Zastavení u Motýlí louky

Zastavení u Motýlí louky

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Turnov

Popis

Motýlí louka je téměř dětský zážitek z lovu, když se chceme dotknout křehké motýlí krásy.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Při procházkách kolem Frýdštejnu u Malé Skály pravidelě procházím cestou kolem infocedule o MOTÝLÍ LOUCE. Její přečtení mne jednak vedlo k zamyšlení, jak se dokážeme vzdát krásné české krajiny, která kolem nás nenápadně mizí. Druhým účinkem bylo již několikeré zastavení v louce a přichystání se k lovu beze zbraně. Pamatuju si že jako děti jsme na louhách nenechali nic živého napokoji, vše se snažili chytit, prohlédnout popř. donést domů. Dneska mám radost, když někde některé z těch tvorečků zas jen tak potkám, jak si žijí svobodně ve volné přírodě. Je pravdou že naše dětské odchyty nejčastěji odnášeli luční kobylky, šneci, pulci či malé žaby, neb ostatní na nás byl přeci jenom rychlí. A musím přiznat, že i dnes při lovu záběrů mi nejedna "oběť" odfrčela dřív, než byla polapena do foťáku o:). Nejsou to žádné profesionální makrofotky, ale i tak jsme nakonec měla radost, když se mi povedlo dohledat, kdo že to na snímku pózuje.

  Úlovkem je Okáč ovsový

  Na celém světě poletuje kolem 165.000 druhů motýlů. Z toho na Evropu připadá asi 4000 druhů, zhruba polovina z evropskcýh druhů žije i na našem území. To je relativně velké množství, přesto většina z nás zná druhů sotva několik desítek. Většina motýlů je totiž aktivních v noci. Těch denních u nás žije jen 143 druhů. Bohužel celá polovina denních motýlů je v různém stadiu ohrožení. Vzhledem k tomu, že se výrazně snižuje i počet druhů dříve běžných, napočítáme dnes na pěkné květnaté louce jen kolem pěti až deseti druhů motýlů. Ve srovnání s Evropou jsme v tomto ohledu bohužel na úrovni úplně nejhorších zemí - V uplynulém století 18 druhů našich motýlů zcela vyhynulo, další jsou v ohrožení. Spolu s nimi zmizely během posledních desetiletí z území našeho státu cca dva až tři tisíce druhů dalšího hmyzu.

  I ostatní brundibáři udělají fotgrafovi radost ... čmelda na chrpě

  Příčinou úbytku motýlů je úbytek jejich přirozeného prostředí. Původní květnaté louky s mnoha desítkami druhů kvetoucích rostlin a jen s několika druhy trav se mění v čistě travnaté, intenzivně hnojené a několikrát za rok sečené „zelené pouště“. Na rozlehlých lánech s chemicky ošetřovanými porosty řepky, obilí nebo brambor nenacházejí nejen motýli, ale ani jiné druhy hmyzu vhodné podmínky pro život. Mnoho původních luk také zarostlo lesem, na jiných byly postaveny obrovské sklady, nákupní centra nebo parkoviště. Jedinou cestou, jak zabránit dalšímu úbytku motýlů je zajistit, aby krajina byla co nejpestřejší. Aby na loukách kvetlo co nejvíce druhů květin, aby v jejich blízkosti byly křoviny, sem tam nějaký strom anebo kousek lesa... To je prostředí, které motýlům vyhovuje nejvíce.

  Jedne z našich nejhezčích a nejznámějších motýlů ... Babočka paví oko

  V Českém ráji usiluje Správa CHKO o obnovu takových květnatých luk, jaké kdysi znali naši předkové. Správa CHKO Český ráj zakládá květnaté motýlí louky jednak vlastními silami a k témuž vyzývá i místní obyvatele. Na soukromých rodinných pozemcích v sousedství zříceniny hradu Frýdštejna  ( o rozloze více než 3 ha tj. 3x 100x100 m) se pokouší vytvořit co nejlepší podmínky pro život motýlů. Sehnali speciální osivo a založili květnatou louku, kterou sekají pouze jedenkrát ročně, a to až po odkvětu a dozrání semen většiny rostlin. Přes pozemky procházejí dvě značené turistické cesty (červená na Pantheon a do Malé Skály a modrá na rozhlednu na Kopanině), proto zřídili dvě informační tabule pro turisty, na kterých vysvětlují problematiku ochrany motýlů.

