Zimní Boží Dar

Zimní Boží Dar

Kategorie

Města a obce

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Ostrov

Nadmořská výška

1028 m n. m.

Popis

Krušnohorský Boží Dar je městem, přestože má pouze cca 200 stálých obyvatel. Leží v Karlovarském kraji při samých hranicích s Německem a svojí nadmořskou výškou 1028 m je nejvýše položeným městem v České republice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Boží Dar se nachází na hřebeni Krušných hor v sedle mezi nejvyšší krušnohorskou horou Klínovcem (1244 m n.m.) a Božídarským Špičákem (1115 m n.m.). Ačkoliv je městem, nemá pojmenované ulice.

  Zimní Boží Dar

  Nejschůdnější cesta na Boží Dar vede po silnici č. 1/25 z Ostrova přes Jáchymov. Město je zajímavé nejen svolí polohou  na hřebenu Krušných hor, ale i historickým centrem a množstvím hotelů, penzionů a horských chat. Z toho je zřejmé, že Boží Dar je vyhledávaným turistickým cílem jednak v létě, kdy lze obdivovat krásy okolní horské přírody, ale především v zimě, neboť  je střediskem zimních sporů – především pak lyžování.

  Zimní Boží Dar

  K letnímu období v tomto městě a jeho okolí se ještě v budoucnu vrátím, ostatně již dříve jsem na tento portál vložil popis výletu pod názvem Krušné hory – Boží Dar – Ježíškova cesta dne 25.12.2015 (fotogalerie zobrazuje zajímavosti malého okruhu).

  Zimní Boží Dar

  Tentokrát vkládám album fotografií ze zimního Božího Daru, a to krátce po sněhové kalamitě, kdy bylo město „odříznuto“ od okolního světa uzavřením silnice od Abertamské křižovatky. Přímo na Božím daru se nalézá lyžařský areál Novako, který provozuje i lyžařskou školu. Nad městem ve směru na Klínovec leží lyžařské středisko Neklid (na stejnojmenném kopci) a další lyžařské centrum je přímo na Klínovci. Kolem města jsou vyznačené běžkařské trasy.

  Zimní Boží Dar

  Na závěr něco málo z historie města. Počátek té známé se datuje rokem 1517, kdy v oblasti započala těžba stříbra a cínu. Poslední zbytky rudy byly vyrýžovány v horských potocích. V polovině 16. století byla dokonce objevena zlatá žíla, ta však byla asi po čtyřiceti letech těžby vyčerpána. Především z důvodu, aby byly vytvořeny odpovídající podmínky rostoucímu počtu dělníků zaměstnaných v těžbě, bylo v roce 1530 nařízením saského kurfiřta ve Schwarzenbergském panství založeno horní město. Poněkud zvláštní název města údajně pochází z výroku saského kurfiřta Johanna Friedricha, jemuž horníci při jeho návštěvě Božího Daru roku 1546 nabídli k odpočinku sedačku ze stříbra. Panovník ji odmítl použít se slovy: „Tento ušlechtilý kov je Vaším chlebem, je to dar Boží“. Roku 1547 saská horní města Boží Dar a Horní Blatná připadla jako důsledek šmalkaldské války Českému království. V roce 1945 byla z města vyhnána většina českých Němců. Ještě 1. prosince 1930 žilo v Božím Daru 1048 obyvatel, 17. května 1939 to bylo o so méně a 22. května 1947 již pouze 189 obyvatel. V 50. letech minulého století pozbyl Boží Dar městských práv, zpět je získal až 13. října 2006.

  Zimní Boží Dar

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Špičák (východní Krušné hory)

  Špičák (východní Krušné hory)

  Vrch Špičák, mimochodem na metr stejně vysoký jako Děčínský Sněžník, se nachází ve východní části Krušných hor nad obcí Krásný Les v okrese Ústí nad Labem, necelý 1 km od hranice s Německem.

  Cisterciácký klášter v Oseku

  Cisterciácký klášter v Oseku

  Cisterciácký klášter v Oseku patří mezi nejznámější a nejvýznamnější sakrální stavby v severozápadních Čechách. Klášter bývá častým cílem turistů a návštěvníků kulturních akcí. Od roku 1995 je klášter Národní kulturní památkou.

  Krušné hory - přehrada Fláje

  Krušné hory - přehrada Fláje

  Flájská přehrad byl postavena na Flájském potoce na území bývalé obce Fláje. Jde o unikátní pilířovou přehradu, jedinou svého druhu v České republice. Za ní vznikla údolní nádrž zásobující pitnou vodou celé území Mostecka.

  Krušné hory – Vlčí kámen

  Krušné hory – Vlčí kámen

  Vlčí kámen je skalnatý blok na úbočí Pramenáče v Krušných horách. Nachází se nad městečkem Hrob v okrese Teplice v Ústeckém kraji. Nejsnadnější přístup k němu je z obce Mikulov vzdálené cca 1,5 km.

  Hrad Loket II. – prohlídka hradu

  Hrad Loket II. – prohlídka hradu

  Hrad Loket stojí na ostrohu ve výšce 427 m n.m. nad meandrem řeky Ohře ve stejnojmenném městě, cca 8 km západně od Karlových Varů. Kromě impozantního vnějšího vzhledu nabízí i zajímavé vnitřní prostory. Je častým cílem turistických výletů.