Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Vyšší Brod

Nadmořská výška

745 m n. m.

Popis

Obec Lipno nad Vltavou je známá spíše podle přehrady, která je podle obce pojmenovaná. Obec leží na pravém břehu jezera přehrady a je přístupná silnicí II/163 od Vyššího brodu přes přehradní hráz, nebo z druhého směru touto silnicí Frymburk

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Původní osada, jejíž historie sahá do 16. století, kdy patřila do panství Vyššího Brodu, se dříve rozkládala v údolí Vltavy. Ovšem některé osady z nejbližšího okolí, které dnes spadají pod správu obce nebo zanikly, byly známy již ve 13. století. Původní osada byla zatopena při stavbě přehrady v polovině 20. století. Dnešní obec, byla založena především jako ubytovací zařízení pro potřeby stavby přehrady, se poněkud posunula a nachází se tak na počátku přehradní nádrže cca  km od přehradní hráze. V obci žije něco přes 500 stálých obyvatel.

  Lipno nad Vltavou

  V letech 1952 až 1959 byla postavena přehrada a vybudována tak rozlehlá vodní nádrž. Blíže o přehradě Lipno popisuje výlet ze dne 03.09.2016. Stavba přehrady zásadně změnila nejen celou okolní krajinu, ale i ráz původní obce. Díky ideální poloze u Lipenské přehrady patří v současnosti Lipno nad Vltavou k vyhledávaným turistickým a rekreačním místům. Pro návštěvníky je v obci k dispozici několik hotelů a penzionů doplněných o širokou nabídku služeb, to vše v nádherném prostředí na břehu Lipenského jezera, které poskytuje ideální možnosti nejen pro milovníky vodních sportů jako je plavání, jachting či windsurfing, ale i například pro sportovní rybolov. V obci se nachází supermarket, při nákupech zde je však třeba počítat s podstatně vyššími cenami, než je v prodejní síti českých měst obvyklé.

  Lipno nad Vltavou

  Lipno nad Vltavou není však pouze střediskem pro letní rekreaci. Na vrcholu Kramolín nad obcí vzniklo významné středisko zimních sportů, kde jsou k dispozici nejen sjezdové tratě, ale i upravené běžecké stopy, rozsáhlý snowboard park, největší dětské lyžařské hřiště v České republice, moderní půjčovna sportovních potřeb a široké spektrum dalších navazujících služeb, které z tohoto střediska činí vyhledávanou destinaci zejména pro rodiny s dětmi a rekreační.

  Lipno nad Vltavou 

  Lipno nad Vltavou jistě uspokojí i návštěvníky z řad turistů, kteří na vrcholu Kramolín naleznou atraktivní Stezku korunami stromů a nad ní se vypínající rozlehlou vyhlídkovou věž (viz výlety z 09.09.2016 a 10.09.2016).  Na úbočí vrchu Kramolín se nachází další atrakce zejména pro dětské návštěvníky. Je jí Království lesa, které přiblížím v některém z příštích výletů. 

  Lipno nad Vltavou

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov - zámecká zahrada – 1. část

  Český Krumlov - zámecká zahrada – 1. část

  Rozlehlá zámecká zahrada v Českém Krumlově se nachází jihozápadně od zámku. Návštěvníci do ní vstupují většinou v souvislosti s prohlídkou zámku. Zahrada je veřejnosti přístupná a je dostupná i z jiných směrů.

  Novohradské hory – rozhledna na Kraví hoře

  Novohradské hory – rozhledna na Kraví hoře

  Jednou z dominant Novohradských hor je vrchol Kraví hora. Nachází se nad obcí Hojná Voda, cca 3 km od hranice s Rakouskem a dosahuje nadmořské výšky 653 m s převýšením cca 175 m. Na vrcholu Kraví hory stojí rozhledna.

  Český Krumlov – Rechle a krytá lávka v Novém Spolí

  Český Krumlov – Rechle a krytá lávka v Novém Spolí

  Rechle s krytou lávkou jsou zajímavý objekt na řece Vltavě v Novém Spolí, jižně od historického centra Českého Krumlova. Velmi dobře jej znají vodáci splouvající Vltavu, ale určitě zaujme i pěší turisty.

  Besednice

  Besednice

  Člověk nemusí jezdit přímo do Holašovic, aby pohlédl na původní vesnická stavení. Stačí navštívit například městys Besednice. Obec s necelou tisícovkou obyvatel, jíž prochází silnice č. 157, spojující Český Krumlov a Trhové Sviny.

  vrcholová kniha Hýlačka

  vrcholová kniha Hýlačka

  Na Větrovech u Tábora stojí rozhledna Hýlačka s vrcholovou knihou na její vyhlídkové plošině.