hrad Radyně

hrad Radyně

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Plzeň

Nadmořská výška

567 m n. m.

Popis

Královský hrad Radyně stojí na stejnojmenném vrchu nad obcí Starý Plzenec nedaleko Plzně.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Královský hrad Radyně stojí na stejnojmenném vrchu nad obcí Starý Plzenec nedaleko Plzně. Je viditelný již z velké dálky a vytváří tak hlavní dominantu celého Plzeňska.

  hrad Radyně 

  Zakladatelem hradu Radyně v polovině 14.století byl Karel IV, což se projevilo i na jeho architektuře ve stylu lucemburské gotiky.

  hrad Radyně  

  Nebyl nikdy dobyt, ale po požáru v roce 1530 byl opuštěn a pak už jenom chátral. Dodnes se dochovaly vysoké obvodové zdi bývalého paláce vytvářející vnější plášť hradu.

  hrad Radyně  

  hrad Radyně

  Dále obě hranolové věže, z nichž jedna je upravena na rozhledu s krásnými výhledy na okolní krajinu Plzeňska.

  hrad Radyně  

  hrad Radyně

  Uvnitř této věže je stálá expozice věnující se historii Starého Plzence, přehlídka erbů majitelů hradu Radyně a nechybí ani maketa samotného hradu, jak pravděpodobně kdysi vypadal.

  hrad Radyně  

  Přízemí věže potěší hlavně ty nejmenší návštěvníky, neboť se zde setkají s řadou pohádkových bytostí, které figurují v pověstech a legendách o tomto hradu.

  hrad Radyně

  hrad Radyně  

  Hrad Radyně je otevřen pouze v turistické sezóně. Přijet lze až přímo k němu, kde je bezplatné parkoviště a také stánek s občerstvením.

  hrad Radyně  

  Kdo bude mít chuť, může po prohlídce hradu ještě navštívit nedalekou přírodní památku Andrejšky.

  Přírodní památka Andrejšky 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Z Lokte ke Svatošským skalám

  Z Lokte ke Svatošským skalám

  Západně od Karlových Varů, v protisměru toku řeky Ohře, se nachází vzácná přírodní památka – Svatošské skály. Nejromantičtější cesta k těmto útvarům vede z Lokte, malého města s majestátním středověkým hradem.

  Bečov nad Teplou – státní hrad a zámek

  Bečov nad Teplou – státní hrad a zámek

  Bečov nad Teplou je město v Karlovarském kraji. Žije zde necelá tisícovka obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Ve městě se nachází státní hrad a zámek. V místním zámku je umístěn relikviář svatého Maura.

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 2 – při cestě na Robič

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 2 – při cestě na Robič

  Vyhlídkový kovový altán stojí na skále přímo proti hradu Loket. Z vyhlídky je báječný pohled na celé historické centrum města, řeku Ohři s vrchy Slavkovského lesa v pozadí.

  Karlovy Vary - Mayerův gloriet

  Karlovy Vary - Mayerův gloriet

  Vyhlídkový altán se nachází pod Vyhlídkou Petra Velikého ve východním skalnatém svahu Petrovy výšiny. Vede k němu odbočka ze žlutého turistického značení. Poskytuje výhled zejména na Divadelní náměstí a protilehlý vrch s hotelem Imperial.

  Vyhlídkový altán Chebská stráž

  Vyhlídkový altán Chebská stráž

  Vyhlídkový empírový altán zvaný Chebská stráž (německy Egerwarte) se nachází na levém břehu vodní nádrže Skalka, cca 1 km od přehradní hráze Skalka u Chebu. Od ní je přístupný po červeném turistickém značení.