Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Vyšší Brod

Nadmořská výška

745 m n. m.

Popis

Obec Lipno nad Vltavou je známá spíše podle přehrady, která je podle obce pojmenovaná. Obec leží na pravém břehu jezera přehrady a je přístupná silnicí II/163 od Vyššího brodu přes přehradní hráz, nebo z druhého směru touto silnicí Frymburk

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Původní osada, jejíž historie sahá do 16. století, kdy patřila do panství Vyššího Brodu, se dříve rozkládala v údolí Vltavy. Ovšem některé osady z nejbližšího okolí, které dnes spadají pod správu obce nebo zanikly, byly známy již ve 13. století. Původní osada byla zatopena při stavbě přehrady v polovině 20. století. Dnešní obec, byla založena především jako ubytovací zařízení pro potřeby stavby přehrady, se poněkud posunula a nachází se tak na počátku přehradní nádrže cca  km od přehradní hráze. V obci žije něco přes 500 stálých obyvatel.

  Lipno nad Vltavou

  V letech 1952 až 1959 byla postavena přehrada a vybudována tak rozlehlá vodní nádrž. Blíže o přehradě Lipno popisuje výlet ze dne 03.09.2016. Stavba přehrady zásadně změnila nejen celou okolní krajinu, ale i ráz původní obce. Díky ideální poloze u Lipenské přehrady patří v současnosti Lipno nad Vltavou k vyhledávaným turistickým a rekreačním místům. Pro návštěvníky je v obci k dispozici několik hotelů a penzionů doplněných o širokou nabídku služeb, to vše v nádherném prostředí na břehu Lipenského jezera, které poskytuje ideální možnosti nejen pro milovníky vodních sportů jako je plavání, jachting či windsurfing, ale i například pro sportovní rybolov. V obci se nachází supermarket, při nákupech zde je však třeba počítat s podstatně vyššími cenami, než je v prodejní síti českých měst obvyklé.

  Lipno nad Vltavou

  Lipno nad Vltavou není však pouze střediskem pro letní rekreaci. Na vrcholu Kramolín nad obcí vzniklo významné středisko zimních sportů, kde jsou k dispozici nejen sjezdové tratě, ale i upravené běžecké stopy, rozsáhlý snowboard park, největší dětské lyžařské hřiště v České republice, moderní půjčovna sportovních potřeb a široké spektrum dalších navazujících služeb, které z tohoto střediska činí vyhledávanou destinaci zejména pro rodiny s dětmi a rekreační.

  Lipno nad Vltavou 

  Lipno nad Vltavou jistě uspokojí i návštěvníky z řad turistů, kteří na vrcholu Kramolín naleznou atraktivní Stezku korunami stromů a nad ní se vypínající rozlehlou vyhlídkovou věž (viz výlety z 09.09.2016 a 10.09.2016).  Na úbočí vrchu Kramolín se nachází další atrakce zejména pro dětské návštěvníky. Je jí Království lesa, které přiblížím v některém z příštích výletů. 

  Lipno nad Vltavou

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodu

  Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodu

  Vyšší Brod je městečko nad řekou Vltavou, z větší části na jejím pravém břehu. Na severozápadním okraji města stojí cisterciácký klášter, který patří mezi nejcennější památky gotické církevní architektury v Čechách.

  Zámek Blatná

  Zámek Blatná

  Zámek Blatná se nachází ve stejnojmenném Městě v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Je vzdálen cca 60 km severně od Českých Budějovic a cca 95 km jižně od Prahy. Patří mezi nejvýznamnější památky svého druhu v Česku.

  Kovová lávka ve Strakonicích

  Kovová lávka ve Strakonicích

  Již více než 10 let spojuje oba břehy Otavy ve Strakonicích kovová lávka pro pěší.

  Pozůstatky koněspřežky poblíž Velešína

  Pozůstatky koněspřežky poblíž Velešína

  Jedním z míst, kde lze spatřit pozůstatky koněspřežky z Lince do Českých Budějovic je nedaleko Velešína u osady Holkov. Nachází se zde zachovalý násep a mostek s dřevěnými kolejnicemi.

  Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou

  Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou

  Nejen zámek a zámecký areál, ale i městské centrum v Hluboké nad Vltavou má návštěvníkům co nabídnout. Jedním z objektů je bezesporu kostel sv. Jana Nepomuckého, nacházející se v Masarykově ulici v rohu náměstí.