Zimní Boží Dar

Zimní Boží Dar

Kategorie

Města a obce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ostrov

Nadmořská výška

1028 m n. m.

Popis

Krušnohorský Boží Dar je městem, přestože má pouze cca 200 stálých obyvatel. Leží v Karlovarském kraji při samých hranicích s Německem a svojí nadmořskou výškou 1028 m je nejvýše položeným městem v České republice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Boží Dar se nachází na hřebeni Krušných hor v sedle mezi nejvyšší krušnohorskou horou Klínovcem (1244 m n.m.) a Božídarským Špičákem (1115 m n.m.). Ačkoliv je městem, nemá pojmenované ulice.

  Zimní Boží Dar

  Nejschůdnější cesta na Boží Dar vede po silnici č. 1/25 z Ostrova přes Jáchymov. Město je zajímavé nejen svolí polohou  na hřebenu Krušných hor, ale i historickým centrem a množstvím hotelů, penzionů a horských chat. Z toho je zřejmé, že Boží Dar je vyhledávaným turistickým cílem jednak v létě, kdy lze obdivovat krásy okolní horské přírody, ale především v zimě, neboť  je střediskem zimních sporů – především pak lyžování.

  Zimní Boží Dar

  K letnímu období v tomto městě a jeho okolí se ještě v budoucnu vrátím, ostatně již dříve jsem na tento portál vložil popis výletu pod názvem Krušné hory – Boží Dar – Ježíškova cesta dne 25.12.2015 (fotogalerie zobrazuje zajímavosti malého okruhu).

  Zimní Boží Dar

  Tentokrát vkládám album fotografií ze zimního Božího Daru, a to krátce po sněhové kalamitě, kdy bylo město „odříznuto“ od okolního světa uzavřením silnice od Abertamské křižovatky. Přímo na Božím daru se nalézá lyžařský areál Novako, který provozuje i lyžařskou školu. Nad městem ve směru na Klínovec leží lyžařské středisko Neklid (na stejnojmenném kopci) a další lyžařské centrum je přímo na Klínovci. Kolem města jsou vyznačené běžkařské trasy.

  Zimní Boží Dar

  Na závěr něco málo z historie města. Počátek té známé se datuje rokem 1517, kdy v oblasti započala těžba stříbra a cínu. Poslední zbytky rudy byly vyrýžovány v horských potocích. V polovině 16. století byla dokonce objevena zlatá žíla, ta však byla asi po čtyřiceti letech těžby vyčerpána. Především z důvodu, aby byly vytvořeny odpovídající podmínky rostoucímu počtu dělníků zaměstnaných v těžbě, bylo v roce 1530 nařízením saského kurfiřta ve Schwarzenbergském panství založeno horní město. Poněkud zvláštní název města údajně pochází z výroku saského kurfiřta Johanna Friedricha, jemuž horníci při jeho návštěvě Božího Daru roku 1546 nabídli k odpočinku sedačku ze stříbra. Panovník ji odmítl použít se slovy: „Tento ušlechtilý kov je Vaším chlebem, je to dar Boží“. Roku 1547 saská horní města Boží Dar a Horní Blatná připadla jako důsledek šmalkaldské války Českému království. V roce 1945 byla z města vyhnána většina českých Němců. Ještě 1. prosince 1930 žilo v Božím Daru 1048 obyvatel, 17. května 1939 to bylo o so méně a 22. května 1947 již pouze 189 obyvatel. V 50. letech minulého století pozbyl Boží Dar městských práv, zpět je získal až 13. října 2006.

  Zimní Boží Dar

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krušné hory

  Krušné hory

  Báječný relax ,podívaná na okolí ,do nížiny

  Přebuzské vřesoviště

  Přebuzské vřesoviště

  Přírodní památka Přebuzské vřesoviště se nachází v Krušných horách u obce Přebuz.

  Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

  Podkrušnohoří – Kyšperk (zřícenina hradu)

  Na úbočí Krušných hor nad Unčínem (částí města Krupka) nedaleko Teplic nalézáme rozlehlou zříceninu hradu. Jde o Kyšperk, postavený patrně na počátku 14. století na skalnatém ostrohu a nazývaný tehdy Supí hora.

  Město Most

  Město Most

  Město Most – se svými 67 tisíci obyvatel druhé největší město Ústeckého kraje. Rozkládá se cca 10 km od úpatí Krušných hor a je obklopen vrchy západní části Českého středohoří (resp. Lonského středohoří) – Hněvínem, Resslem a Špičákem.

  Pomníček obětem katastrofy na dole Nelson III. u Oseka

  Pomníček obětem katastrofy na dole Nelson III. u Oseka

  Kromě již uvedeného pomníku obětí katastrofy na dole Nelson III u Oseka, který stojí v severní části Oseka a důlního vozíku v místě katastrofy (viz výlety 18.06.2016) existuje malý nenápadný pomník poblíž místa katastrofy.