co divit, zvědavost a touha po dobrodružství je silnější. Pravdou je, že za svou nezměrnou zvědavost zaplatilo již několik lidí tou nejvyšší daní, životem.

  Lomy Amerika
  bohužel zde vyhasnul neopatrností již nejeden život

  A ani na tom nemusel mít podíl Hagen. Právě ten přitahuje nejednoho návštěvníka do hlubin zdejších štol, aby se na vlastní oči přesvědčili o pověstech, které se o něm tradují. Pověstí o tomto nacistickém vojáku je několik. Jedna z nich praví, že se ve zdejších štolách za II.světové války ukryl před partyzány. Při odpálení granátu ho to ve štolách uvěznilo a ze zoufalství se zastřelil. Jeho duch tam však zůstal až dodnes. Okrádá přenocující trampy o jídlo nebo je dokonce vraždí. Mnozí se ze štol nikdy nevrátili. V jedné části chodby je traverza a gong a kdo na ni třikrát zabouchá a zavolá, Hagene vem si mě, tak se musí na stejné místo do roku vrátit, jinak zemře. A pak si to tam nejděte ověřit, jestli to je pravda…

  Lomy Amerika
  lom Malá Amerika

  A na závěr vlastní zkušenost. Před 20lety jsme se také spustili po laně do labyrintu štol. Tu touhu po dobrodružství si pamatuji doteď. Šli jsme naprosto černým tunelem, nic neviděli, jen slyšeli neustálý šramot, nějaké kroky, vzdálené hlasy a do toho poslouchali od kamaráda legendu o Hagenovi. Bylo to neuvěřitelně vzrušující a zároveň jsme měli docela strach. Ale to jsou právě věci, které se vám vryjí navždy do paměti, věci, na které nikdy nezapomenete.

  mapka lomů Amerika

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Maková hora, Smolotely

  Maková hora, Smolotely

  Maková hora je významné poutní místo s neobyčejně krásným barokním kostelem.

  VIA BENEDICTINA

  VIA BENEDICTINA

  Mezinárodní fotografická soutěž se koná v rámci projektu Via Benedictina: benediktinské dědictví ve střední Evropě (financován Visegrádským fondem). Tématem jsou historické benediktinské kláštery v České republice, Polsku a dalších zemích.

  Průhonický park

  Průhonický park

  Průhonický park patří k nejznámějším a nejvýznamnějším parkům u nás a je zařazen na seznamu světového dědictví UNESCO.

  Krtské skály

  Krtské skály

  Krtské skály se nacházejí na Rakovnicku nedaleko obce Krty.

  Kostel sv. Jakuba

  Kostel sv. Jakuba

  Pod svícnem bývá tma, aneb historický poklad je schován ve stínu Kutné hory ...