  Lišaj svlačcový byl stydlivý a nechtěl ukázat své krásné pruhování

  Ekologové a ochránci přírody doufají, že se ke snaze zabránit úbytku motýlů připojí v budoucnosti co nejvíce lidí. Pro začátek by pomohlo, kdyby každý majitel domu vyměnil kousek svého anglického trávníku za nevelký, ale zato pestrý motýlí záhon. Vhodné osivo s mnoha druhy květin je dnes již běžně dostupné. Z takového motýlího plácku může mít majitel dvojí: a/ si ušetří práci se sečením trávy a b/jednak pomůže přírodě.

  Štramák ... Okáč bojínkový

  Před založením motýlí louky je dobré zvážit, které motýly můžete u vás očekávat. Tím se dopracujete k optimální volbě osiva a omezíte případná zklamání z neúspěchu. Jiné druhy motýlů se vyskytují v drsném prostředí horských strání, jiné nachazíte na rašeliništích a jiní motýli obývají mokřiny v nížinách. Příčinou této rozmanitosti není pouze odolnost motýla a potřeba určitého klimatu. Motýli jsou především závisláci na výskytu živných rostlin. Housenky motýlů jsou v drtivé většině specialisty na určitou stravu. Žádný motýlí druh se nerozmnoží v místě, kde nenalezne svoje specifické živné rostliny. Univerzální směs osiv k založení motýlí louky se skládá z pětaosmdesáti druhů živných rostlin - více info zde ....

  http://www.motylilouka.eu/Dokumenty/Smes_Uni.pdf Jen motýli se vyskytují v blízkosti Vaší louky - můžete přilákat a pomoci jim.

  A co že milují jednotlivé druhy motýlů ....http://www.motylilouka.eu/Motyli.php

  Kluk Babočky síťkované

  V rámci CHKO Český ráj motýlí louky najdete v Rakousích, v Bělé u Turnova, v okolí Sobotky a Újezdu pod Troskami. Jsou darem lučních květů a létajích klenotů, důkazem společné vědomí jednoty člověka s přírodou.

  Albert Einstein, kdysi prohlásil, že bez včel by lidstvu zbývaly pouhé čtyři roky života, dá se předpokládat, že on věděl o čem mluví. Bez nadsázky lze tvrdit, že se včelami je to na planetě Zemi dosti nahnuté a co teprve s "námi" ostatními chrobáky ... tak jen doufejme, že nezůstaneme jen na netu zvěčněni na fotkách, ale že nás na jaře a v létě opět najdete poletovat po rozkvetlých lukách.

  Detail tabule, která mne přiměla k lovům beze zbraně ... více výsledků ve fotoalbu

  Myslím, že je moc hezká myšlenka že: Motýli patří do Ráje ...

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Podtrosecká údolí

  Podtrosecká údolí

  Naučná stezka vede kolem soustavy osmi rybníků s kaňonovitými údolími lemovanými pískovcovými skálami.

  skalní obydlí Barušky

  skalní obydlí Barušky

  Skalní obydlí obývané lidmi ještě před první světovou válkou...

  vyhlídka Svatopluka Čecha v Boreckých skalách

  vyhlídka Svatopluka Čecha v Boreckých skalách

  Vyhlídka s nádherným výhledem na hrad Trosky se nachází v Boreckých skalách nedaleko Jičína.

  Přírodní památka Svatá Anna

  Přírodní památka Svatá Anna

  Na zalesněném vrcholku nad obcí Ostružno a Dolní Lochov se ukrývá kaple sv.Anny z roku 1670.

  Věžické údolí s rybníkem Věžák

  Věžické údolí s rybníkem Věžák

  Věžické údolí s rybníkem Věžák patří k nejmalebnějším místům turisticky oblíbené oblasti Českého ráje.