Šítkovská vodárenská věž

Šítkovská vodárenská věž

Kategorie

Technické památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Šítkovská vodárenská věž svým vychýlením z osy vzdáleně napodobuje italskou šikmou věž Pisu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Šítkovská vodárenská věž se nachází na jižním konci Slovanského ostrovu mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií.

  Šítkovská vodárenská věž

  Přesné datum vzniku věže není znám, ale pravděpodobně byla postavena kolem roku 1495 v místech, kde stály Šítkovské mlýny. Byla ze dřeva a již v roce 1501 byla poprvé zničena požárem. Ty se ještě několikrát opakovaly a s tím i výstavby nových věží. Příčinou většiny požárů bylo udržování teploty otevřeným ohněm, aby ve větších mrazech nezamrzala voda v nádržích, z čehož pak lehce požáry vznikaly.

  Šítkovská vodárenská věž

  V letech 1588-1591 proto byla postavena nová, ale již kamenná věž. Ale i ta byla poškozena, tentokráte však dělostřelectvem švédských vojsk při obléhání Prahy. Je možné, že i díky těmto zásahům se věž částečně sesula a vychýlila a takto zůstala až dodnes.

  Šítkovská vodárenská věž

  O tři roky později byla věž s přispěním císařské pokladny opět opravena, zajištěna proti dalšímu vychýlení a na její vršek přibyla cibulovitá střešní báň.

  Šítkovská vodárenská věž

  Věž pak sloužila jako vodárna, která samospádem zásobovala vodou některé kašny a domy na Starém i Novém Městě pražském. Takto sloužila do roku 1847. V roce 1882 bylo postupně demontováno vodárenské zařízení a věž měla být zbourána. Zásahem spolku Umělecké besedy nakonec k demolici nedošlo. V roce 1926 odkoupil věž i s přiléhajícími mlýny spolek Mánes. Novou tvář tomuto místu pak vtiskl architekt Otakar Novotný. Mlýny byly zbořeny a bývalou vodárenskou věž zahrnul k budově Mánesu. Nyní jsou oba objekty chráněnými památkami.

  Šítkovská vodárenská věž a budova Mánesu

  Vodárenská věž byla zvláště v období totality zahalena tajemnem. Nikdo do ní nesměl vstupovat, ani filmaři, fotografové nebo kdokoliv jiný. Důvod byl prostý. V její nejhornější části se „zabydleli“ agenti StB, odkud sledovali malým okénkem nepřetržitě celých 24hodin denně vchod do domu, ve kterém bydlel tehdejší disident Václav Havel. 

  Šítkovská vodárenská věž a v dáli Tančící dům

  Šítkovská vodárenská věž je vysoká 47 metrů. Má 8 pater, čtvercový půdorys o straně asi 10 metrů, zdivo tlusté přes 2 metry a je vychýlená od svislé osy asi o 115cm. Takže koho zajímají šikmé věže, nemusí se už jezdit dívat do Itálie na šikmou věž Pisu, máme podobnou i u nás v Praze…

  Šítkovská vodárenská věž a v dáli Tančící dům

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  osada Buďánka

  osada Buďánka

  Buďánka je bývalá dělnická osada nacházející se na rozhraní pražského Smíchova a Košíř.

  Werichova vila

  Werichova vila

  Werichova vila se nachází na malebném ostrůvku Kampa na Malé straně.

  pomník mistra Jana Husa

  pomník mistra Jana Husa

  Pomník mistra Jana Husa se nachází v Praze na Staroměstském náměstí.

  Holešovická tržnice

  Holešovická tržnice

  Holešovická tržnice je známá prodejem čerstvé zeleniny a ovoce a stánkovým prodejem „značkového“ zboží vietnamských obchodníků.

  kostel Panny Marie Andělské na Hradčanech

  kostel Panny Marie Andělské na Hradčanech

  Kostel Panny Marie Andělské je součástí kapucínského kláštera nacházejícího se v Praze na Hradčanech.